Peynirli Semsek TarifiPeynirli Semsek için Malzemeler :
Peynirli Semsek Hamuru için : 
1 kg un ,
1 çorba kaşığı sadeyağ,
1 çay kaşığı tuz.
Peynirli Semsek İçi : 
300 gr yeşil soğan,
1 demet maydanoz
1 kg Urfa peyniri
2 çorba kaşığı isot,
yeteri kadar tuz
Kızartmak için : Sıvıyağ
Peynirli Semsek Tarifi :
Yeşil soğan ve maydanoz kıyılır, peynir ufalanır, isotla karıştırılır. Gerekiyorsa tuz ilave edilir. 1 su bardağı un ayrılarak geri kalan un, sadeyağ, tuz ve su ile katı bir hamur yoğrulur. 10 dakika dinlendirilir.
Hamurdan cevizden daha iri bir yumak alınır. Ekmek tahtası üzerinde, oklava ile 13-15 santim çapında, daire şeklinde açılır. Açarken, ayrılan undan tahta üzerine serpiştirilerek yapışması önlenir.
Açılan hamurun bir yarısına, önceden hazırlanan içten 2 çorba kaşığı kadar konulur. Boş olan yarı üzerine katlanır. Kenarları elin şehadet parmağı ve başparmağı uçları ile bastırılıp sıkılarak hem kapatılır, hem de şekil verilir.
Hazırlanan semsekler yağda iki yüzü kızartılarak çıkarılıp servis yapılır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın