Vişne


Vişnenin Faydaları Nelerdir?
Tansiyon düşürme : Vişne, çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Vişnenin yapısında bulunan potasyum, vücutta fazladan birikmiş olan sodyumu vücuttan uzaklaştırır ve kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. Vişne tüketmek, vücuttaki, potasyum ve sodyum dengesini korumaya yardımcı olur ve hipertansiyon oluşumunu önler.

Uyku : Vişne, melatonin bakımından iyi bir kaynaktır. Akşam yemeğinden 30 dakika önce ve sabahları uyandıktan 30 dakika sonra içilen vişne suyu, melatonin alımını destekleyeceği için, daha derin ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.Yapılan başka bir araştırmaya göre ise, yetişkin bir kişinin gece uyumadan 17 dakika önce bir bardak vişne içmesi daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır.Bu arada ek olarak, ekşi vişne, tatlı vişneye oranla daha çok melatonin içermektedir.

Eklem İltihabı : Vişne, üretilen C-reaktif protein miktarını azaltarak, eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki; iki bardak dolusu vişne yenilmesi durumunda, kandaki ürik asit miktarı %15 oranında azalmıştır. Vücutta, ürik asit birikmesi eklem iltihabını tetikleyebileceği için, vişne, eklem iltihabı riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Karın Yağları : Bazı araştırmalar gösteriyor ki, ekşi vişne kilo aldırmamaktadır. Yani bu da gösteriyor ki, özellikle ekşi vişne, karın yağlarını yok etmek ya da önlemek için ideal bir besin kaynağıdır.

Kilo verme ve formda kalma : Düzenli olarak vişne tüketmek kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcıdır. Bir bardak vişne, 100 kaloriden daha az kalori ve 3 g lif içermektedir. Ayrıca içermiş olduğu vitamin B kompleksleri, metabolizmayı hızlandırdığı için sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamaya yardımcı olacaktır.

Diyabet : Özellikle tatlı vişne, değeri 22’nin altında olan glisemik değeri ile, kayısı , üzüm , şeftali , yaban mersini  ve erik  gibi meyvelere oranla çok daha az glikoz içermektedir. Bu nedenle diyabetli kişiler için aperatif besin olarak en ideal meyvedir.

Kanser riski : Vişnenin kendine özgü koyu kırmızı renkli pigmentleri, flavaonoidler olarak bilinir ve vücut içinde bulunan serbest radikallere karşı mücadelede etkindir. Siyanidin, bir flavaonoidtir ve vişne içindeki antosiyadinin kaynaklıdır. Vişne içindeki  bu bileşen kanser hücreleri ile mücadele eder. Özelikle tatlı vişne, antosiyadin miktarı açısından daha yoğundur. İçeriğinde bulunan antosiyadinin ve siyadinin yardımı ile vişne, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Vişne ayrıca kanserli tümörlerin gelişmesini durdurucu etki göstermektedir.

Kalp ve damar sağlığı : Zengin bir potasyum kaynağı olan vişne içermiş olduğu fitosterol sayesinde, kolestrolü dengeler. Bu da demek oluyor ki, vişne, kalp ve damar sağlığını destekleyen bir besin maddesidir.

Hafıza gücünü artırır : Diğer bazı ekşi meyvelerde olduğu gibi vişne de, antosiyadin bakımından zengindir. Antosiyadin, hafıza gücünü artırmaktadır. Ayrıca motor fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Cilt sorunları : Vişne, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidan ise, vücutta bulunan serbest radikaller ile mücadele eder. Günlük bir bardak vişne suyu içmek, yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etki göstermektedir. Vişne suyu, diğer cilt sorunlarını da önlemeye yardımcı olacaktır.

Kas Ağrıları : Eğer sizlerde bir koşu ya da egzersiz sonrası kas ağrılarından şikayetçi iseniz, bir kap ekşi vişne yiyerek ya da bir bardak ekşi vişne suyu içerek, bu kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.Bunun dışında, her hangi bir kas ağrısı durumunda, vişne suyu içtiğinizde ya da vişne yediğinizde de ağrılarınız hafifleyecektir.

Osteoartrit : Özellikle şişmiş eklem ağrıları için, haftada iki ya da üç kere içilen ekşi vişne suyu, bu ağrıların şiddetini düşürecektir. Yapılan bir araştırmada, 40 ile 70 yaş arasındaki 20 kadın bu şekilde haftada iki ya da üç kere ekşi vişne suyu içtiklerinde, eklem ve kemik ağrılarının azaldığını belirtmişlerdir.

Gut Hastalığı : Yapılan bir araştırmalara göre, vişne tüketmek gut nöbeti yaşama riskini %35 oranında düşürmektedir.

Besin Değerleri:
Kaynak 100 g için besin değerleri    Enerji 63 kal      Karbonhidrat 16.1 g      Protein 1.06 g     Toplam Yağ  0.2 g         Kolestrol    0 g           Lif 2.1 g        Vitaminler  Folat 4 µg           Niasin 0.154 mg   Pantotenik Asit 0.199 mg    Piridoksin 0.049 mg    Vitamin B2 0.033 mg   Tiamin 0.027 mg    Vitamin C     7 mg        Vitamin A     640IU      Vitamin E 0.07 mg     Vitamin K  2.1 µg     Elektrolitler  Sodyum     0 mg           Potasyum  222 mg       Mineraller  Kalsiyum   13 mg         Bakır  0.060 mg   Demir  0.36 mg   Magnezyum    11 mg        Manganez  0.070 mg   Fosfor    21 mg     Çinko  0.07 mg     Fito – Besinler  Alfa Karoten   0 µg        0 µg —Beta Karoten  38 µg   770 µg —Beta Kripto Ksatin    0 µg      0 µg —Lutein-Zeaksatin  85 µg    85 µg

sitemiz

Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. __________________________________________________ DİKKAT ÖNEMLİ : Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir