BaharatlarŞifalı Bitkiler

Meyan Kökünün Faydaları
1. Sindirim Sağlığını Korur

Fito besinlerle zenginleştirilmiş, meyan kökü diyetinize herhangi bir şekilde dahil etmek, midenizi Helicobacter pylori bakterilerinin gelişmesini engelleyebilir. Ayrıca, dispepsi ve hazımsızlık ile ilişkili semptomları önlemek için meyankökü çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca, çayın düzenli olarak tüketilmesi, sindirim sisteminizin sağlığını da koruyabilir.

2. Romatoid tedavisi

Çalışmalar meyan kökü köklerinin romatoid artritin tedavisinde yardımcı olabilecek antienflamatuar bileşenlerle yüklendiğini göstermiştir. Çeşitli çalışmalar ayrıca meyan ekstrelerinin düzenli kullanımının sürekli şişme ve ağrıdan kurtulma sağlayabileceğini göstermiştir. Ancak, bunun gibi ciddi sağlık koşullarında kendi kendine ilaç almamayı tercih etmeli, bunun yerine uzman tavsiyesini düşünmelisiniz.

Meyan kökü

3. Karaciğer korur

Beslenme uzmanları, karaciğer sağlığınızı korumak için gerekli olduğu için bitki besleyicileriyle dolu bir diyetin kullanılmasını önerir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, bitki besinlerinden biri olan glisirizin’in karaciğer toksisitesine katkıda bulunan faktörlerle mücadele edebileceğini ortaya koydu.

Yeterli miktarda tüketildiğinde, besleyici, karaciğerin normal işleyişini geri yükleyerek yüksek düzeyde karaciğer toksisitesini nötralize etme işlevini yerine getirir. Ayrıca, karaciğerinizi oksidatif stresin etkilerinden de koruyabilir. Ancak, bu talebi desteklemek için daha fazla çalışma yürütülmektedir.

4. Canker yaraları tedavi eder

Canker yaraları, ağzınızın ve diş etinizin dokularında oluşan küçük ve bulaşıcı olmayan lezyonlardır. Durum çok acı verici. Beslenme uzmanları, durumun meyan özü ile tedavi edilmesini önermektedir. İkincisi kısa sürede iltihap ve ağrıyı hafifletir. Sağlıkta daha fazla hasara yol açmamak için birinci basamak hekiminize danışmanız önerilir.

5. Bağışıklık Sistemini Artırır

Meyan kökü çayı gibi besleyici gıdalar tüketerek vücudunuzun savunma mekanizmasını koruyabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi doğal olarak artırmaya yarayan selenyum , çinko , magnezyum , potasyum , demir ve çeşitli bitki besleyicileridir. Düzenli olarak tüketildiğinde, meyankökü çayının bileşenleri bulaşıcı bakterileri, toksinleri, kimyasalları ve kanserli hücreleri koruyacak olan bağışıklık hücrelerini güçlendirmeye başlayacaktır.

6. Tüberküloz tedavisinde etkili

Meyan kökü, antimikobakteriyel ve antimikrobiyal bileşiklerde bol miktarda bulunur. Böylece, kök akciğer tüberkülozu tedavisinde etkili olduğu söylenir. Çalışmalar meyan kökü iyileştirme sürecini de hızlandırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Dahası, bileşenler ayrıca meyan kökü güçlü bir antitüberküler ajan yapan akciğer enfeksiyonlarını tedavi etmek için iyi işlev görür. Ancak, akciğer tüberkülozu durumunda, kendi kendine ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

7. Çeşitli Enfeksiyonlarla Mücadele

Diğer çaylar gibi, meyan kökü çayı da içinde bulunan glisirizik asit nedeniyle çeşitli enfeksiyonları tedavi edebilir. Çalışmalar bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarda kalıcı bir çözüm sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Vücudunuz herpes virüsü gibi çeşitli virüslere av düşebilir. Çayın düzenli tüketildiği, herpes virüsünün vücudunuzdaki kanserli hücrelerin yayılmasını önleyen virüslerle savaştığı söylenir.

8. Ateroskleroz İçin

Yüksek kolesterol düzeyleri, kardiyovasküler sağlığınızı etkileyebilir. Bu yüzden uzmanlar kolesterol seviyelerini korumayı öneriyorlar. Meyan kökünden elde edilen çinko, potasyum ve flavonoid glabridin özü ile zenginleştirilmiş kolesterolünüzü dengelemeye yardımcı olabilir. Ateroskleroz gibi kronik hastalıklarla ilişkili riskleri hafifleten düşük yoğunluklu lipoprotein birikiminin önlendiği söylenir.

9. Solunum Bozukluğunu Önler

Meyan kökü için balgam söktürücü iddia etmek yanlış olmaz. İlki, bakterilerin bronşlarınızdan ve ciğerlerinizden yaşadığı diğer maddeleri de içeren sümüğü etkin bir şekilde giderir. Meyan kökü ile yapılan çayı yudumlamak, solunum yollarınızda astım hastaları için gerekli olan daralmayı azaltır.

Bunun dışında meyan kökü, öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları tedavisinde de oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, solunum yolu sorunlarını ev ilaçları ile tedavi etmekten kaçının ve uygun tedavi konusunda birinci basamak sağlayıcınıza danışın.

10. Detoksizatör olarak çalışır

Meyan kökü bir şekilde çalışabilir detoxifier . İçinde bulunan bileşenler toksinlerin, kimyasalların ve aşırı tuzların vücudunuzdan atılmasını sağlar. Tüm vücudun yanı sıra karaciğer yardımınızın korunmasına da yardımcı olur. Meyan kökü çayı tüketebilir veya ekstraktını günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Meyan kökü gibi doğal detoksifikasyonlar zararlı etkiler içermez. Böylece, vücudunuzu temiz ve sağlıklı bırakarak toksik atıkları yok etmesini seçebilirsiniz.

11. Obezler İçin

Obezite karşıtı etki gösteren flavonoid yağın bir güç merkezidir. Çalışmalar meyan kökü kökünün vücudunuzdaki trigliseritlerin ve karın yağının varlığını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

12. Sağlıklı bir cilt için

Bol miktarda mineral, vitamin ve bitki besinleri ile zenginleştirilen meyankökü çayı, cildinizin yumuşak ve yumuşak olmasını sağlayarak durumunu iyileştirir. Ayrıca, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemleri durumunda şişme, kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olacak yatıştırıcı ve iyileştirici özelliklere de sahiptir. Ciddi tahriş ve kızarıklık durumunda dermatoloğunuza danışmalı ve ev ilaçlarından kaçınmalısınız.

13. Ağız Sağlığını Korur

Meyan kökü, ağız sağlığınız için harikalar yaratabilir. Kökün antibakteriyel bileşenleri, ağzınızda bulunan bakterileri etkili bir şekilde önleyebilir. Daha uzun süre farkedilmezlerse, oral problemler oral kansere neden olabilir. Dahası, muazzam nitelikleriyle ilgili olarak, diş macunu ve gargara üreticileri bunu ürünlere dahil etmeye başladı.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın