Süsen Kökünün Faydaları
Süsen bitkisi, İris pallida bir bitkidir. Kökü ilaç yapmak için kullanılır. Süsen kökü genellikle diğer bitkilerle birlikte kullanılır ve homeopatik dilüsyonlarda ve çay preparatlarında bulunabilir.

Süsen kökü “kan arındırıcı”, “bez uyarıcı”, böbrek aktivitesini arttırmak, iştah ve sindirim uyarmak ve safra akışını arttırmak için kullanılır. Süsen kökü ayrıca baş ağrısı, diş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, migren , kabızlık , şişkinlik, diyabet ve cilt hastalıkları için de kullanılır.

Bazı insanlar bronşit , soğuk algınlığı, kanser , siyatik sinirin ( siyatik ) neden olduğu bel ağrısı ve dalağın şişmesi (iltihabı) tedavisinde Süsen kökü kullanır . Süsen kökü ayrıca kusmaya neden olmak, bağırsakları boşaltmak ve sakinliği arttırmak için kullanılır.

Süsen kökü bazen kötü nefes, burun polipleri, diş çıkarma, tümörler, yaralar, kas ve eklem ağrısı, yanıklar ve kesikler için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır.

Süsen bitkisi

Süsen kökü, parfümeri endüstrisinde yüksek talep gören Orris tozu sayısız kullanım alanına ve kaynağına sahiptir. Süsenin kurumuş kökleri, aroması menekşe benzeri olan Orris’i elde etmek için toz haline getirilir. Potpuri ve parfüm içerisindeki fiksatif formunda kullanılmasının yanı sıra, nefes tazeleyici, diş macunu ve benzeri ürünlerin imalatında Süsen kökü de kullanılır. Süsen kökü ayrıca gıda özü şeklinde yaygın olarak kullanılır.

Doğru kokuyu geliştirmek için Süsen köklerinin doğru kuruması birkaç yıl sürebilir. Süsen’in taze kökünün tadı, akridir ve Süsen kökü neredeyse kokusuzdur. Taze süsen kökleri esansiyel bir yağ verir ve Süsen kökü, kurutulmuş köklerin kullanıldığı amaçlarla kullanılabilir. Süsen kökü ayrıca siyah bir boya verir, çiçekler mavi bir boya verir. Çekici, aromatik çiçekleri ve kökleri için bitki yetiştirmenin yanı sıra, zemin örtüsü için Süsen  de yetiştirebilirsiniz. Süsen kökleri o kadar yoğun ki keçeleşir ki yabani otların büyümesine izin vermezler.

Bazen, süsen köklerinden elde edilen meyve suyu kozmetik olarak kullanılır ve ayrıca ciltte çillerden kurtulmaya yardımcı olur. Taze süsen köklerinden elde edilen meyve suyu güçlü bir temizleyicidir ve damlasıklığı tedavi etmek için etkili bir şekilde kullanılabilir (daha önce ödem olarak bilinen bir durumdur).

Kurutulmuş süsen kökleri bir toz halinde dövülerek gıdaları lezzetlendirmek için kullanılabilir. Aslında, taze süsen kökü neredeyse nötr ve herhangi bir kokusu yok. Kurutulmuş süsen köklerinin karakteristik kokularını geliştirmesi genellikle uzun yıllar alır. süsen’nin kurutulmuş kökleri, tatlılara, alkolsüz içeceklere, sakızlara ve diğer gıda ürünlerine esans eklemek için kullanılan “Orris yağı” adlı esansiyel bir yağ verir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın