Tütün Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur
Bunu geçmişte bırakmaya çalışan birçok kişi okumanın ne kadar zor olduğunu biliyor. Nikotin istekleri yoğun olabilir ve sigaralarınızı inkar ederek ruh hali değişimlerine, iştah dalgalanmalarına, kilo alımına, kaygıya ve diğer birçok zorluğa neden olabilir. Son araştırmalar, sigara içen 4 kişiden 3’ünün 40 yıl sonra hala sigara içtiğini gösteriyor, yani sigarayı bırakmanın en iyi yolu asla başlamamak. Ancak, bırakmanın bir yolunu arayanlar için, birçok etkili çözüm vardır.

Tarih Ayarlama
Bırakma konusunda ciddiysen, kendini sorumlu tutmak önemlidir. Sigarayı kesinlikle bırakacağınız son tarihi belirlemek önemlidir. Her zaman, “yakında bir gün bırakacağım” diyerek bağımlılığın daha da derinleşmesine yol açacak, mazeretler yapmak ise gelecekteki bırakma girişimlerindeki kararlılığınızı zayıflatıyor.

Tetikleyicileri Önlemek
Belirli yerlerde veya bazı insanlarla takılmak gibi sigara içmek için birçok kişisel tetikleyici ve ayrıca pencereler açık verandada takılmak gibi aktiviteler de vardır.  İlk ay veya iki ay için, bu tetikleyicileri önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın, çünkü bunlar sadece kötü alışkanlıklara geri dönmeyi kolaylaştıracaktır.

Meditasyon ve Gevşeme
Bazı insanlar meditasyon , yoga ve diğer rahatlama teknikleriyle tütün bağımlılığını gidermede başarı elde etmişlerdir .  Bu, yoksunluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve zamanınızı ve dikkatinizi vücudunuz ve zihniniz için yararlı bir şeyle doldurabilir.

Sigara içilen bir akciğer hali

Sakız
Tütün bağımlılığı sıklıkla oral bir fiksasyonla ilişkilendirilebilir ve çiğnemek veya ağzınıza sokmak için bir şeyin bulunmaması sigarayı bırakmayı çok daha kolay hale getirebilir.  Sakızın (veya nikotin sakızının) cebinizde tutulması ve bir sigara için can atmanın ne zaman ortaya çıkması halinde bir sopa bulundurmanız, cezbedilmeyle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz
Fiziksel aktivite , ağır sigara içenler için zordur, bu nedenle bıraktıktan, spor salonuna katıldığınızda veya bir egzersiz programına katıldığınızda çok yardımcı olabilir.  Başlangıçta mücadele edeceksiniz, çünkü ciğerlerinize ve vücudunuza verilen zarar yıllarca sigara içtikten sonra şiddetli olabilir. Bununla birlikte, kapasitenizin ve gücünüzün arttığını gördüğünüzde, sigara içme (ve fiziksel yeteneğinizi bozma) fikri çok daha az çekici görünecektir!

Sigara Almayı Durdurun
Bu kadar basit, daha fazla sigara almayı reddederseniz, istifa etmenize yardımcı olacaktır! Bazı insanlar “gerçekten ihtiyaç duyuyorlarsa” diye bir yedekleme paketine sahip olmak isterler, ancak bu yalnızca alışkanlığınızı uzatır ve iyiliğini bırakmayı zorlaştırır.

Para biriktirmek
Sigaralar dünyanın bazı bölgelerinde çok pahalıdır, bu yüzden sigara için harcayacağınız tüm para biriktirmek, güçlü kalmak için zorlayıcı bir yol olabilir. Günde bir paket sigara içiyorsanız, her gün göreceğiniz bir cam kavanoza bir paket sigara maliyeti koyun. Bu paradan tasarruf etmek alışkanlığa geri dönmemek için ekstra bir motive edici faktör olacaktır.

Uyku
Yorgunluk ve halsizlik, iradenizi yıpratabilir ve olumsuz alışkanlıklara geri dönmeyi kolaylaştırabilir. Bıraktıktan sonraki haftalarda ve aylarda, vücudunuz rahatlamış hissedeceğiniz için uygun miktarda uyku alın ve sabahları bir sigara fikri umarım hoş olmaz.

hidrasyon
Sigarayı bırakmanız ve susuz kalmanız ve enerji seviyenizi yüksek tutmanız önemlidir . Vücudunuz, bıraktıktan sonraki aylarda belirli fizyolojik değişiklikler geçirecek , bu nedenle yeterince su içtiğinizden ve iyileşme sürecini desteklediğinizden emin olun . Ayrıca sigara içmeme konusundaki olumlu değişikliği hissetmek istersiniz, bu yüzden başka yollarla en iyi sağlıkta kalmak önemlidir!

tutum
Sigarayı bırakma kararınıza karşı olumlu bir tutum sergilemek, tütün bağımlılığının kalıcı olarak ortadan kaldırılması için çok önemlidir. Kendinize ne kadar geldiğinizi ve bir gün, bir ay veya bir yıl boyunca istifa etmenin ne kadar büyük bir başarı olduğunu hatırlatın. Olumlu bir tutum sergilemek ve sigara içmemenin tüm faydalarını hatırlamak sizi sigara içilmeyen bir yolda tutacaktır.

Alkol ve Kafein
Sigara için en yaygın tetikleyicilerden ikisi alkol ve kafeindir; Sabahları kahvesi olan ve dışarıda sigara içen bahçelerde sigara içen sigara kültürünün daimi olarak göründüğü görülüyor. Bu tetikleyicilerin sizi sigaraya geri göndereceğini düşünüyorsanız, en azından bıraktıktan sonraki ilk birkaç ay boyunca bu yaşam tarzı alışkanlıklarını azaltmaya çalışın.

Nikotin Değiştirme
Bu ilaçların hiçbiri sizin için işe yaramazsa, deneyebileceğiniz birçok nikotin replasman tedavisi seçeneği vardır.  Bunlar arasında nikotin bantları, nikotin zamkı, burun spreyleri ve bazı ilaçlar yer alır. Bununla birlikte, bu seçeneklerin bazıları sigarayı ortadan kaldırır, ancak nikotin bağımlılığını değil (en azından hemen değil).

Önemli not :

Bazen, bu öneriler tek başına yapılamaz. Nikotin bağımlılığı veya madde bağımlılığı veya bağımlılık eğilimi geçmişi olan insanlar için profesyonel yardım her zaman bir seçenektir. Dünyanın her yerindeki doktorlar ve danışmanlar, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için eğitilmiştir. Ayrıca, geri çekilme yan etkilerinizin depresyon , uzun süreli hastalık veya aşırı kilo kaybı / kazanç dahil olmak üzere şiddetli olması durumunda, bırakma yöntemlerinin sağlığınızın diğer alanlarını olumsuz yönde etkilememesi için bir doktora danışın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Tütün Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur” için bir yorum

  • 31 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:51
    Permalink

    20 yıl yaptığım br yanlış. Heba olan sağlığım. Boşa giden çocuklarımın rızkı. benim pis kokumdan tiksinen eşim……..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.