Coronavirüs ( COVID-19 ) belirtiler ve komplikasyonlar(COVID-19) 2019-nCoV belirtileri

Doğrulanmış 2019-nCoV enfeksiyonları için, bildirilen hastalıklar, semptomları çok az olan veya hiç olmayan insanlardan ciddi derecede hasta ve ölmekte olan insanlara kadar değişmektedir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı

CDC şu anda 2019-nCoV semptomlarının maruziyetten sonra 2 gün veya 14 gün içinde ortaya çıkabileceğine inanmaktadır. Bu, daha önce MERS  virüslerinin kuluçka dönemi olarak görülenlere dayanmaktadır .

2019-nCoV Nasıl Yayılır

Yeni bir koronavirüs olan 2019-nCoV’un nasıl yayıldığı hakkında çok şey bilinmiyor.Mevcut bilgi büyük ölçüde benzer koronavirüsler hakkında bilineni temel almaktadır.Coronavirüsler, develer, sığırlar, kediler ve yarasalar da dahil olmak üzere birçok farklı hayvan türünde yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Nadiren, hayvan koronavirüsleri insanları enfekte edebilir ve daha sonra MERSSARS ve şimdi 2019-nCoV gibi insanlar arasında  yayılabilir.

Çoğu zaman, kişiden kişiye yayılma yakın temaslar arasında olur (yaklaşık 6 feet).Kişiden kişiye yayılmanın esas olarak, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, grip ve diğer solunum patojenlerinin yayılma şekline benzer şekilde üretilen solunum damlacıkları ile meydana geldiği düşünülmektedir. Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına inebilir. Şu anda bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup ardından kendi ağızlarına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak 2019-nCoV’u alıp alamayacağı belirsizdir.

Tipik olarak, çoğu solunum yolu virüsünde, insanların en semptomatik (en hasta) olduklarında en bulaşıcı olduğu düşünülmektedir. Ancak 2019-nCoV ile harici simgeraporları varbelirtisi olmayan enfekte bir hastadan yakın temasa yayılması.

Bir virüsün kişiden kişiye ne kadar kolay yayıldığının değişebileceğini belirtmek önemlidir. Bazı virüsler oldukça bulaşıcıdır (kızamık gibi), diğer virüsler ise daha azdır.Aktarılabilirlik, ciddiyet ve 2019-nCoV ile ilişkili diğer özellikler hakkında daha fazla bilgi ve araştırmalar devam ediyor.

Önleme ve Tedavi

Şu anda 2019-nCoV enfeksiyonunu önleyecek bir aşı bulunmamaktadır.Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.Bununla birlikte, bir hatırlatma olarak, CDC, solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için daima aşağıdakileri içeren günlük önleyici eylemleri önerir:
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az % 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Hasta olduğunuzda evde kalın.
 • Öksürüğünüzü örtün veya bir doku ile hapşırın, ardından dokuyu çöp kutusuna atın.
 • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Bunlar birkaç virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek günlük alışkanlıklardır.

Tedavi

2019-nCoV enfeksiyonu için spesifik bir antiviral tedavi önerilmemektedir. 2019-nCoV ile enfekte olan kişiler semptomları hafifletmek için destekleyici bakım almalıdır. Şiddetli vakalarda, tedavi hayati organ fonksiyonlarını desteklemeye özen göstermelidir.

2019-nCoV’a maruz kalabileceğini düşünen kişiler derhal sağlık uzmanınıza başvurmalıdır.

2019-nCoV: Halkın Yapması Gerekenler

2019 yeni koronavirüsün (2019-nCoV) mevcut salgını Çin’den geldi, ancak şimdi uluslararası olarak yayıldı ve artan sayıda ülkeyi etkiledi. Çin’de sürekli toplum yayılımı yaşanıyor. Sınırlı kişiden kişiye yayılma, çoğu onaylanmış 2019-nCoV hastasına sahip bir hasta ile yakın temas ile ilişkili olarak Çin dışında görülmüştür. Şu anda ABD’de 2019-nCovV’un herhangi bir topluluk yayılımı tespit edilmedi. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda, bazı kişiden kişiye yayılması da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde daha doğrulanmış vakalar bekliyoruz. CDC’lerin devam eden halk sağlığı müdahalesinin amacı, 2019-nCoV’un ABD’de yayılmasını önlemektir.

Ne Yapmalısınız

 • Haberdar olun – CDC, web sitesini her gün halk için en son bilgiler ve tavsiyelerle güncelliyor.
 • Solunum virüslerinin yayılmasını önlemek için her zaman önerilen günlük koruyucu önlemleri almayı unutmayın.
  • Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Hastaken, başkalarıyla teması mümkün olduğunca sınırlandırın.
  • Hastaysanız evde kalın.
  • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı kapatın.Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Mikroplar bu şekilde yayılır.
  • Mikroplarla kontamine olabilecek yüzeyleri ve nesneleri temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el ovucu kullanın.
 • Ateş, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız ve Çin’e seyahat ettiyseniz veya hasta hissetmeye başlamadan önceki 14 gün içinde 2019-nCoV olan biriyle yakın temastaysanız, tıbbi yardım alın. Bir doktor ofisine veya acil servise gitmeden önce, önceden arayın ve son seyahatiniz ve belirtileriniz hakkında bilgi verin.

Ne Yapmamalısınız 

 • Çin’e seyahat etmeyin.
 • Yüz maskesi kullanmayın. CDC, 2019-nCoV’un yayılmasını önlemek için halk içinyüz maskeleri kullanılmasını önermez.
 • Bu yeni virüs korkusundan dolayı Asya kökenli insanlara önyargı gösterme. Asya kökenli birinin 2019-nCoV’ye sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu varsaymayın.

Hastaysanız 2019-nCoV’un yayılmasını önlemeye yardımcı olacak adımlar

2019-nCoV hastalığınız varsa, 2019-nCoV’un evinizdeki ve topluluğunuzdaki insanlara yayılmasını önlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Tıbbi yardım almak dışında evde kalın

Tıbbi yardım almak dışında evinizden ayrılmamalısınız.İşe, okula veya halka açık alanlara gitmeyin ve toplu taşıma veya taksiler kullanmayın.

Kendinizi evinizdeki diğer insanlardan ayırın

Mümkün olduğunca evinizdeki diğer insanlardan farklı bir odada kalmalısınız. Ayrıca, varsa ayrı bir banyo kullanmalısınız.

Bakıcılar ve Hanehalkı Üyeleri

2019-nCoV enfeksiyonu geçirdiği veya değerlendirildiği bir kişinin bakıcıları için bilgi.

Kişileri Kapat

2019-nCoV enfeksiyonu geçirdiği veya değerlendirildiği bir kişinin yakın temas bilgileri.

Doktorunuzu ziyaret etmeden önce önceden arayın

Tıbbi randevunuzdan önce, sağlık uzmanını arayın ve 2019-nCoV enfeksiyonu olduğunu veya değerlendirildiğini söyleyin. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinin diğer kişilerin enfekte olmasını önlemek için adımlar atmasına yardımcı olacaktır.

Bir yüz maskesi tak

Diğer insanlarla aynı odada olduğunuzda ve bir sağlık uzmanını ziyaret ettiğinizde bir yüz maskesi takmalısınız. Bir yüz maskesi takamıyorsanız, sizinle yaşayan insanlar sizinle aynı odada iken bir tane giymelidir.

Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı örtün

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün veya kolunuza öksürebilir veya hapşırabilirsiniz. Kullanılmış dokuları astarlı bir çöp kutusuna atın ve hemen ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın.

Ellerini yıka

Ellerinizi sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla iyice yıkayın. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanabilirsiniz. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Ev eşyalarını paylaşmaktan kaçının

Evdeki diğer insanlarla bulaşıkları, bardakları, bardakları, yemek kaplarını, havluları, yatak takımlarını veya diğer eşyaları paylaşmamalısınız. Bu eşyaları kullandıktan sonra, sabun ve su ile iyice yıkamalısınız.

Belirtilerinizi izleyin

Hastalığınız kötüleşiyorsa hızlı bir şekilde tıbbi yardım alın (örneğin nefes almakta zorlanıyorsanız). C Tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarını önceden hazırlayın ve 2019-nCoV enfeksiyonu olduğunu veya değerlendirildiğini söyleyin. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinin diğer kişilerin enfekte olmasını önlemek için adımlar atmasına yardımcı olacaktır.

Evcil hayvanlarla ve diğer hayvanlarla temastan kaçının

Hastaken evcil hayvanlara veya diğer hayvanlara dokunmayın. 2019-nCoV ile evcil hayvanların veya diğer hayvanların hastalandığına dair raporlar olmamasına rağmen, çeşitli koronavirüs türleri hayvanlarda hastalığa neden olabilir ve hayvanlar ve insanlar arasında yayılabilir. Daha fazla bilgi edinene kadar, hayvanlarla temastan kaçının ve hayvanların etrafında olmanız veya bir evcil hayvana bakmanız gerekiyorsa bir yüz maskesi takın.

Kaynak : https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/index.html

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın