Eklem iltihabı ve ağrısına doğal çözümlerArtrit, eklem iltihabı ve ağrısına neden olan bir grup durum için kullanılan terimdir. Tıbbi tedaviler yardımcı olsa da, bazı ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri de semptomları azaltabilir.

100’den fazla farklı artrit ve ilgili hastalıklar türü vardır. En yaygın tip ağrısı, şişme ve sertlik neden eklem arasında tamponlama yıpranmasına dejeneratif bir hastalıktır osteoartrit vardır.

Diğer bir yaygın artrit tipi romatoid artrit’tir (RA). RA, bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklemlere ve vücudun diğer bölümlerine saldırıp kontrolsüz iltihaplanmaya neden olduğunda meydana gelir .

Her tür artrit ağrıya neden olabilir ve eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir. Bu yazıda, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ve artrit semptomlarını tedavi eden en etkili ev ilaçlarından bazılarını özetliyoruz.

1. Su egzersizleri

Suda egzersiz, egzersiz yaparken bir yandan da eklemler üzerindeki baskıyı azaltabilir.

su eksersizleri

Su egzersizleri, artrit hastaları için faydalı olabilir. Su, egzersiz yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olan direnç sağlar.

Aynı zamanda, suyun sağladığı kaldırma kuvveti, vücut ağırlığını desteklemeye yardımcı olur ve eklemler üzerindeki baskıyı hafifletir.

Bir 2015 bilimsel inceleme bir su egzersiz programına katılan osteoartrit olan yaşlı yetişkinler aşağıdaki faydaları yaşadığını bulundu:

 • azaltılmış vücut yağı
 • gelişmiş koordinasyon
 • Gelişmiş hareket aralığı
 • Gelişmiş ruh hali ve yaşam kalitesi

Katılımcılar ayrıca, kısa süreli olmasına rağmen, artrit ağrısında bir azalma yaşadılar.

Devam eden ağrı kesici için, araştırmacılar haftada üç kez 40-60 dakikalık su egzersizi yapmak için mevcut önerileri desteklemektedir.

2. kilo kaybı

Vücut ağırlığının her kilosu (lb) , dizlerde 3 lb ilave gerilme ve kalça eklemlerinde 6 lb ilave basınç anlamına gelir.

Kilo verme

Bu artan basınç, eklemler arasındaki kıkırdakların daha çabuk kırılmasına ve osteoartriti kötüleştirmesine neden olur.

Kilo vermek eklem üzerindeki baskıyı hafifleterek ağrıyı ve sertliği azaltır.

6. Tai chi

Tai chi, esnekliği, kas gücünü ve dengesini arttırmak için yavaş ve yumuşak hareketler içeren düşük etkili bir egzersizdir.

Tai chi

2013 yılında , araştırmacılar tai chi’nin artrit semptomlarını iyileştirmedeki etkinliğini araştıran yedi çalışma hakkında bir inceleme yaptı.

Yazarlar, 12 haftalık bir tai chi kursunun osteoartriti olan katılımcılarda ağrı ve sertliği azaltmada ve fiziksel fonksiyonu arttırmada yararlı olduğu sonucuna varmıştır.

7. Yoga

İyengar yoga , doğru anatomik hizalamaya odaklanan ve vücudu desteklemek, gerginliği ve iltihapları hafifletmek için destek malzemeleri kullanan bir yoga türüdür.

Bir 2013 çalışma RA ile genç kadınlar için bir 6 haftalık Iyengar yoga programına etkinliğini araştırdık.

yoga

Araştırmacılar 26 katılımcıyı iki gruba ayırdılar: 11 haftada 1,5 saat süren iki yoga dersine 6 hafta katıldı, geri kalan 15 program ise herhangi bir yoga sınıfına katılmadı.

Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, yoga yapan katılımcılar sağlık, ruh hali, yaşam kalitesi ve kronik ağrı ile başa çıkma konusunda önemli gelişmeler olduğunu bildirmişlerdir.

8. Sıcak ve soğuk terapi

Soğuk bir paket şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Sıcak ve soğuk tedaviler, artrit ağrısını azaltmak için iki farklı fakat etkili yöntemdir.

Isı terapisi dolaşımını artırır ve sert eklemleri ve ağrıyan kasları yatıştırır, soğuk tedavi ise kan dolaşımını yavaşlatan, şişliği azaltan ve ağrıları hafifleten kan damarlarını kısıtlar.

Sıcak ve soğuk terapi

İnsanlar değişen sıcaklıkta ve soğukta deneyebilirler, ancak cildin bu tedavilerden kaynaklanan hasarlara karşı dikkatle izlenmesi ve bir yaralanma meydana gelirse kullanımlarına son verilmesi önemlidir.

Isıl işlemler şunları içerir:

 • sertliği gidermek için güne ılık bir banyo veya duşla başlayarak
 • ağrıyan eklemlere sıcak parafin balmumu uygulamak
 • ağrıyan eklemlerin üzerine bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi koymak

İnsanlar soğuk tedavileri bir seferde 20 dakika ile sınırlandırmalıdır. Bu tedaviler şunları içerir:

 • buz torbasını bir havluya sarmak ve ağrılı alanlara uygulamak
 • etkilenen mafsalın buzlu suya batırılması
 • soğuk bir paket kullanarak

Bu çözümlerin bazıları ısıtma yastıkları , sıcak su şişeleri ve soğuk paketler dahil çevrimiçi satın alınabilir .

9. Masaj

Düzenli kasları masaj ve eklemler artrit kaynaklanan ağrı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

masaj

Uzmanlar, masajın vücudun stres hormonu kortizol üretimini ve ağrı ile ilişkisi olan nörotransmitter madde P’yi düşürdüğüne inanıyor. Masaj aynı zamanda serotoninseviyesini artırarak ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur .

Bir 2013 çalışmasında masajın üst ekstremitelerinde RA hastaları üzerindeki etkilerini araştırmıştır.

Araştırmacılar katılımcıları iki gruba ayırdı. Bir gruba hafif basınçlı masaj, diğerinde orta basınçlı masaj uygulandı.

Eğitimli bir terapist, katılımcıların her birine 4 hafta boyunca haftada bir masaj yaptı.Katılımcılar ayrıca kendilerine nasıl masaj yapılacağını da öğrendim ve bunu günde bir kez yaptılar.

4 hafta sonra, orta basınçlı masaj grubundaki katılımcılar, hafif bacak masajı alanlardan daha az ağrı, daha iyi kavrama kuvveti ve etkilenen uzuvda daha fazla hareket açıklığına sahipti.

Diz artritinde orta basınçlı masajın etkilerini araştıran bir 2015 çalışmasında benzer faydalar bildirilmiştir.

10. Farkındalık meditasyonu

Dikkat, meditasyonun bir şeklidir. Dikkatini uygularken, insanlar dikkatlerini duygularına ve şu an bedenlerinde yaşadıklarına odaklanmaya çalışırlar.

Farkındalığa dayalı stres azaltma (MBSR), her ikisinin de bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek olan ağrı ve stresi yönetmelerine yardımcı olmak için farkındalığı kullanan bir programdır.

Farkındalık meditasyonu

Bir 2014 çalışması MBSR’nin immün sistemi güçlendirerek RA’lı kişilerde hastalık aktivitesini azaltıp azaltamayacağını araştırdı.

Çalışmaya 26’sı 8 haftalık MBSR programı tamamlamış, geriye kalan 25’i ise tedavi almayan toplam 51 katılımcı katılmıştır.

MBSR uygulayan katılımcılar, ağrı, sabah tutukluğu ve hassas ve şişmiş eklemlerin sayısı da dahil olmak üzere RA semptomlarında bir azalma gösterdi.

Katılımcılar bu gelişmeleri hem MBSR’den hemen sonra hem de 6 aya kadar rapor ettiler.

11. Kondroitin ve glukozamin

Kondroitin sülfat (CS), doğal olarak kıkırdak ve kemikte oluşan bir kimyasaldır. Kıkırdak parçalayan enzimleri bloke eder ve eklemlerde şok emiciliğini arttırmaya yardımcı olur.

Kondroitin ve glukozamin

Glukozamin hidroklorür (GH), kıkırdak büyümesinden, tamirinden ve bakımından sorumlu olan bir kimyasaldır.

Bir 2016 çalışması , CS ve GH kombinasyonunun, diz osteoartritini, steroid olmayan anti-enflamatuar ( NSAID ) ilaç selekoksib kadar etkili bir şekilde tedavi edip edemediğini araştırdı .

Araştırmacılar diz osteoartriti olan 606 katılımcıyı iki gruba ayırdılar. Bir gruba 6 ay boyunca günde üç kez 400 miligram (mg) CS artı 500 mg GH verildi.

Diğer grup aynı dönemde günlük 200 mg selekoksib almıştır.

6 ay sonra iki grup arasında anlamlı fark yoktu.

CS ve GH kombinasyonu, 6 ay sonra ağrı, sertlik ve eklem şişmesini azaltmada selekoksib kadar etkiliydi. 

Tıbbi tedavi

Orada yaklaşık 100 artrit farklı türleri. Bir kişinin sahip olduğu artrit tipinin ilk teşhisini yaptıktan sonra, doktor onlara hangi tedavi seçeneklerinin uygun olduğunu açıklayacaktır.

Bazı ilaç örnekleri şunlardır:

 • asetaminofen gibi ağrı kontrolü için analjezikler
 • Aspirin ve ibuprofen gibi NSAID’ler
 • iltihabı azaltan kortikosteroidler
 • iltihabı yavaşlatan veya durduran fakat bağışıklık sistemini zayıflatan hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD)
 • Tüm bağışıklık sistemini baskılamak yerine spesifik enflamatuar sorunları hedef alan DMARD’lar

Ne zaman doktora görünmeli?

Tedavi olmadan, artrit eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir veya daha hızlı ilerleyebilir.

Artritli kişiler, hangi ev ilaçlarının tıbbi tedavi planlarıyla en iyi şekilde çalışabileceklerine karar vermek için bir doktorla birlikte çalışmalıdır.

Bir kişi , aşağıdaki semptomlardan herhangi birini 3 gün veya daha fazla yaşayacaksa doktora gitmelidir :

 • bir veya daha fazla eklemde ağrı, şişlik, hassasiyet veya sertlik
 • Eklemi çevreleyen cildin kızarıklığı ve sıcaklığı
 • eklemi hareket ettirmek veya günlük aktiviteler yapmakta zorluk

özet

Artrit, eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan ilerleyici bir durumdur. Birçok farklı ilaç müdahalesi mevcuttur, ancak bunlarla birlikte ev ilaçları kullanmak ağrıyı hafifletmede ve hareketliliği arttırmada daha etkili olabilir.

Yaygın ev ilaçları arasında masaj, özel takviyeler, sıcak ve soğuk terapisi ile yoga ve tai chi gibi hafif egzersizler sayılabilir.

İnsanlar, artrit için ev ilaçlarını kullanma konusunda endişeleri varsa, bir doktorla konuşmalıdırlar. Ayrıca, mevcut ilaçlarla etkileşime girebileceklerinden, herhangi bir takviye almadan önce soru sormak çok önemlidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.