Börülce sağlık yararları
Besin değeri

Börülce çeşitli besin türleri ile yüklenir. Lif, protein, demir, potasyum, yağ ve kalorisi düşüktür. Börülce bardağı 11.1 g lif, 13.22 g protein, 4.29 mg demir, 475 mg potasyum, 0.91 g yağ ve 198 kaloriye sahiptir. Bununla birlikte, bu tohumda 0.612 g triptofan, 0.41 g histidin, 0.188 g Metionin ve 0.894 g lizin gibi çeşitli amino asitler bulunur.

      1.Kanseri önlemek

Börülce, anensefali veya spina bifida gibi nöral tüp defektlerinin şansını azaltmaya yardımcı olan folat (B9 Vitamini) içerir. Folat eksikliği, uzuv ve kalbin malformasyonları gibi doğum kusurlarına yol açar. Folat, DNA’nın replikasyonu için de gereklidir, çünkü fetus hücreleri folat olmadan büyüyemez. Bu, sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan önemli bir vitamindir. Hamile kadınlar yeterli miktarda folatı tüketmek için doğum öncesi vitamini tüketmelidir. Börülce, günlük önerilen değerin yüzde seksen dokuzunu sağlayan B9 Vitamini 356 ug’ye sahiptir.

      2.Anemiyi Önler

Börülce, anemiyi ortadan kaldıran yüksek miktarda mineral (Demir) içerir. Demir, RBC’ler ve hemoglobin üretimi için gerekli olan protein metabolizmasına yardımcı olur ve aynı zamanda anemiyi de engeller. Anemi, düşük hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin sonucudur. Anemi vücut kısımlarını etkiler ve ayrıca enerji seviyelerini azaltır. Beynin zayıf çalışmasına ve bağışıklığın azalmasına yol açar. Dünya Sağlık Örgütü, anemi vakalarının yarısının demir eksikliğinden, diğerlerinin de genetik faktörlerden kaynaklandığını araştırıyor.

  1. Sağlıklı Metabolizmayı Destekler

Potasyum, bakır, çeşitli antioksidanlar ve folat, günlük börülce alan kişilerde metabolizma sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bakır, vücuttaki metabolik enzimlerin 50 farklı reaksiyonunun işleyişinde önemli bir rol oynar. Enzimlerin reaksiyonları, metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlamak için hayati öneme sahiptir. Börülce içinde 0.458 mg bakır bulunur.

  1. Güçlü Kemiklerin Korunmasına Yardımcı Olur

Börülce, kemiklerin gücünü ve yapısını korumak için hayati bir mineral olan kalsiyum ve fosfora sahiptir. Manganez , kemik metabolizması sürecinde yer alan enzimleri ve hormonları düzenleyerek kemik oluşumuna yardımcı olur . Fosfor, kemik kırılmasını, kırılmasını ve osteoporozu yasaklayan kemiklerin mineral yoğunluğuna yardımcı olur.Sağlıklı kemiklere sahip olmak için kalsiyum ve fosfor seviyelerini dengelemek şarttır.Börülce% 4 kalsiyum,% 38 fosfor ve% 35 manganez içerir. Kadınlarda osteoporoz, börülce D vitamini, çinko, magnezyum, kalsiyum, bakır ve bor varlığı ile yardımcı olur.

  1. Zihinsel Refahı Teşvik Ediyor

Börülce, sosyal anksiyete, uykusuzluk bozukluklarının tedavisinde etkili ve sağlıklı bir uyku sağlayan triptofan içerir. Enerji seviyesini koruyan, ruh halini ve iştahı kontrol eden nörotransmitterlere yardımcı olur. Börülce, günlük önerilen değerin yüzde otuz üçünü sağlayan 0.41 mg’da histidin içerdiğinden histidin seviyesini artırabilir.

  1. Kas dokusunu iyileştirmeye ve onarmaya yardımcı olur

Börülce, dayanıklılığı artırmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kastaki dokuyu sabitleyen ve yaralanmanın pıhtılaşmasını destekleyen izolösin içerir. Amino asitlerin varlığı enerjiyi arttırır. Valin, izolösin ve lösin, kasların iyileşmesini artıran üç amino asit zinciridir. Ayrıca kan şekerini stabilize eder. 0.53 gram İzolösin, 1.01 gram lösin ve 0.63 gram Valin bir fincan pişmiş börülce içinde elde edilir.

  1. Bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur

Börülce, dışkıyı destekleyen ve yumuşatan diyet liflerine sahiptir. Hacimli dışkının kolay akışı ile kabızlığı azaltır. Lif, suyu emmeye yardımcı olduğu için tabureye eklenir.Lif bakımından zengin diyet, kolon ve hemoroidlerde küçük torbaların şansını azaltır.

  1. Sağlıklı Bir Kardiyovasküler Sistemi Destekler

B1 vitamininin varlığı, kaslar ve sinirler arasında mesajlar veren asetilkolin olarak da bilinen nörotransmitter üretimi için bir zorunluluktur. Son çalışmalar, tiaminin kalp hastalıkları ile mücadele ettiğini ve kalp yetmezliğini tedavi eden ventriküllerin sağlıklı işlevini koruduğunu özetlemektedir. B1 vitamini yönünden zengin besinler eklemek Börülce diyetinize kardiyovasküler hastalıkları önlemede yardımcı olabilir.

  1. Bağışıklık sistemini destekler

Börülce, antikor üretimini teşvik ederek bağışıklık sistemine yardımcı olabilecek treonine sahiptir. Treonin, kolaj, kas dokusu ve elastin üretimi için gerekli olan serin ve glisini üretir. Sağlıklı ve güçlü bağ kasları ve dokularını korur. Treonin açısından zengin börülce, Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir

  1. Uçuk Önleme

Börülce içindeki lizin, genital herpes veya uçukları azaltır ve ayrıca iyileşme sürecini hızlandırır. Börülce günlük alımı, soğuk yaraların tekrarlama olasılığını azaltır. Bir bardak börülce,% 27 DV anlamına gelen 0.90 g lizin sağlar.

  1. Depresyonu Önle

Börülce içerisindeki amino asit fenilalanin depresyonu önlemeye yardımcı olabilir.Çalışmalar, fenilalaninin depresyon tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.Norepinefrin ve dopamin gibi kimyasalların üretimindeki artış nedeniyle fenilalanin aldıkları için insanların ruh hali iyileştirildi. Bu nedenle depresyon ve migren ve uykusuzluk gibi diğer sağlık koşulları, diyetinize fenilalanin bakımından zengin börülce ekleyerek önleyebilir.

  1. Diyabetin Önlenmesi

Börülce, glikoz ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olan yüksek miktarda magnezyum içerir. Araştırma, magnezyum açısından zengin gıda alımının, tip 2 diyabet olasılığını yaklaşık% 15 oranında azalttığını özetliyor. Klinik çalışmalar, magnezyum alımının insülin duyarlılığını geliştirdiğini göstermektedir. Araştırmacılar, magnezyum seviyesindeki düşük mevcudiyetin, insülin salgılanmasındaki kusura yol açtığını ve ayrıca insülin duyarlılığını azalttığını göstermiştir. Diyabeti engeller, ancak tedavi etmez. Karbonhidrata% 27 sahip olduğundan, glikoz seviyesini uyarır, böylece kronik diyabet hastaları tüketmeden önce tıp uzmanına danışmalıdır.

Geleneksel kullanım

Yaprak

Yapraklar ve tohumlar cilt şişliklerini ve enfeksiyonlarını tedavi etmek için bandaj olarak kullanılır. Yanıkları tedavi etmek için de uygulanır. Diş bozukluklarını tedavi etmek için yapraklar çiğnenir.

Kök

Kök yılan yılanları için bir panzehir görevi görür. Tohumların infüzyonu amenore ve püresi ile ezilmiş köklerin kullanılmasını göğüs ağrısı, epilepsi, ağrılı adet kanaması ve dismenore tedavi eder.

Tohum

Tohumlardan yapılan toz böcek sokmalarını tedavi etmek için kullanılır. Baharatlarla pişirilen börülce likörü, soğuk algınlığı için etkilidir. Midede solucanlar, haşlanmış börülce ile ortadan kaldırılabilir. Tohumlarla pişirilirse diğer bitkinin kökleri, idrardaki bilharzias ve kanın tedavisinde etkilidir.

Bitki

Bitki, ateşi tedavi eden ve Schistosoma haematobium’a bağlı idrar şistozomisini iyileştiren emetikler yapmak için kullanılır.

Nasıl yenir

Börülce bütün gece suda bekletildikten sonra pişirilebilir veya buharda pişirilebilir.Çeşitli tariflere de eklenir. Bezelye ile birlikte biber, domates ve soğan da eklenebilir.

Önlemler

Sağlık koşullarından kaçınmak için börülce tüketmeden önce diyet uzmanına danışılmalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın