Sperm Sayısını Artıran BesinlerSağlıklı spermler, erkek doğurganlığında önemli bir faktördür. Sperm sayısı, bir meni örneğinde bulunan ortalama toplam sperm sayısı anlamına gelir. Son Dünya Sağlık Örgütü kılavuzuna göre, sağlıklı bir sperm sayısı mililitre başına 15 milyon (ml) veya numune başına 39 milyondur. Mililitrede 10 milyonun altındaki sperm sayısı anormal kabul edilir ve erkek kısırlığına neden olabilir.

Sperm Sağlığının Belirteçleri

Kısırlık ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Rohini, “Sperm sayısı doğrudan sperm sağlığı ile ilişkilidir. Sperm sağlığınızı iyileştirmeyi düşünmeye başlamadan önce, önce sperm sağlığının belirteçlerini anlayalım. ” Sperm sağlığının belirteçleri şunları içerir:

 • Sperm hareketliliği: Sperm hareketliliği, sperm hareketlerini ifade eder. Yumurtaya ulaşmak ve döllemek için spermlerin yüzebilmesi gerekir.
 • Semen Hacmi: Spermlerin dişi üreme bölgesinden geçmesi için minimum hacim gereklidir. Normal bir meni hacmi boşalma başına 2 ila 5 ml arasında değişir.
 • Sperm morfolojisi: Bir numunedeki sperm hücresinin ortalama ideal boyutu ve şekli.
 • Sperm sayısı: Boşalma başına sperm hücrelerinin konsantrasyonu.

Şimdi akla gelen soru şu: Sperm sayısı nasıl artırılır? Cevap sandığımız kadar karmaşık değil. Sperm sayısını üç yöntemle iyileştirebilirsiniz: Yaşam tarzı değişiklikleri, Yiyecek ve Takviye. Ancak düşük sperm sayısının tedavisinde , sperm sayısının çok düşük olduğu durumlarda ilaç tedavisi önerilmektedir .

Şimdi hepsini tek tek kontrol edelim.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Mevcut yaşam tarzı, hem erkek hem de kadın kısırlığında en önemli faktördür ve yaşam tarzındaki çok az değişiklik, mutluluğun kapısını açabilir.

Aşağıdakilere HAYIR deyin:

 1. Sigara: 2016 yılında yapılan bir çalışma, sigaranın sürekli olarak sperm sayısını azalttığı konusunda 6000’e yakın katılımcının katıldığı 20’den fazla çalışmanın sonucunu gözden geçirdi.
 2. Alkol: Alkol sadece sağlığa zararlı değildir, spermler için de zararlıdır. Alkol içiyorsanız, bunu ölçülü yapmanız gerekir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, erkekler için günde en fazla iki içki ılımlı kabul edilir.
 3. İlaçlar: Reçeteli birkaç ilaç, anti-androjenler, anti-enflamatuarlar, antipsikotikler, kortikosteroidler, methodone ve bazı antibiyotikler gibi spermlerin sağlıklı ürününü azaltabilir. Bu ilaçları almayı bıraktığınızda, sperm sayınız normale döner ve hatta azalabilir. Esrar, kokain vb. İlaçlar sperm üretimini azaltır.
 4. Stres: Stres hiçbir zaman kimse için iyi değildir. Stres anında vücut üremeyle daha az ilgilenir ve hayatta kalmakla daha çok ilgilenir. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Fazla kilo: Bir araştırmaya göre “fazla kilolu veya obez erkekler daha düşük sperm sayısına ve azalmış hareketliliğe sahipti.
 6. Soya: Soya yemi, iyi miktarda fitoöstrojen veya bitki östrojeni içerir. Bunun fazlası testosteron bağını ve sperm üretimini azaltır. Bu nedenle soya sütü, soya sosu ve soya peyniri gibi soya bazlı gıda alımınızı sınırlamanız gerekir.

EVET deyin:

Liste çok uzun, ancak bunlar sperm sayısını ve sağlığını iyileştirecek en önemli şeyler. Hepsinden önemlisi, sperm sayısını artırmak için benimsenmesi gereken çok az alışkanlık vardır.

 1. Sağlıklı beslenme: Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı vücut ve sağlıklı sperm için çok önemlidir. Sağlıksız yaşam tarzı sadece genel sağlığınızı değil aynı zamanda doğurganlığınızı da etkiler.
 2. Egzersiz: Egzersiz sadece ruhsal performansınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda testosteron seviyenizi de yükseltir. Birkaç çalışma, egzersizin sperm kalitesinde artışa yol açabileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini göstermiştir.
 3. Yeterli Uyku: Yeterli uyku sağlığınızı korumak için önemlidir. Kısıtlı veya aşırı uyku, zayıf semen kalitesiyle bağlantılıdır.
 4. Çemen otu Takviyeleri: Çemen otu tohumu özü, doğrudan sperm üretimine bağlı olan testosteron seviyesini artırabilir. 2017’de yapılan bir araştırma, Çemen otu tohumu özünün genel semen kalitesini ve sperm sayısını önemli ölçüde artırabildiğini buldu.
 5. Ashwagandha: Ashwagandha, Ayurveda’da eski çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. Ashwagandha, testosteron seviyelerini artırarak erkek doğurganlığını artırabilir. Günde 675 mg Ashwagandha kökü ekstresi doğurganlığı artırır.
 6. Sağlıklı yağ alımı:

Sperm sayısını artıran yiyecekler:

Sperm sayısını artırma yeteneği de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları olan yiyeceklerin bir listesi:

 • ceviz
 • turunçgiller
 • tam buğday ve tahıllar
 • çoğu balık, özellikle yabani somon, morina ve mezgit balığı
 • D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve süt ürünleri
 • bitter çikolata
 • Sarımsak
 • muz
 • Brokoli: Folik asitle dolu yeşil bir sebzedir.
 • Ispanak
 • Zerdeçal Süper Yüksek C Vitamini
 • Kuşkonmaz: C Vitamini Çok Yüksek
 • fermente fındık ve tohumlar

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın