Bezelye ‘ nin FaydalarıBezelye , ilkbaharda taze olarak tüketilen ve küçük yeşil toplarda yetişen kendi tadına sahip bir sebzedir . Bezelye sadece yiyecek olarak tüketilmez, aynı zamanda restoranlarda dekorasyon için de kullanılır. Saf görünüm ve otantik lezzetin yanı sıra bezelyelerin sağlık yararları var .

Bezelye sağlığa zengin besin kaynaklarından katkı sağlar. Ortalama 100 gram bezelye 81 kcal enerji içeriyor. Bol miktarda A, C, E, K vitaminleri içeren bezelye, tiamin, niasin, piridoksin gibi vitaminleri içerir.

Yüksek seviyede vitamin içeren bezelye , demir, bakır ve magnezyum gibi sağlık dostu mineraller içerir. Şimdi bezelyenin sağlık yararlarını detaylı olarak inceleyelim.

Bezelye Sağlık Faydaları

Özelliklerinden dolayı sağlığa birçok faydası vardır . Bezelye, sindirim sistemi organlarından özellikle mide olmak üzere bağırsaklara ve diğer organlara çok faydalıdır .

Cilt sağlığı için kullanılan bezelye, leke ve çil özellikleri nedeniyle bezelye kökenli çil kremlerinde kullanılır. Bezelye , östrojen özellikleri nedeniyle keten tohumu gibi meme büyümesi için önerilir .

Gain Kilo almayın: Tüketimini engelleyen en önemli şey “bezelye kilo veriyor mu?” Sorusudur.

Ancak, bezelye düşük kalorili ve az yağlı yiyecekler arasındadır. Bezelye bu özelliği nedeniyle vejetaryenler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeşil sebzeler kilo vermeye yardımcı olur, bezelye kilo vermek en kolay olanlar arasındadır.

Gast Mide Kanserini Önler: Plaka ve küçük maddeler mide kanseri gibi riskli hastalıklara neden olur. Bu  tür mide kanseri gibi hastalıkların önlenmesine. Sözde ‘polifenol’ madde içinde ihtiva edilen bezelye önler kanser hastalıkları. Bezelyenin mide dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Im Bağışıklığı Güçlendirir: Yüksek kaliteli antioksidanlar içerir , böylece ciddi hastalıklara neden olan sorunları ortadan kaldırır.

Bezelye , bağışıklık sistemini destekleyen kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineraller bakımından zengindir .

✓ Yaşlanma Karşıtı Özellikler: Bu bitki cilt için iyidir. Hakkında faydaları makalenin sonraki bölümünde bezelye cildin daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Cildin yaşlanmasını önleyen ve cilde doğal bir parlaklık verenalfa karoten, epakatea, karotenoid ve bezelye gibi antioksidanlar içerir.

Z Alzheimer ve Artrit: Alzheimer ve Artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek K vitaminini içerir.

Alzheimer hastalığından etkilenen hastalarda, düzenli bezelye tüketimi, nöronal hasarın sınırlandırılmasına izin verir.

Sugar Kan Şekeri: Bezelye, yüksek lif ve protein içeriği nedeniyle şekerin sindirilmesini kolaylaştırır. Bu şaşırtıcı bitki beyaz şeker veya kimyasallar gibi herhangi bir ilave şeker içermez, bu yüzden vücuttaki kan şekerini düzenler. Bu bitki proteinleri bu görev için çok önemlidir.

Hamile Kadınlar: Taze bezelye, mükemmel bir folik asit kaynağı olarak kabul edilir. Folat, hücre içinde DNA sentezi için gerekli B kompleks vitaminleri içerir.

Araştırma sonucunda maternal adayların, yenidoğan bebeklerde yeterli miktarda folat yönünden zengin gıdalar tüketirken nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir .

Bu yüzden bezelye anne ve yenidoğan bebeklerin sağlığı için iyidir .

Dig Sindirim Artırır: Yüksek bir diyet lifi içerir. Diyet lifi sindirim sağlığı için faydalıdır. Ek olarak, bezelye içindeki lifsindirimi artırır ve genel olarak vücudun metabolizmasında artışa katkıda bulunur.

P Bezelye Gözüne Faydaları: Lutein, karoten, zeaksantin gibi birçok güçlü antioksidan içerir. Ayrıca A vitamini bakımından zengin, bezelye, mukoza, cilt ve özellikle göz sağlığınınkorunmasını sağlar.

✓ Kırışıklıklar ve Osteoporoz: antioksidanlar açısından güçlü, bu  yardım kırışıklık ve osteoporozun önlenmesi. Genel olarak cilt sağlığının korunmasını sağlar.

Hair Bezelye Saçının Faydaları: Vücudun diğer organlarında olduğu gibi saç kökleriiçin de hayati bir beslenmeyi sağlarve sağlıklı optimal büyümeyi destekler.

Bezelyenin Diğer Faydaları
 1. Bu sağlıklı düzeylerini muhafaza katkıda kolesterol .
 2. Güçlü antioksidan özellikler bezelye cilt hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur .
 3. Çok miktarda K vitamini içerir; Bağışıklık sistemini güçlendirir , idrar için iyidir, sindirim sistemi için faydalıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur.
 4. C vitamini ve folik asit içerir, böylece bezelye cildi temizleyebilir.
 5. Bu bitki , mantar ve benzeri bulaşıcı hastalıklara kaşıkla susam yağı uygulandığında .
 6. Beyin sağlığı için, özellikle de uzun süre radyasyona maruz kalan insanlar için faydalıdır.
 7. Etkilenen bölgeye bezelye, pasta uygulayarak uygulanabilir.
 8. Bezelye kaynatın ve tüm vücudunuza uygulayın. Bu uygulama cildinizi ve tüm vücudunuzu kaplayan cildi temizler ve parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 9. Demir, manganez, kalsiyum içeren bezelye kemik sağlığının yanı sıra sağlıklı iskelet yapısına da faydalıdır.
 10. Bezelye içerisindeki vitaminler ve mineraller , kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.
 11. Saç ve saç derisinin sağlığını korumaya yardımcı olan B6 vitaminlerini içerir.
 12. Saç dökülmesini önleyen unsurları ortadan kaldırabilir.
 13. Hazımsızlığı giderir, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur.
 14. Çok etkili enerji kaynaklarıdır, bu yüzden çocuklar için iyidirler. Kalsiyum ve demir gibi mineraller bakımından zengin olması, çocukların düzenli olarak tüketmesi için yararlıdır.

Bezelye Hasarları

Bezelyenin sağlık ile ilgili tehlikeleri olduğuna dair hiçbir bilgi yoktur. İnsan sağlığı için faydalı bir besin olarak gösterilmiştir.

Bununla birlikte, bezelye zararları şöyle sıralanabilir:

x Vücuttaki sıvılarda bulunan oksalat içerir ve bazı komplikasyonlara neden olan suyu kristalize eder.

x  Bu nedenle, böbrek ve safra kesesi sorunları olan insanlar bezelye tüketimini kısıtlayabilir.

x  Bezelye tarafından üretilen oksalat kalsiyum emilimini önleyebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın