Tirşik Otu nedir ? Tirşik otunun Faydaları Nelerdir ?Tirşik otu bitkisi isimleri bölgelere göre değişiklik gösterse de genellikle, yaban pancarı, ayıkulağı, yılan otu, kabargan, yılanyastığı, nivik olarak bilinir. Yılda 7 kez tüketildiğinde ise binbir türlü hastalıktan koruduğu söylenir.

Birçok hastalığa şifa olan tirşik bitkisi yöreye göre ismi değişse de daha çok “Andırın Doktoru” olarak bilinmektedir. Akdeniz bölgesine ait bir bitki olsa da Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana illerinde de çorbası sıkça tüketilir. Çok fazla bilinmeyen bu besinin sağlığımız üzerinden önemli etkileri vardır. Yılda 7 kez tüketildiğinde ise binbir türlü hastalıktan koruduğu söylenir.

Tirşik çorbası yapılırken bir gün öncesinden fermantasyona uğratılması gerekiyor. Yani bir gün bekletiliyor. Oldukça küçük parçalara ayrılıyor sonra pişiriliyor. Bu şekilde bitkinin zehirli etkeni gideriliyor. Bu çorba bölgede “Andırın doktoru” olarak ta nam salmıştır. Bazı iltihabi ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği yönünde bilgiler mevcuttur.

TİRŞİK ÇORBASININ FAYDALARI

  • Tirşik çorbası bir çok hastalığa şifadır
  • İştah açma özelliğine sahiptir.
  • Yağsız yapıldığı ve protein değeri düşük olduğu için obezite hastaları tüketebilir.
  • Romatizmal, şeker ve gut hastalığı olanlar bu çorbayı tercih etmelidir
  • Tirşik bitkisi aç karnına tüketildiğinde bağırsak parazitlerini düşürür ve gastrite çok iyi gelir
  • Mide ile birlikte tükürük bezlerinin artmasını sağlar ve mide hazmı sıkıntısı çeken insanlar için birebirdir.
  • İdrar söktürücü olmak ile beraber idrar enfeksiyonlarına karşı da etkilidir.
  • Kansızlığa karşı da çok faydalı bir bitki olan Tirşik, ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Yaraların hızla iyileşmesini ve kısa zamanda kapanmasını sağlar.
  • Vücut direncini arttırır ve kas kramplarına karşı etkinlik gösterir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın