Sos ve SalatalarYemek Tarifleri

Nar Ekşisi Sosu Tarifiİri taneli ve büyük 10 kilo nardan yaklaşık 1 litre nar ekşisi elde edebilirsiniz.

Nar taneleri ayrıp suyunu çıkarın. Tülbenttin içerisine konularak birkaç kez süzün. Posasından ayrılan nar suyunu bir tencerelerin içerisinde orta ateşte saatlerce kıvam alana kadar kaynatın.

Kıvam almasını beklerken nar suyunu sıkça karıştırın ve üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alın. Nar ekşisi kıvamının pekmeze yakın bir koyulukta olması gerekir. Bu kadar koyulaşması için pişme süresi 4-5 saati bulabilir. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra nar ekşisini cam kavanozlara alıp kavanozların ağzını sıkıca kapatmanız gerekir. Bu şekilde buzdolabında uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. Lezzetli bir nar ekşisi yapımı için seçilen narlar kesinlikle ekşi ve büyük olmalıdır.

Not : Nar ekşisinin acı bir tat almaması için tanelerini ayırırken posasını ve zarlarını dikkatlice ayıklamanızı öneririz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın