Sağlık Bakanlığı 14 kural listesi ve yapılacaklar !Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarıları tek tek incelemek ve uygulamak isteyen vatandaşlar “Sağlık Bakanlığı 14 kural nedir?” sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte Sağlık Bakanlığı 14 kural listesi…

Koronavirüse karşı 14 kural!

SAĞLIK BAKANLIĞI 14 KURAL NEDİR?

1- Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az yirmi saniye boyunca ovarak yıkayın.
2- Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
3- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın
4- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3 4 adım mesafe koyun.
5- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da eteleyin.
6- Yurt dışından dönüşte ilk 14 gününüzü evinizde geçirin.
7- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
8- Kapı kolları, armatürler lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
9- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
10- Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
11- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
12- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
13- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılara ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.
14- Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın