Keçi sütünden neler yapılıyor

 Keçi sütü sabunu Yapılan araştırmalarda keçi sütü sabunu, arındırıcı etkisi ile her yaş ve cilt tipi için uzmanlar tarafından öneriliyor. Cilde yararlı doğal protein ve yağlar içeren keçi sütünün pH seviyesi insan cildiyle benzerlik gösteriyor. Bu nedenle bakteri ve kimyasal maddelere karşı da cildi koruyor. Doğal nemlendirici olan keçi sütü, hassas ciltler için özellikle tavsiye ediliyor.
 Maraş dövme dondurmanın sırrı keçi sütü Meyvelisinden çikolatalısına yüzlerce çeşit dondurma olmasına rağmen, neredeyse birçoğumuzun tek tercihi olan Maraş dövme dondurmanın sırrı keçi sütü. Kahramanmaraş’ı çevreleyen Ahirdağı’nın yamaçlarında yabani orkide kökleriyle yani saleple beslenen keçilerin sütünden yapılan dövme dondurmaya, o benzersiz lezzeti keçi sütü veriyor.
 Yüzlerce yıllık tarihi olan kefir keçi sütünden yapılıyordu Unutulmaya yüz tutmuşken son zamanlarda tüketilmeye başlayan kefirin tarihi uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1920’lerde Rusya’da yapılan araştırmada uzun ömürlü insanların kefir içtikleri de gözlendi. Kefiri inceleyen bilim insanları, yoğurtta 2 adet olan probiotik (dost) bakterinin kefirde 25-30 adet olduğunu fark etti. Bu araştırmanın üzerine binlerce ton kefir üretildi ve kefir İskandinav ülkelerine, Avrupa’ya, ardından Amerika’ya kadar yayıldı.
 Keçi sütü bazlı bebek maması Keçi sütünün daha küçük yağ kürecik çapına sahip olması ve sindirim esnasında daha yumuşak pıhtılar oluşturması sayesinde, keçi sütü bazlı mamalar, bebekler için daha kolay bir sindirim sunarak bebeklerin daha sakin olmalarına yardımcı oluyor.
 Güzellik kremleri Keçi sütü kozmetik sanayinde, kremlerin yapısında kullanılıyor. Yoğun derecede immünolojik protein yapısına sahip keçi sütü vücut güzelliği, cilt kırışıklıkları ve göz altı torbacıklarının engellenmesi için yapılan kremlerde değerlendiriliyor.
 Şekerleme ve tatlılar Probiyotik (dost) bakteriler açısından zengin olan keçi sütünden probiyotik tatlılar da üretiliyor. Uzmanlar pişme aşamasından sonra probiyotik bakterilerin canlı olarak kazandırıldığı sakızlı muhallebi, puding gibi tatlıların yapımı için en uygun sütün keçi sütü olduğunu söylüyor.
 Keçi sütünden yoğurt Keçi yoğurdunun faydaları, diğer keçi sütü ürünlerinde de olduğu gibi saymakla bitmiyor. Düzenli olarak keçi yoğurdu tüketmek kanser, astım, alerji ve öksürük gibi birçok hastalığı engelliyor ve özellikle kemik erimesini geciktiriyor.

sitemiz

Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. __________________________________________________ DİKKAT ÖNEMLİ : Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir