Ev yapımı Patates Cipsi Nasıl YapılırEv yapımı Patates Cipsi için Malzemeler :

  • 3 adet orta boy kızartmalık patates
  • tuz ve taze çekilmiş karabiber, kırmızı acı biber, ( sarımsak, otlar, isteğe bağlı )
  • 1 veya 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Ev yapımı Patates Cipsi Nasıl Yapılır :

Temizlendikten veya soyulduktan sonra patatesleri istediğiniz gibi eşit ve ince dilimleyin.Kalın kesilmiş ev yapımı patates cipsi harika, bu yüzden inceliği çok saplantıya sokmayın. patates cipsi yağa bir kez konduktan sonra eşit şekilde pişirilir. Düzgünlük burada önemlidir.

Patates dilimlerini durulayın ve sonra yaklaşık yarım saat kadar geniş bir soğuk suyla kapta bekletin. Bu adımı atlamak için cazip olabilir; yok. Patates dilimlerinin ıslatılması fazla nişastayı giderir ve patates cipslerinin gevrek şekilde kızartılmasının sağlanması için kilit bir unsurdur.

Patates dilimlerini süzün ve temiz bir mutfak havlusu veya kağıt havlu katmanları ile iyice kurulayın. Su, yağ sıçramasına neden olacak bir karmaşa ve potansiyel olarak yanıklara neden olacaktır. Kuru patates dilimleri daha az karışıklıkla daha hızlı ve daha düzgün pişer, bu yüzden bu adımı atlamayın.

Yağda kızartacaksak ;

Büyük, bir tencerede  (bir tencerenin yüksek tarafları, yağın çok fazla sıçramasını önler),  bitkisel yağını ısıtın

Yağa bir dilim patates damlatın. Eğer cızırtıyorsa veya yavaş cızırtmıyorsa, yağ çok soğuktur; şiddetli cızırtılı ise, yağ çok sıcak.

Yağa tek bir kat patates dilimi ekleyin. Patates dilimlerini, istediğiniz gibi, her iki tarafta parti başına yaklaşık 3 dakika olacak şekilde, altın veya kahverengi olana kadar kızartın.

Fırında kızartacaksak ;

Fırında patates cipsi hazırlamak için Temizleyip doğradığımız patatesleri derin bir kasenin içine  alalım üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ, toz kırmızı biber ve tuzu ekleyelim. İyice Harmanlayalım. Fırın tepsisine yağlı kağıt serelim ve patatesler üst üste gelmeyecek şekilde dizelim .170 derecelik fırında üst kısımları kızarana kadar pişirelim daha sonra ters çevirerek diğer yüzeylerinin de kızarmasını sağlayalım. Kızaran cipsleri sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın