Mantar ‘ ın Faydaları
Çok çeşidi bulunan mantarın en sevilen özelliği düşük kalorili olmasıdır.
Mantar en güçlü doğal ilaçlardan bazılarını içeren oldukça sihirli bir besindir . Mantarın yaklaşık 100 tür sağlık yararı olduğu bilimsel söylentiler arasında..

Mantarın sağlıklı yetişme koşullarında büyümüş olması büyük önem taşır. Bakteri istilasına karşı mantar bizi koruyan önemli bir besindir.

Mantar kilo yönetimi konusunda oldukça destekleyici bir besindir. Yapılan araştırmalar, mantarı besinleri arasına katanların daha kolay kilo verdiğini gösteriyor.
Özellikle bel bölgesi yağlanmasında mantar tüketimi diyetin içinde etkili oluyor. Kırmızı et yerine mantar tüketmek de işe yarar bir alternatif oluyor.

Beslenme gelişimi açısından mantar oldukça önemli bir besindir. İyi ve kaliteli beslenmeye özen gösteriyorsanız, mantar mutlaka besin listenizde yer almalıdır.

Mantar yetiştirilmesi

Manar D vitamini seviyesini arttırmak için mantar yemek size ek D vitamini sağlar.

Mantar kağışıklık sistemi fonksiyonunu geliştirmek için mantar büyük önem taşır.

Mantar, karaciğer ve böbrekleri korumada yardımcıdır.

Mantar kan akışını arttırır, kolesterol düzeylerini normale döndürmeye yardımcı olur ve Hepatit B tedavisinde kullanılır olmuştur.

Mantarın anti-tümör özelliği vardır. Yapılan araştırmalar, kanser türlerine karşı önemli ölçüde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Mantar üzerine yapılan araştırmalar, astım, romatoid artrit, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara da çare olabileceğini işaret ediyor.

Mantar vücudun doğal savunmasını destekliyor ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Mantarlar antioksidanın çok önemli kaynağıdır. İçindeki selenyum gibi antioksidanlar, kronik hastalıklara yol açabilecek hasarlara karşı koruyucudur.

Mantar B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besindir.

Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır.

Mantar , sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Kültür Mantarı

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın