Dondurma ‘ nın FaydalarıDondurma Sizin İçin Aslında Sağlıklı
Açıkçası, hepimizin hemfikir olabileceği bir çeşit yiyecek varsa, o da dondurma.

Sayısız farklı tatlar vardır ve meyveden kremaya ve şeker bitlerine kadar her şeyle başa çıkabilirsin. Ayrıca, dondurmanın yazın zirve döneminde veya kışın ölmesi sırasında insanlara büyük neşe ve rahatlık getirme yolu vardır (dışarıda kar yağarken bile birkaç kaşık dondurma yememiş gibi davranmayın) ).

Evet, dondurma en iyisidir. Aslında, tek dezavantajı, orada tam olarak sağlıklı gıda olmadığı olabilir.

Aşağıda, göze çarpan dondurmanın daha fazla olduğunu ve tatlı muamelenin aslında birkaç sağlık yararı içerdiğini gösteriyoruz.

Maraş dondurması

Dondurma aslında sizin için iyi olabilir.

Dondurma kasenize her seferinde bir kaşık daha eklemek için gizlice suçluluk duyan biriyseniz, o zaman yapmayın. Tabii ki, tüm tatlı muameleleri ılımlı bir şekilde yenilmelidir, ancak dondurmanın sadece mavi bir ayda bir kez olması gereken bir şey olduğunu düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Görmek üzere olduğunuz gibi, dondurmadaki bazı malzemelerin sağlığınız için gerçekten iyi olduğu kanıtlanmıştır! 

Günlük dondurma yiyebilir ve kilo!
Bunu doğru okuyup okumadığınızı merak ediyorsanız, okudunuz. Bir   makaleye göre, günde bir kez az yağlı dondurma yiyen kadınlar (ve bir buçuk kaşık yiyen erkekler), yapmadıklarından yüzde 26 daha fazla vücut ağırlığı kaybetti.

Tamam, teknik olarak dondurmanın kendisinden değil, dondurulmuş tatlıdaki kalsiyumdan kaynaklanıyor. Bu, bir kalsiyum takviyesi alabileceğiniz ve muhtemelen benzer sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelir, ancak yine de – “dondurma” ve “kilo kaybı” aynı cümle olsa bile, neden bir şans vermesiniz?

Dondurmanın Sağlığa Faydaları

1. Kalsiyum anahtar (kilo verme) bileşenidir.

Kalsiyumla ilgili olarak belinizi olmasını istediğiniz yerde tutmayı kolaylaştıran şey nedir?Bilim adamları hala bu konuyu araştırıyor, ancak temel fikir, kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri yemenin vücudunuzu güçlü tutmaya ve metabolizmanızı iyi durumda tutmaya yardımcı olması.

Bir çalışma bile az yağlı süt tüketmenin, daha önce aldığınız kilonun bir kısmını geri kazanmadan daha fazla kalori almanızı mümkün kıldığını ortaya koydu . 

2. Dondurma vitamin ve mineraller içerir.

Bir kepçe dondurma yerken, sisteminize süt ve krema sürdüğünüzden emin olabilirsiniz. Bu içerikler harika kalsiyum, D vitamini, riboflavin, A vitamini ve fosfor kaynaklarıdır.

Ayrıca, tercih ettiğiniz dondurmanın lezzetine bağlı olarak daha da fazla besin alıyor olabilirsiniz. Örneğin, vanilya çekirdekleri antioksidanların yanı sıra az miktarda kalsiyum, manganez, magnezyum, potasyum, çinko ve demir içerir. Bitter çikolata ? Antioksidanlarla doludur ve ayrıca kalbinizi korumak için flavonoidler, kolesterol seviyenizi düşürmek için oleik asit ve serbest radikallerle savaşmak için fitokimyasallar bulunur.

3. Dondurma beyni uyarır.

Göre bir çalışma kahvaltıda dondurma Eğer beyninizi destek vermek gerekir şey olabilir sahip Tokyo’da Kyorin Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Araştırmacı, sabah ilk iş olarak bir bardak soğuk su içen bir grupla dondurmayı yapan bir grup insanı karşılaştırdı ve dondurmayı yiyenler daha uyanıktı.

Şüpheciler, dondurmanın kendisi olamayacağını söylüyor çünkü içerisindeki vitamin ve mineral içeren herhangi bir şey yemek hile yapacak. Ancak bir diyetisyen , dondurmanın vücuttaki dopamin seviyesini artırma eğiliminde olabileceğini ve bizi daha uyanık ve uyanık hale getirebileceğini söyledi. 

4. Dondurma size enerji verir.

Dondurma tipik olarak şekerle doludur ve (çoğumuzun bildiği gibi) şeker anında bir enerji kaynağı sağlayabilir.

Nasıl? Şeker, vücudumuza gün geçmesi gereken yakıtı sağlayan temel bir besin maddesi olan glikoz içerir.

5. Dondurma kemiklerinizi güçlendirir.

Çocukluğumuzdan beri, kalsiyumun güçlü kemikler ve dişler inşa etmemize yardımcıolduğu söylendi . Aslında, kemiklerimizden ve dişlerimizden yapılanların% 99’u kalsiyumdur.Ve yine, dondurma içinde kalsiyum var.

Vücudumuz doğal olarak kalsiyum üretmediğinden, besinleri, takviyeleri ve belki de bir dondurma külahı yoluyla vücudumuza sokmanın bir yolunu bulmalıyız. 

6. Dondurma bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Dünyada dondurma bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendiriyor? Gerçekten basit. Dondurma , fermente bir süt türüdür ve fermente gıdalar vücudunuzu gastrointestinal ve solunum yolu enfeksiyonlarından korumanıza yardımcı olur. Bağırsak sisteminiz ve solunum sisteminiz ne kadar güçlüyse bağışıklık sisteminiz o kadar güçlü olur.

7. Dondurma doğurganlık şansını arttırır.

Hamile kalmaya mı çalışıyorsun? Eğer öyleyse, bu gece markete uğra ve en sevdiğin dondurmayı al! Bazı araştırmalar, az yağlı süt gıdalarının gebe kalmayı gerçekten zorlaştırabileceğini gösterse de, diğer çalışmalar yüksek yağlı süt içeren yiyeceklerin doğurganlığınızı artırabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma bile, bir ya da daha fazla porsiyon yüksek yağlı süt tüketen kadınların% 27 daha az yumurtlama sorunu yaşadığını ortaya koymuştur. O yüzden kendine dondurma yap – iyi şeyler! 

8. Dondurma sizi daha mutlu eder.

Hepimiz yakın zamanda dağılmakta olan bir kadının, bir litre dondurma ile kendini teselli ettiği filmleri hepimiz gördük. Bilemeyeceğiniz şey, dondurmanın sadece bir tür rahatlama yemeği olmaması; kelimenin tam anlamıyla seni mutlu edebilir.

Dondurma, vücudumuzda kendini iyi hissettiren hormon olan serotonin üretmeye yardımcı olur. Bunu çok iyi yaptığından, bazı tıp uzmanları mevsimsel afektif bozuklukla mücadele edenlerin kış mevsiminde biraz dondurmayı ellerinde tutmasını tavsiye ediyor.

9. Dondurma, meme kanseri riskinizi azaltır.

Meme kanseri teşhisi konan bazı kadınların ortak bir özelliği vardır – kalsiyum eksikliği.

Sisteminizde yeterince kalsiyum alıp almadığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun.Bu arada, bu diyetinize biraz dondurma eklemek için sadece bir neden. Kalsiyum bakımından zengin bir diyetin meme kanseri riskinizi azaltmanın en iyi yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır . 

10. Dondurma libidolarınızı güçlendirir.

Eşinize bu hafta samimiyet havasında kalmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Eve en sevdikleri dondurmanın bir bardak getir!

Dondurma  dokularımıza oksijen veren fosfor bakımından yüksektir, pH dengesini korur ve evet aynı zamanda libidimizi de arttırır.

Fosfor  , testosteron seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve birinin cinsel uyarılmasını sağlamanın bir yolu vardır.

 

Ölçülü yemek.

Dondurma sağlıklı olsa da, çok fazla şımartmamanız gerekir. Denize çıkmak , obezite, yüksek kan şekeri ve beyin kaçakçılığı gibi yan etkilere neden olabilir .

Bu yüzden dondurmanızı yemekten çekinmeyin; sadece diğer sağlıklı yiyecekleri de yemeyi unutma!

kakaolu dondurma

Kendi dondurmayı kendin yap.

Artık dondurmanın size fiziksel olarak fayda sağlayabileceği tüm harika yolları bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? Biraz var.

Bizim önerimiz? Kendinizinkini yapmayı deneyin. Kendi malzemeni seçebilirsin, yani istediğin kadar sağlıklı yapabilirsin.

Ev yapımı dondurmayı daha önce hiç denemediyseniz, endişelenmeyin. Aslında çok basit. Bir örneğe mi ihtiyacınız var?

http://sifalibitkideposu.com/evde-dondurma-yapimi-tarifi/ dondurma tarifimize göz atın . 

Geleneksel Maraş dondurmasının yapımında süt, sahlep ve şeker kullanılmaktadır. Kullanılan sütün keçi sütü olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü Maraş dondurmasına has tadı veren en etkili faktör keven otlarıyla beslenen keçilerden sağılan sütdür. Bu tadın ortaya çıkışında ikinci faktör ise Maraş’ta yetişen yabani orkidelerin köklerinden elde edilen dondurmaya eşsiz kokusunu, setliğini ve aromasını veren sahleptir. 90 derece sıcaklıkta kaynatılan keçi sütüne önce sahlep, ardından şeker katılmakta, sakız haline gelinceye kadar karıştırılarak  6-8 saat dinlendirdikten sonra soğutulmakta ve tüketime sunulmaktadır.

 Maraş dondurmasının oluşumunda çok önemli bir etken olan sahlep, Ahır Dağı’nda yetişen orkidelerin kirli beyaz renkteki yumrularından elde edilir. Toplanan yumrular  ipe dizilip kurutulduktan sonra öğütülmektedir. Elde edilen beyaz toz dondurmanın yapımında kullanılmaktadır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın