Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları
Yüksek tansiyonun önlenmesi

Üzüm çekirdeği yağı flavonoidler, fenolik prosiyanidinler ve linoleik asit içeren güçlü antioksidanlarla yüklenir. Bu maddeler, yüksek kan basıncını önleyebilecek kan damarlarının zarar görmesini önleyebilir . 2015 yılının Ocak ayında yayınlanan bir çalışmada , üzüm çekirdeği ekstresi içeceğinin, prehipertansiyon tanısı konan insan katılımcılarda kan basıncını iyileştirebildiği  belirtildi.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Üzüm çekirdeği yağı yüksek miktarda E vitamini içerir – sadece bir çorba kaşığı, yetişkinler için günlük önerilen gereksinimin yaklaşık üçte biri ve zeytinyağı bir çorba kaşığı içinde bulunan miktarın iki katı olan 3.9 miligram vitamin sunar.

E vitamini, çoğu insanın diyetlerinde daha fazla kullanabileceği önemli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemine önemli faydalar sağlar . Kanser hücrelerini ve mikropları arayan ve yok eden doğal öldürücü hücrelerin üretimini uyarır ve aynı zamanda bakterileri yok eden antikorları üreten bağışıklık hücreleri olan B-hücrelerinin üretimini de arttırır.

Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirmek

Üzüm çekirdeği ekstresinin sıçanlarda Alzheimer hastalığının gelişimini geciktirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ekstre, petrolle benzer özellikler sunuyor ve bilim adamları, inflamasyonu azalttığını ve Alzheimer’e bağlı beyin plağı oluşturduğu bilinen bileşiklerin birikimini önlediğini buldular. Araştırmacılar sonuçların hastalığın gelişimini geciktirmede umut verici olduğu sonucuna vardılar.

Kanser önleme

Üzüm çekirdeğinde bulunan proantosiyanidinler cilt kanserinin gelişmesini engelleyebilir. Bilimsel araştırmalar ayrıca, kanser hastalarında kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir – radyasyon ve kemoterapinin potansiyel olarak ölümcül ve etkisiz yan etkileri olmaksızın.

Üzüm çekirdeği yağı insan derisinde istenmeyen UV kaynaklı sağlık etkilerinin azalmasında yararlı olabileceği sonucuna vardılar.

Araştırmacılar üzüm çekirdeği kültürlü kanser hücreleri kullanılarak deneylerinde kolorektal kanseriyle mücadele etkili olduğunu belirtti. Kanserin daha yüksek aşamalarında faydaların arttığını belirtmişlerdir.

Düzenli olarak üzüm çekirdeğinin tüketilmesinin, kanser hücrelerini engellemenin yanı sıra kanser hücrelerini kendi kendini yok etmeye karşı tetiklemek için önemli olabileceğini gösteren birçok çalışma vardır.

Cilt kanseri ve kolorektal kanser çalışmalarına ek olarak, Prostate dergisinde yayınlanan araştırmada , üzüm çekirdeği yağı içindeki OPC’lerin prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurmaya yardımcı olduğu ve aynı zamanda prostat kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğu bulunmuştur.

Çalışmalar üzüm çekirdeği özü test tüplerinde meme, mide, kolon, prostat ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini önleyebilir bulduk. Ancak, insanlarda işe yarayıp yaramadığına dair açık bir kanıt yoktur. Üzüm çekirdeği ekstraktında bulunanlar gibi antioksidanlar, kanser geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği ekstresi, kemoterapi ilaçlarının neden olduğu insan karaciğer hücrelerine zarar vermeyi de önleyebilir.

 

Yara iyileşmesini hızlandırır

Üzüm çekirdeğinin de yaraların iyileşmesini hızlandırdığı bulunmuştur. Serbest Radikal Biyoloji ve Tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada , “GSPE’nin bu topikal uygulamasını desteklemek için sağlam kanıtlar sağladı ve dermal yara iyileşmesini desteklemek için uygun ve verimli bir yaklaşım oldu.”

Araştırmacılar, üzüm çekirdeği ekstresinin, hem yaralı kan damarlarını rejenere etmek için kullanılan bir bileşenden daha fazlasını yapmasına hem de yara bölgesinde serbest radikallerin miktarını arttırmasına yardımcı olarak yara iyileşmesine yardımcı olduğunu belirtti. Serbest radikaller potansiyel olarak patojenik bakterileri bir yaradan temizlemeye yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği ekstresinin birinci güne ait yaralar üzerindeki iyileştirici etkilerini gördük. Epidermal dokunun oluşumunu ve bağ dokusunun birikmesini arttırdığı görülmüştür

Şişliği azaltmak

Üzüm çekirdeği, ameliyattan veya yaralanmadan sonra meydana gelebilecek şişliklerin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi notları özü kullanarak şişmeye neden kronik venöz yetmezlik, iyileştirebileceğini zaman bacağından kan havuzları. Çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada , altı ay boyunca günde 600 miligram üzüm çekirdeği çeken meme kanseri olan hastaların plasebo alanlara göre daha az ödem (şişlik) olduğu saptanmıştır.

Kolesterol geliştirmek

Proantosiyanidin olarak bilinen yararlı bileşik, daha önce de belirtildiği gibi sağlığınız için harikalar yaratır ve aynı zamanda genel kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Tıp Dergisi’nde yayınlanan Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir çalışmada , üzüm çekirdeği ekstresinin LDL veya düşük yoğunluklu lipoprotein kadar kolesterol düzeylerini de düşürdüğünü gösterdi.

Üzüm Çekirdeği Yağı Güzellik Faydaları

Güzel saç

Üzüm çekirdeği yağı, saç bakım ürünlerinde genellikle yumuşak ve pürüzsüz hale getirdiği ve hatta saç büyümesini teşvik ettiği bilinen bir üründür. Yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağından daha hafif olduğu için saçları nemlendirmek ve yumuşatmak için idealdir ve saçınızı yağlı hissettirmez. Kokusu olmadığından, kalıcı bir koku bırakmaz. Yağ nemi kilitlerken kıvrımları, bölünmüş uçları ve kırılgan saçları önlemek için çalışır.

Üzüm çekirdeği yağı da etkilidir ve hatta saç dökülmesi, kepek ve zayıflamış saçlara hitap etme yeteneğine sahiptir. Düzenli kullanım, örneğin, yağın saçta kaplanması ve soğuk su ile durulamadan önce 10 dakika beklemesine izin vererek, sizi daha çekici, daha sağlıklı, daha güçlü ve hatta daha uzun tüylerle bırakacaktır. Yüksek E vitamini içeriği, proteinler, mineraller ve linoleik asit, bunun için teşekkür etmek zorunda olduğunuz şeydir!

Daha iyi cilt

Bahsedildiği gibi, birçok insan, özellikle yumuşatıcı özellikleri için cildine fayda sağlamak için üzüm çekirdeği yağı kullanır. Bu yüzden kremler, losyonlar ve dudak kremi gibi pek çok kozmetikte göreceksiniz. Güçlü antioksidan özellikleri, serbest radikallerin neden olduğu hasarı en aza indirerek cildin yaşlanmasını geciktirmek için de çalışabilir. Cildin daha genç görünmesini ve genel görünümünü iyileştirmesini sağlar.

Yağ ayrıca güneş hasarlarına karşı da koruma sağlayabilir ve cildi sıkılaştırmak için çalışan büzücü özelliklere sahiptir. Linoleik asit içerdiğinden, akne, egzama ve dermatit gibi çeşitli cilt sorunlarına da fayda sağlayabilir. Bu aynı bileşik, cildin onarımında yardımcı olduğu kadar beslenmesine ve yatıştırılmasına yardımcı olur. E vitamini, cildin pürüzsüz ve sağlam kalmasına yardımcı olan bileşenidir.

Yağ, yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak , güneş yanığını hafifletmek, kırışıklıkları ve gerilmeleri azaltmak için kullanılabilir .

Yağlı cildi tedavi etmek için bir yağ kullanmanın tersine sezici olabileceği düşünülürse de, üzüm çekirdeği yağı da şaşırtıcı bir şekilde bunu yapabilir. Cildinizin kurumasına izin verirseniz, cildinizin yağlılığını artırabilir, çünkü cildin kuruduğunda doğal reaksiyonudur. Üzüm çekirdeği yağı hafiftir, bu nedenle cildi ağır ve yağlı bir his bırakmaz. Bunun yerine yağlı ve kuru alanları dengelerken nemlendirir. Üzüm çekirdeği yağı , bazı esansiyel yağların cildin besleyici faydalarını tecrübe etmek için uçucu yağlarla karıştırmak için mükemmel bir taşıyıcı yağ olarak da çalışır .

Yağ, OPC’lerde (oligomerik proantosiyanidinler) zengin olmasından dolayı kolajen geri kazanmaya da yardımcı olabilir. Bu bileşikler serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve kolajen hücresinin restorasyonunu teşvik etmeye yardımcı olur. Cildinizi daha güçlü hissettirirken, aynı zamanda hasar belirtilerini en aza indirir ve önler.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın