Bitkisel ÇaylarŞifalı Bitkiler

Kuşburnu Çayı ‘ nın Faydaları
Kuşburnu Çayı Nedir?

Kuşburnu çayı, gül bitkisinin meyveleri olan ezilmiş veya kurutulmuş kuşburnundan yapılan dikme çayından yapılır . Çiçeklerin tozlaşmasının ardından kuşburnu gelişmeye başlar ve bir kiraz domatesinin büyüklüğünden, drupe meyve büyüklüğüne kadar değişen kırmızı soğanlı meyvelerdir. Gül bitkinizin çiçeklenme köklerini budamazsanız, türlerin çoğu bir tür kuşburnu üretecektir.

Bu meyvelerin hem mutfak, hem şifalı hem de alternatif alanlarda birçok farklı kullanımı vardır, ancak kurutulmuş kuşburnundan yapılan çay en popüler uygulamalardan biridir.

Kuşburnu Çayı’nın Besin Değerleri

Kuşburnundan elde edilebilecek birçok sağlık yararı , gül bitkisinin hem meyvesinde hem de ekstresinde bulunan C vitamini , flavonoidler , karotenoidler, polifenoller, kateşinler ve diğer fitokimyasalların varlığından kaynaklanmaktadır.  Her gül bitkisi türü besin konsantrasyonlarında biraz farklı olsa da, aynı bileşiklerin, vitaminlerin ve antioksidanların çoğunu paylaşırlar .

Kuşburnu Çayı Faydaları :

Zayıf bir bağışıklık sistemi, cilt hastalıkları, kronik ağrı, hazımsızlık, yüksek toksisite düzeyleri, artrit , gut , iltihaplanma koşulları, yüksek kolesterol ve hipertansiyon muzdarip iseniz veya kalp riskiniz yüksekse, kuşburnu çayı içmeyi düşünmelisiniz . hastalık veya kanser.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Kuşburnunun kardiyovasküler etkisi üzerine, özellikle de bu meyvelerde bulunan yüksek antioksidanlar nedeniyle, çok sayıda araştırma vardır . Çalışmalar kuşburnu çayındaki lökoantosiyaninlerin ve polifenolik bileşiklerin kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir. Bu çay aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu azaltmak için doğrudan bağlantılı olan likopen bakımından da zengindir.

Antioksidanlar açısından zengin

Kuşburnu çayındaki antioksidanların çoğu kanser karşıtı yetenekleri nedeniyle övülüyor.  Oksidatif strese neden olmadan önce kanser radikallerini araştırır ve nötralize ederler ve kanserli hücrelerin büyümesini inhibe ederler. Tumbas VT tarafından yapılan bir araştırmaya göre, wt al.  kuşburnu çayında bulunan polifenosun malign hücrelerin büyümesini önlemekten sorumlu olduğunu ileri sürmektedir.

Kanser ve kuşburnu arasındaki bağlantı konusunda araştırmalar devam etmekte olup, erken sonuçlar çok umut verici bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

İltihabı azaltır

Romatoid artrit ve osteoartrit üzerine yapılan çalışmalar kuşburnu çayının mobiliteyi önemli ölçüde artırabildiğini ve enflamasyonu azaltabileceğini, böylece yaşam kalitesini iyileştirdiğini ve iltihaplı dokulardaki oksidatif stresi azalttığını göstermiştir. Bu aynı zamanda sindirim için de faydalıdır , çünkü bu anti-enflamatuar özellikler bağırsak hareketlerini düzenlerken ve uygun besin alımını sağlarken bağırsaktaki dokuları yatıştırır.

Vücudu detoksifiye eder

Kuşburnu çayının, vücudun toksinleri ve istenmeyen yağ ve tuzları etkin bir şekilde ortadan kaldırmasına yardımcı olabilecek müshil ve idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu bilinmektedir . Eğer kabızlık , düşük metabolizma ya da zayıf bir bağışıklık sistemi ile mücadele ediyorsanız , toksinleri yıkamak ve böbrekler ve karaciğer üzerindeki yükü azaltmak iyi bir fikir olabilir. Bu çay, daha hızlı sindirim teşvik ederek ve idrara çıkma sıklığını artırarak bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Analjezik olarak davranır

Kuşburnu çayında bulunan karotenoidler ve flavonoidler analjezik özelliklere sahiptir ve bu çayı büyük bir ağrı kesici yapar.  Kritik artrit ağrısı veya yaralanma veya burkulma akut ağrısı olsun, anti-enflamatuar ve analjezik özellikler çok hızlı bir şekilde çalışabilir.

Cilt bakımı

Birçok kişi içmek bu bitkisel karışım doğada sıkıştırıcı etkiye sahip oldukları bilindiği gibi aynı zamanda en çok ihtiyaç deri alanlarına güçlü antioksidanlar sunarken, cildin görünümünü iyileştirmek için kuşburnu çayı. Bu, çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, tahriş olmuş veya kuru cildin iyileşmesini hızlandırmaya ve sedef fışkırmaları , egzama ve akne gibi enfeksiyonları ve iltihabı önlemeye yardımcı olabilir .

Bağışıklık güçlendirir

Bu meyve C vitamini bakımından oldukça yüksektir ve bu da daha iyi bir bağışıklık sistemi için büyük bir yumruk oluşturur.  Beyaz kan hücresi sayınızı artıracak ve özellikle bir yaralanma, hastalık veya ameliyattan kurtuluyorsanız, büyümeyi teşvik edecektir.

Kuşburnu Çayı Yan Etkileri :

Kuşburnu çayının sağlığa olan faydalarından övgüler alsa da, gastrointestinal sorunlar, uyku sorunları, kanama ve böbrek taşları gibi yan etkiler mevcuttur. Bazı insanlar da kuşburnu çayını tıbbi geçmişine veya mevcut koşullarına göre kullanmaktan kaçınmalıdır.

Mide Problemleri – Kuşburnu içmenin en sık görülen yan etkileri ishal , kramp, bulantı ve şişkinlik gibi mide-bağırsak sorunlarıdır . Kabızlık ve kusma da oluşabilir. Bu, insanlar çok fazla kuşburnu çayı içerken görülür, ancak bu belirtiler kuşburnuna alerjisi olan herkesi de etkileyebilir . Alerjik reaksiyonlar ayrıca dudak, dil ve boğazda şişliği de içerebilir ve ciddiye alınmalıdır.
Uykusuzluk / Yorgunluk – Bazen, kuşburnu çayı alırken insanlar uyku düzenlerinde rahatsızlıklar yaşarlar. Bu, gündüz yorgunluk veya halsizlik veya gece uyuya kalmama şeklinde olabilir. Kuşburnu çayı içmeden önce doktorunuzla konuşun, özellikle de uyumakta zorlanıyorsanız.
Kanama – Kuşburnu çayındaki aktif bileşikler kanın pıhtılaşmasını önleyebileceği için kanama koşullarını şiddetlendirebilir, bu nedenle kanama bozukluğu olanlar için bu çay tavsiye edilmez.
Böbrek Taşları – Çalışmalar , bu çayın içerdiği yüksek C vitamini konsantrasyonunun , böbrek taşı gelişme riskinizi artırabileceğini göstermiştir. Bu çayı sağlık rejiminize eklemeden önce doktorunuzla özel durumlarınız ve riskleriniz hakkında konuşun.
Hamilelik – Kuşburnu çayının hamilelik üzerindeki etkileri konusunda bir araştırma eksikliği vardır, ancak bu çay içtikten sonra oluşan adet kramplarının hormonal etkileri ve baskılanması nedeniyle, hamile kadınlar için, özellikle birinci ve ikinci olanlar için tavsiye edilmez. trimesterleri.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?
Kuşburnu çayı evde kolayca yapılabilir, ancak hangi tarifi takip ettiğinize ve kuşburnu çayınızı nasıl hazırlamak istediğinize bağlı olarak işlem biraz karmaşık olabilir.

Çoğu insan tam kurutulmuş kuşburnunu seçer, çünkü bunlar daha az hazırlık gerektirir, ancak daha fazla besin ve antioksidan salınan daha güçlü bir çay isteyenler kuşburnunu kesmeyi ve elemeyi tercih ederler. Bu yöntemi izlerseniz, kurutulmuş kuşburnunuzu bir baharat değirmeni veya bir karıştırıcıda öğütmeniz ve ardından tüyleri meyvelerden uzaklaştırmak için elde edilen malzemeyi bir elekle elemek gerekir. Bu noktada, çayınızı elde edilen tozla demleyebilir veya keskin, meyveli bir içecek için çay poşetlerine koyabilirsiniz. Bu çay tadı biraz güçlü olabileceğinden, bazı insanlar tadı tatlandırmak için stevia özü, doğal bir tatlandırıcı veya nane yaprağı kullanmayı önerir .

Şifa deposu kuşburnu çayı

Kuşburnu Çayı tarifi

malzemeler

4 çay kaşığı kuru kuşburnu (bütün veya öğütülmüş / kesilmiş / elenmiş)

4 su bardağı su (süzülmüş)

4-5 nane veya nane yaprağı (istenirse tatlılık için)

Adım 1 – Kuşburnu su ile birlikte paslanmaz çelik tencereye ekleyin.
Adım 2 – Karışımı yavaşça kaynamasına getirin ve kaynamaya bırakın .
Adım 3 – Karışımın 5 dakika boyunca dikleşmesine izin verin.
Adım 4 – Isıdan çıkarın ve istenirse tatlılık için nane / nane yaprağı veya stevia ekleyin.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın