Bellek kaybı, Belleğinizi geliştirmek için ipuçlarıBelleğinizi geliştirmek için bu basit yolları deneyin.

Arabanın anahtarlarını bulamıyor musun? Bakkal listenizi mi unuttunuz? Spor salonunda beğendiğiniz kişisel antrenörün adını hatırlayamıyor musunuz? Yalnız değilsin. Herkes ara sıra işleri unutur. Yine de, hafıza kaybı hafife alınacak bir şey değildir.

Bellek kaybını veya bunamayı önleme konusunda herhangi bir garanti olmamasına rağmen, bazı faaliyetler yardımcı olabilir.Belleğinizi keskinleştirmenin yedi basit yolunu düşünün ve bellek kaybı için ne zaman yardım arayacağınızı öğrenin.

1. Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin

Fiziksel aktivite, beyniniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuza kan akışını artırır. Bu, belleğinizin keskin kalmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, tempolu yürüyüş gibi haftada en az 150 dakika veya tercihen hafta boyunca yayılan haftada 75 dakika şiddetli aerobik aktivite önerir. Tam bir antrenman için zamanınız yoksa, gün boyunca 10 dakikalık birkaç yürüyüş yapın.

2. Zihinsel olarak aktif kalın

Fiziksel aktivitenin vücudunuzu formda tutmasına yardımcı olması gibi, zihinsel olarak uyarıcı aktiviteler beyninizi formda tutmaya yardımcı olur – ve hafıza kaybını önleyebilir. Bulmaca yap. Köprü oyna. Sürüş sırasında alternatif rotalar kullanın. Bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Yerel bir okulda veya toplum kuruluşunda gönüllü olun.

3. Düzenli olarak sosyalleşin

Sosyal etkileşim, her ikisi de hafıza kaybına katkıda bulunabilecek depresyon ve stresi önlemeye yardımcı olur. Özellikle yalnız yaşıyorsanız sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla ve diğerleriyle bir araya gelme fırsatlarını arayın.

4. Organize olun

Eviniz dağınıksa ve notlarınız kargaşadaysa bir şeyler unutabilirsiniz. Özel bir not defteri, takvim veya elektronik planlayıcıda görevleri, randevuları ve diğer etkinlikleri not alın.

Hatta hafızanıza sağlamlaştırmaya yardımcı olmak için her girişi yüksek sesle tekrarlayabilirsiniz. Yapılacaklar listelerini güncel tutun ve tamamladığınız öğeleri işaretleyin. Cüzdanınız, anahtarlarınız, gözlükleriniz ve diğer ihtiyaçlarınız için bir yer ayırın.

Dikkat dağıtıcı unsurları sınırlayın ve aynı anda çok fazla şey yapmayın. Tutmaya çalıştığınız bilgilere odaklanırsanız, daha sonra hatırlamanız daha olasıdır. Tutmaya çalıştığınız şeyi favori bir şarkıya veya tanıdık başka bir konsepte bağlamak da yardımcı olabilir.

5. İyi uykular

Uyku, anılarınızı birleştirmenize yardımcı olarak önemli bir rol oynar, böylece onları yoldan hatırlayabilirsiniz. Yeterli uykuyu öncelik haline getirin. Çoğu yetişkin günde yedi ila dokuz saat uyumaya ihtiyaç duyar.

6. Sağlıklı beslenme 

Sağlıklı bir diyet, beyniniz için olduğu kadar kalbiniz için de iyi olabilir. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar yiyin. Balık, fasulye ve derisiz kümes hayvanları gibi az yağlı protein kaynaklarını seçin.İçtiğiniz şey de önemlidir. Çok fazla alkol, karışıklığa ve hafıza kaybına neden olabilir. Uyuşturucu kullanımı da olabilir.

7. Kronik hastalıkları yönetme

Depresyon, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite ve işitme kaybı gibi tıbbi durumlar için doktorunuzun tedavi önerilerini izleyin. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, hafızanız o kadar iyi olur. Ayrıca, ilaçlarınızı düzenli olarak doktorunuzla birlikte gözden geçirin. Çeşitli ilaçlar hafızayı etkileyebilir.

Bellek kaybı için ne zaman yardım alınmalı

Bellek kaybı konusunda endişeleniyorsanız – özellikle bellek kaybı normal günlük aktivitelerinizi tamamlama yeteneğinizi etkiliyorsa veya belleğinizin kötüleştiğini fark ederseniz – doktorunuzla konuşun. Muhtemelen fiziksel bir sınav yapacak, hafızanızı ve problem çözme becerilerinizi kontrol edecektir.

Bazen başka testlere de ihtiyaç duyulur. Tedavi, hafıza kaybınıza neyin katkıda bulunduğuna bağlı olacaktır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın