Hafızayı Artırıcı Besinler
E vitamini seviyenizi arttırıyor veya omega-3 yağ asidi alımınızı arttırıyor olsun, bu gıdalardaki besinler beyninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir

Yağlı balık

Somon, uskumru, taze ton balığı veya sardalye gibi birkaç porsiyon yağlı balığın içine sokmanın, özellikle DHA ve EPA olarak adlandırılan omega-3 yağ asitlerinin seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Bunlar, beynin anahtar hafıza merkezi olan hipokampustaki sinir hücrelerini korumak için gereklidir.

Biliyor musun? Araştırmacılar, ABD’deki Kadın Sağlığı Girişimi Hafıza Çalışması’nın bir parçası olarak 1000’den fazla kadında beyin boyutunu ölçtüğünde, bol miktarda omega-3 yağ asidi yiyenlerin, sahip olmayanlardan daha büyük beyinleri olduğunu buldular. Daralan bir beyin, demans riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Yaban mersini ve çilek

Özellikle yaz aylarında lezzetli bir atıştırmalık yaparlar, ancak yaban mersini ve çilek de yararlı bir beyin güçlendirici olabilir. 2012 yılında yapılan 16.000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, çilek ve yaban mersini gibi çok sayıda çilek yiyen kadınların daha iyi hafıza yetenekleri olduğu bulundu.

Yaban mersini ve çilek, antosiyanidin adı verilen antioksidan bileşikler bakımından zengindir.Antosiyanidinler kandan beyne hareket etme yeteneğine sahiptir ve çalışmalar bu bileşiklerin hafıza ve öğrenmeden sorumlu beyin merkezlerinde yoğunlaştığını göstermiştir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Kara lahana, ıspanak, brokoli, lahana ve lahana yeşillikleri, beyin sağlığını artırmak ve böylece hafıza kaybını yavaşlatmak için iyi olan yeşil yapraklı sebzelerdir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyindeki nöronları veya sinir hücrelerini korumaya yardımcı olabilecek bir antioksidan vitamin olan E vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, birçok yeşil yapraklı sebze de, gıda bilimcilerinin beyindeki sinir hücrelerinin parçalanmasıyla bağlantılı yüksek bir amino asit olan homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğuna inandıkları folat bakımından yüksektir.Görünüşe göre Popeye ne hakkında konuştuğunu biliyordu…

 

Tahıllar

Kepekli karbonhidratlar açısından zengin bir diyet, beyin gücünü arttırmak için iyidir, çünkü içlerindeki şekeri yavaşça serbest bırakırlar, bu da beynin hafıza becerileri gerektiren görevler için bilgi tutmasına yardımcı olduğu tespit edilen kademeli bir enerji kaynağı sağlar. Kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve makarna ve yulaf için gidin.

Zerdeçal

Körilerde yaygın olarak bulunan sarı baharat, hafızayı ve bilişi artırmaya yardımcı olabilecek curcumin adı verilen bir bileşen içerir. Journal of Psychopharmacology’de yayınlanan bir çalışmada, zerdeçal alımını artıran kişilerde çalışma belleği, enerji seviyeleri, sakinlik ve memnuniyet artmıştır. Her gün köri yerseniz sıkıldığınız göz önüne alındığında (hem de rahatsız edici tarafta biraz olmanın yanı sıra!), Zerdeçal takviyeleri de alabilirsiniz.

Zeytin yağı

İnsanlar, özellikle beyin sağlığını uzun zamandır artırmak için Akdeniz diyetinin erdemlerini övüyorlar ve bunun nedeni genellikle yemek pişirirken ve yemek yerken kullanılan büyük miktarda zeytinyağı.

Biliyor musun? Zeytinyağı, beyindeki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olduğu ve sinir hücrelerinde istenmeyen iltihaplanmayı önlediği tespit edilen tekli doymamış yağlar (MUFA) bakımından zengindir.Fransa’da Montpellier Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 65 yaş ve üstü yaklaşık 7000 kişinin beyin sağlığını artırdığını buldu.

Avokado

Yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağı gibi avokado da E vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu, yiyecekleri artıran başka bir büyük beyin olduğu anlamına gelir.

Bazı insanlar avokado meyvesinden çıkarılır (ve evet, bir sebze değil, bir meyvedir!) Çünkü yağ oranı yüksektir. Ancak içindeki yağların sağlıklı, tekli doymamış çeşitte olduğunu hatırlamak önemlidir.Aslında, bu MUFA’lar her ikisi de demansın, özellikle vasküler demansın gelişmesiyle bağlantılı olan kalp sağlığını artırma ve kan basıncını düşürmede etkilidir .

Ay çekirdeği

Yarım bardak kuru kavrulmuş ayçiçeği tohumu ekleyin ve önerilen günlük E vitamini alımının yaklaşık yüzde 30’unu, beyin sağlığına bağlı olan vitamini alırsınız. Salata üstüne serpin veya müsli veya yulaf lapasına öğütülmüş tohumlar ekleyin. Ve işte ek bir bonus – E vitamini cilt sağlığını artırmak ve dolgun ve genç görünmesini sağlamak için de harika.

Fıstık ezmesi

Ayçiçeği tohumları gibi, fıstık ezmesi (ve tabii ki fıstık) E vitamini açısından zengindir, bu yüzden dahil etmek için iyi bir besindir. Sağlık yararlarını azaltacağı için içerisine çok fazla şeker eklenmiş çeşitlere dikkat edin.

ÖNEMLİ UYARI: Bu gıda önerileri farklı çalışmaların ayrıntılı araştırmalarından gelmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmaların bazılarının insanlardan ziyade sınırlı katılımcıları olabileceğini veya sadece hayvanlar üzerinde gerçekleştirildiğini hatırlamak önemlidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın