Köri Sağlık Faydaları
1. Beslenme

Bir baharat karışımı için, besinsel avantajlarla doludur. Proteinler, mineraller ve vitaminlerle doludur. 100 gramda 13 gram protein, 1543 mg potasyum , 52 mg sodyum, 33 gram diyet lifi,% 19 A vitamini ,% 47 kalsiyum ,% 60 B6 vitamini ,% 63 magnezyum ,% 164 demir ve% 19 vitamin içerir. C . Köri tozu da yağsızdır.

2. Anti Bakteriyel

Köri tozu oluşturan bitki ve baharatlar birçok sağlık yararı ile doludur. Kurutulmuş kişniş gibi otlar, enfeksiyonların vücudu etkilemesini önleyen antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. E.coli ve diğer bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıkların önlenmesinde çok faydalıdır. Köri tozu, vücutta bulunan diğer enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur.

3. İyi Sindirim

İçindeki baharatlar diyet lifi ile doludur. Antibakteriyel özelliklere sahip olmasının yanı sıra, köri tozu da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bir bağırsak ve sindirim sistemi sağlar. Sağlıklı bağırsak sağlığını sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemi vücudun yeterli besinleri emmesini ve hastalıksız kalmasını sağlar.

4. Karaciğer Detoksifiye

Karaciğer vücudumuza giren tüm yiyecekleri işleyen organdır. Vücudun diğer kısımlarına iletmek için besinleri ve diğer tüm besin öğelerini çıkarır. Köri tozunun ayrılmaz bir parçası olan zerdeçal, kurkumin olarak bilinen bir antioksidan bileşiği içerir. Bu tümör büyümesini, karaciğerde iltihaplanmayı önler ve ayrıca onu detoksifiye eder. Curcumin , karaciğer sağlığına bağlanmıştır ve karaciğer sağlığını arttırdığı gözlemlenmiştir.

5. Metabolizma

Etkileyici miktarda protein içerir ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bu, metabolik hızı arttırmada yardımcı olur ve besinlerin gıdadan vücudun diğer kısımlarına taşınmasına yardımcı olur.

6. Sağlıklı Kemikler

Kemik sağlığı için hayati öneme sahip bileşenler içerir; yeterli bir kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. 100 gram başına köri tozunda bulunan% 19 kalsiyum, yetişkin bir yetişkin için günlük gereksinimin iyi bir bölümünü oluşturur. Fosfor ve magnezyum ayrıca kemik ve kas sağlığını korumada ve dejeneratif süreci yavaşlatmakta faydalıdır.

7. Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Bir besin listesiyle birlikte, köri tozu ayrıca hem içinde hem de dışında vücuda oksidatif hasarı önleyen antioksidanlar içerir. Körili toz içindeki zerdeçal ve C vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatmakta ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemede çok faydalıdır.

8. Ağrı kesici

Zerdeçal gibi malzemeleri pişmiş yemeğinize dahil etmek için iyi bir yoldur. Zerdeçal eklem ağrıları hafifletilmesinde çok etkilidir ve ayrıca iltihaplanma ve romatoid artrit gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçal neredeyse antibiyotik ve ibuprofen etkileri vardır. Bu, köri tozunu çoklu hastalıklar için doğal bir ilaç yapar.

9. Sağlıklı Kalp

Köri tozu içerisinde bulunan lif vücuttaki kolesterolün kontrolüne yardımcı olur. Kötü beslenme alışkanlıkları kalp hastalıklarının ana nedeni olabilir; Kötü kolesterol genellikle atardamarlara takılır ve kan basıncına ve diğer kalp hastalıklarına neden olur. Köri tozu içindeki kakule ve fesleğen, kalp hastalıklarını önleyen vazodilatörler olarak çok etkilidir. Yüksek tansiyonu önlemek için gıdadaki proteinleri etkilerler.

10. Bilişsel Hastalıklar

Akıl sağlığı için yararlı olan birkaç baharat vardır. Bununla birlikte, zerdeçal zihinsel bozuklukların oluşmasını önlemede en etkili biridir. Kurkumin, serbest radikallerin sinir sistemi üzerindeki etkilerini azaltır; toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan daha güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olur. Belleğe yol açan nöral yolaklardaki plakayı çıkarttığı görülmüştür. Yiyeceklerine düzenli olarak köri tozu ekleyenlerin, Alzheimer gibi hastalıklardan daha az muzdarip oldukları görülmüştür.

11. Kanseri önler

Köri tozu oluşturan bitki ve baharatlardaki antioksidanların çok büyük çeşitliliği kanseri önlemede çok etkilidir. Kurkumin, vücuttaki tümörleri ve kanserli gelişmeleri hedefler. Birçok antioksidan, vücutta kanserli hücrelerin büyümesini inhibe eder. Diyetinize eklemek, kanserden etkilenme olasılığınızı azaltabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.