Patlamış Mısırın Faydaları

Patlamış Mısır Nedir ?
Patlamış mısır, oldukça basit, sert bir endosperm, gövde veya kabuğu olan ve nişastalı bir iç kısım içeren bir mısır türüdür. Bu haşhaş mısır ısıtıldığında, gövdenin içindeki basınç artar ve sonunda bir POP! oluşur. Bir mikrodalga fırında pişirilmek üzere olan türleri ve ayrıca özellikle mısır haşlamak için yapılmış küçük ev aletlerinde yapılabilecek diğer değişmemiş çekirdekleri içeren bir dizi patlamış mısır çeşidi vardır.

Tarihsel olarak, mısırın (mısır) antik çağda birçok kültürel diyetin önemli bir parçası olduğundan beri, mısırın 6.000 yıldan fazla bir süre kültürler tarafından hoşlandığına dair kanıtlar vardır. Bu bitki ürününün bir ateşte basit bir şekilde ısıtılması ilk patlamış mısırı yaratırdı, ne hoş bir sürpriz! Patlamış mısırın daha önceki arkeolojik keşifleri Peru’daydı, ancak New Mexico ve Orta Amerika da yaklaşık 5.000 yıl önce patlamış mısır oluşumunun kalıntılarını gösterdi. Farklı renkli mısır taneleri kullanılıyorsa, patlamış mısır bile farklı renklerde olabilir.

Patlamış mısır dünyanın her yerinde, normal mısırın tüketildiği hemen hemen her yerde bulunur. Bununla birlikte, sağlıklı bir gıda olarak limiti patlamış mısırın üzerine tuz , tereyağı veya diğer tatlandırıcılar veya sos dökmeye başladığınızda sona erer ve ardından sağlıksız abur cubur alanına taşınır. Bununla birlikte, haşhaş mısırın sade yenmesi durumunda, birçok insan için hem lezzetli hem de faydalı bir atıştırmalıktır. Patlamış mısır oluşturmak için tek başına ısı yeterlidir; bu nedenle, zeytinyağlı veya diğer bitkisel yağlarla yemek yapmaktan kaçının , çünkü kabuğun polifenolik içeriğini bir kez “pop” a çarptığında sağlığa zarar verir.

Patlamış Mısırın Besin Değerleri
Patlamış mısırın sağlığa faydaları, esas olarak etkileyici lif , polifenolik bileşikler , antioksidan , B vitamini kompleksi, manganez ve magnezyum içeriğinden kaynaklanmaktadır.  Bu önemli besin öğelerinin patlamış mısırları atıştırma alışkanlıklarınız için nasıl sağlıklı bir seçim haline getirdiğini keşfedelim!

Patlamış mısırın  faydaları
Patlamış mısır yemek, aşağıdakileri içeren birçok fayda ile birlikte enerji sağlar:

Sindirim geliştirir

Patlamış mısırın, endosperm, mikrop ve kepek içeren tahıllar için bir atama olan bir tam tahıl olduğunu fark etmek önemlidir.  Bu, hayati önem taşıyan her üç parçayı da içeren tam tahıl tahıllarına, pilava ve ekmeğe benzer. Patlamış mısır doğal bir bütün tahıl olduğundan, burada depolanan mineralleri, B kompleks vitaminlerini ve E vitaminini bahsetmek yerine kepekten elde edilen tüm fiberleri içerir. Sindirim açısından, yüksek lif içeriği vücudunuzu “düzenli” tutar, yani bağırsak hareketleriniz sindirim sisteminiz boyunca rahatça ve hızlı hareket eder ve kabızlık gibi durumlar önlenir.  Fiber, yumuşak bağırsak kaslarının peristaltik hareketini uyarır ve her ikisi de tüm sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan sindirim sularının salgılanmasını sağlar.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Lif, vücut içinde başka bir yararlı şekilde işlev görür ve tam taneler, kan damarlarının ve arterlerin duvarlarından aşırı kolesterolü kesebilen, böylece genel kolesterol seviyelerinizi azaltan ve ateroskleroz gibi tehlikeli kardiyovasküler durumlar şansınızı azaltan lif türünü içerir. , kalp krizi ve felç.  Bu aynı zamanda kalp sistemi üzerindeki yükü azaltır, çünkü kalbin tıkanmış damarlar ve arterlerden kanı hareket ettirmek için çok çalışması gerekmez.

Kan Şekeri Kontrolü

Lifin üçüncü hayati rolü, vücuttaki kan şekeri üzerindeki etkisidir. Vücutta bol miktarda lif varsa, kan şekeri ve insülin seviyelerinin serbest bırakılmasını ve yönetimini düşük lif seviyesine sahip insanlardan daha iyi düzenler. Kan şekeri içindeki bu dalgalanmaları azaltmak şeker hastaları için büyük bir avantajdır , bu yüzden bu zor hastalığınız varsa patlamış mısır her zaman bir öneridir.

Kanseri önler

Son yıllarda araştırmacılar, patlamış mısır içinde inanılmaz derecede yüksek miktarda antioksidan kapasitesi bulma konusunda şok oldular. Göreceli olarak sağlıksız bir abur cubur olduğu düşünülüyordu, ama şimdi patlamış mısırın gövdesinde, vücudunuza koyabileceğiniz en güçlü antioksidan türlerinden biri olan çok miktarda polifenolik bileşik var .  Aslında, araştırmalar patlamış mısır tüketiminin vücudunuzdaki antioksidan potansiyeli için günlük meyve ve sebze dozunun daha fazla olabileceğini göstermiştir ! Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikalleri temizleyen ve ortadan kaldıran güçlü savunma ajanlarıdır. vücutta çeşitli hastalıklarla, özellikle kanserle ilişkili. Serbest radikaller, sağlıklı hücresel DNA’nın kanserli hücrelere mutasyona uğramasıyla ünlüdür , ki bu büyük bir problemdir. Patlamış mısır bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşlanmayı Önler

Serbest radikaller kanserden çok daha fazla zarar verir; kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri , maküler dejenerasyon ve körlük , kas zayıflığı, bilişsel gerileme, osteoporoz , saç dökülmesi ve genel olarak beklediğimiz çok çeşitli diğer şeyler gibi yaşa bağlı semptomlarla yakından ilişkilidirler. yaş.  Patlamış mısır, serbest radikallerin bu etkileriyle mücadele eden güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlılığınıza sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlayabilir. popcorninfo

Kilo kaybı

Normal patlamış mısırdan bir bardak, sadece aynı miktarda yağlı patates cipsi yaklaşık 5 kat daha az olan sadece 30 kalori içerir . Ayrıca patlamış mısırdaki lif içeriği sizi tam hissetmenizi sağlar ve açlık hormonu olan grelin salınımını engeller. Bu önleyebilir aşırı yemekten ve insanları korumak şişkinlik mücadele yeterince yemiyor gibi onları hissettirmeden, mutlu ve ince. Patlamış mısır doymuş yağlarda da çok düşüktür ve doğal yağları vücutta öncelikle sağlıklı ve esastır.

 

sitemiz

Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. _____________________________________________________________ DİKKAT ÖNEMLİ : Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir