Karaciğer ( Sığır ) Yemenin Sağlık Faydaları
Bazı insanlar, özellikle karaciğer, sakatat tüketmek için isteksiz görünüyor. Karaciğerin toksin deposu olarak bir organ olduğunu iddia ettiler. Karaciğerin fonksiyonlarından biri doğru olmasına rağmen, ilaçlar, kimyasallar ve toksinler gibi toksinleri nötralize etmek, ancak karaciğer toksinleri depolamamaktadır. Öte yandan, karaciğer vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besinler (A, D, E, K, B12 vitaminleri ve folik asit ve bakır ve demir gibi mineraller için) için bir saklama organıdır.

Sığır karaciğerinin yanı sıra, sığır karaciğeri vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besleyiciye sahiptir. Bazı doktorlar tarafından bile vücudun ihtiyacına göre tüketmeleri önerilir.

Sığır Eti Karaciğerindeki Besinler

Sığır eti karaciğerinde çok sayıda protein, esansiyel amino asitler, vitaminler ve mineraller bulunur. 68 gram ağırlığındaki bir sığır karaciğeri, vücudun günlük değerinin% 6’sı,% 2 sodyum ve% 1 karbonhidratta yalnızca doymuş yağlar ve yağlar içerir. Sığır karaciğerinin bir kısmı yaklaşık 130 kaloriye sahiptir.

Bir parça karaciğer, vücudun hücreleri yapmak ve onarmak, yiyecekleri enerjiye dönüştürmek, bazı enzimler, hormonlar ve antikorlar yapmak ve anne sütü üretmek için ihtiyaç duyduğu proteinin% 40’ını sağlar. Vücutta protein bulunmadığında amino aside zarar verir. Vücudun ihtiyaç duyduğu 21 amino asit vardır, sığır karaciğeri vücudun ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerin yaklaşık 4’ünü sağlar.

Ek olarak, sığır karaciğeri, genetik materyal ve kırmızı kan hücrelerinin ve nörolojik sağlığın üretiminde önemli bir rol oynayan% 2 vitamin içeriğini sağlar. Diğer bileşenler, hayati organların, bağışıklık, görme ve üreme fonksiyonunun ayrılmaz bir parçası olan A vitaminidir ve aynı zamanda hücre iletişimi, büyümesi ve farklılaşmasında aktifdir. Daha sonra, sistemin vücudun besinlerini metabolize etmesine ve cildin sağlığını korumasına yardımcı olan riboflavin içeriği.

Sığır karaciğerinin diğer içeriği, hücre metabolizması, bağışıklık sistemi, DNA üreten, yara iyileşmesi ve hücre bölünmesi sürecinde çok faydalı olan çinko ve çinkodur. Demir, oksijenin vücuttan akciğerlere taşınmasına yardımcı olur ve aynı zamanda büyüme ve hücre bölünmesinde de yardımcı olur. Diğer sığır eti karaciğer bileşenleri, vücudun serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarlarıyla savaşmasına yardımcı olan selenyumdur. Selenyum ve proteinin çalışma sistemi selenoproteinler adı verilen güçlü antioksidanlar oluşturabilir. Selenoproteinler kanser ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. Selenyum ayrıca bağışıklık sistemi ve tiroid fonksiyonunda önemli bir rol oynar.

Sığır eti karaciğerindeki besinler hakkında çok şey öğrendikten sonra, sığır eti karaciğerlerinin sağlığa faydaları hakkında konuşalım. Sığır eti karaciğerini tüketmek için hala endişeleniyor musunuz? Sığır karaciğeri yemenin sağlığa faydaları vardır. İşte liste:

1. Anemi üstesinden gelmek

Anemi var mı Ya da tanıdığın kişilerin kansızlık sorunu mu var? Tüketmek sığır eti karaciğer ile, üstesinden gelebilir. Çünkü sığır karaciğeri, kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere hücrelerin nükleer metabolizması sürecinde DNA ve RNA sentezi olarak önemli rol oynayan folik asit ve demir mineralleri içerdiğinden aneminin üstesinden gelmek için yararlıdır.

2. Beyin Sağlığını Koruyun

Sığır karaciğeri, beyin sağlığı için yararlı olduğu kadar, sinir hücrelerinin çalışma hazırlığı için de önemli olan birçok B vitamini içerir. B12 Vitamini eksikliği sinir zarında bozulmalara, hafıza bozulmasına neden olabilir ve demansa ve daha da ciddi zihinsel bozukluklara neden olabilir. Bu, tüm vücuda yönlendirilecek olan bir enerji kaynağı olarak glikozun bloke olması nedeniyle gerçekleşir.

Ek olarak, tiamin (B1 vitamini) eksikliği, duyu motorunun hızı, zihinsel bozukluk, hafıza bozukluğu ve bilişsel işlevlerin azalmasına neden olabilir.

3. belleği artırmak

“ Beslenme Sinirbilimi ve Davranışsal Beyin Araştırmaları ” dergisinde yayınlanan araştırmaya dayanarak , sığır karaciğerindeki kolin içeriğinin uzun vadede beyin hafızasının geliştirilmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

4. Bağışıklık Sistemini Geliştirin

Et karaciğerinde bulunan çinko ve A vitamini ile kan damarları dahil olmak üzere epitel doku sağlığını koruyabilir. Çinko ve A vitamini ile kan damarlarının hasar görmesini önleyebilir ve bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. A vitamini eksikliği vücudu virüs, bakteri veya başkalarının enfeksiyon saldırısına karşı savunmasız yapabilir. Bunun dışında, A vitamini eksikliği otoimun hastalık ortaya çıkabilir. Çinko ve A vitamini beyaz hücre kanlarını serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyabilir.

5. Kanseri ve Kalp Hastalığını Önleyin

Sığır karaciğerinde selenyum içeren, serbest radikallerin yol açtığı hasarlı hücrelere karşı savaşma kanser hücresinde antioksidanlar yaratma ve kalp hastalıklarını önleme yolları ile savaşmaya yardımcı olabilir.

6. Enerji Kaynakları Olarak

Sığır karaciğeri, her ikisi de bağışıklık sistemini güçlendirecek bir enerji kaynağına katkıda bulunan karbonhidratlar ve proteinler içerir.

7. Göz Sağlığını Koruyun

Çok fazla A vitamini içeren sığır karaciğeri katarakt, göz enfeksiyonları ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önleyebilir. Sığır karaciğerindeki A Vitamini yağda çözünür, bu yüzden hiçbir şey boşa harcanmaz. Ancak, çok fazla A vitamini de vücudu zehirleyebilir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın