Pestil Nasıl YapılırMeyveleri mevsiminde tüketmek her zaman için en ucuz ve en sağlıklısıdır. Fakat farklı zamanlarda yetişen meyveleri her zaman taze olarak bulamayabiliriz. Bu durumda da bir çok lezzetli meyveyi çok sevsek de istediğimiz zaman tüketme imkanımız olmaz. Bu gibi durumlarda meyveleri başka şekillere dönüştürerek 4 mevsim tüketebilmenin yolları aranmıştır. Pestil ve köme gibi kurutulmuş ürünler bu amaçla yapılmaktadır. Meyveler mevsiminde toplanır ve sert saplar ile yapraklardan temizlenerek tasnif edilir. Bu aşamada aynı zamanda çürük olan ya da pestilin kıvamını ile lezzetini bozabilecek olmamış meyve parçaları ayrılır. Geriye kalan saplardan temizlenmiş olgun meyveler ise pestilin yapılacağı kaplara konulur. Eğer meyve erik gibi büyük çekirdekli bir meyve ise meyveler ikiye ayrılarak çekirdekleri uzaklaştırılmalıdır.

 Pestilde Ne Olmalıdır?

Pestil dut, erik, vişne, üzüm gibi şeker içeriği yüksek olan meyvelerden yapıldığında ilave şekere gerek kalmaz ve pestilin muhafaza süresi de oldukça uzun olur. Yapılan bu pestillere istenirse ceviz, badem ya da fındık kırığı gibi kuruyemişler ya da bunların toz haline gelmiş ezmeleri ilave edilebilir. Bunların yanı sıra sade meyve içeriğinden oluşan pestiller de mevcuttur. Pestil yaparken meyveler ince bir tabaka halinde serilir ve üstleri pestil bezi adı verilen su tutmayan yapıdaki bezler ile kapatılır.

Üzerine de ağırlıklar koyularak ince tabakanın bozulmaması sağlanır. Suyu akan ve geriye posası kalan meyveler içerisindeki şekerin etkisi ile birbirlerine yapışmaya ve tutunmaya başlar. Zamanla güneş etkisi ile kuruyan ve sertleşmeye başlayan meyve posaları hamur kıvamına gelene kadar sıkılır. Yaklaşık 8-10 gün içinde meyvenin su ve şeker yoğunluğuna da bağlı olarak pestil hazır hale gelir. Yapılan pestil yine kırılmadan ince tabakalar halinde toplanır ve ister kare şeklinde kesilerek ister rulo olarak sarılarak paketlenir.

Pestil Nereden Satın Alınır?

Siz de mevsiminde tüketemediğiniz sebzeleri pestil olarak satın alabilir ve yaklaşık 1 yıl raf ömrü olan bu ürünleri buzdolabınızda saklayarak tüketebilirsiniz. Fıstıklı, cevizli, fındıklı ya da sade olarak alabileceğiniz pestil ürünleri kilo ile satın satın almanız mümkündür.

Cevizli Dut pestili
Erik Pestili
Üzüm pestili
İncir pestili
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri
Pestil çeşitleri

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.