Tarhun nedir ? Tarhun Faydaları Nelerdir ?
Faydalı Besin Öğeleri İçerir ancak Az Kalori ve Karbonhidrat içerir

Tarhun, kalori ve karbonhidrat bakımından düşüktür ve sağlığınız için yararlı olabilecek manganez, demir ve potasyum besinlerini içerir.

İnsülin Hassasiyetini Artırarak Kan Şekerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Tarhun, insülin duyarlılığını ve vücudunuzun glikozu metabolize etme şeklini geliştirerek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Uykuyu Geliştirebilir ve Uyku Düzenlerini Düzenleyebilir

Tarhun , sakinleştirici bir etkiye sahip olabilecek ve uyku kalitesini artırabilecekArtemisia bitki grubundan gelir , ancak bu potansiyel fayda henüz insanlarda incelenmemiştir.

Leptin Düzeylerini Azaltarak İştahı Artırabilir

Leptin ve grelin, iştahı kontrol eden iki hormondur. Araştırmalar, tarhun özütünün vücuttaki leptin düzeylerini azaltarak iştahı artırabildiğini, ancak insan bazlı araştırmaların eksik olduğunu bulmuştur.

Osteoartrit gibi Durumlarla İlişkili Ağrıyı Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Tarhun, geleneksel halk tıbbında ağrıyı uzun süre tedavi etmek için kullanılmıştır.Tarhun içeren takviyeler, osteoartrit gibi durumlarla ilişkili ağrıyı azaltmak için faydalı olabilir.

Antibakteriyel Özelliklere Sahip Olabilir ve Gıda Kaynaklı Hastalıkları Önleyebilir

Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar, sentetik kimyasal gıda katkı maddelerine bir alternatiftir. Araştırmalar, tarhun esansiyel yağının, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan iki bakteri olan Staphylococcus aureus ve E. coli’yi inhibe edebileceğini bulmuştur .

Kadın Sağlığı

Tarhun, bastırılmış menstrüasyondan muzdarip kadınlar için ek olarak yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda kadın üreme sisteminin genel sağlığını korumak için bir araç olarak teşvik edilmiştir. Bununla birlikte, tarhunın bu nedenlerle hamile veya emzirirken kullanılmaması gerektiği bulunmuştur.

Çok yönlü ve diyet içine dahil etmek kolay

Tarhun üç farklı çeşitte gelir – Fransızca, Rusça ve İspanyolca. Yumurta, tavuk, balık, sebze ve soslar dahil olmak üzere birçok şekilde kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir.

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

Tarhun, kalp sağlığı için yararlı olabilir ve iltihabı azaltır, ancak bu faydalar ayrıntılı bir şekilde araştırılmamıştır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın