Üzüm Sağlık Faydaları
Üzüm Nedir?
Üzümleri; tadı, dokusu, lezzeti, çeşitliliği ve taşınabilirliği nedeniyle dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Bu popüler ve lezzetli meyve aynı zamanda birçok önemli besinle de doludur.

Üzüm bitkisinin meyvesi dışında, tohumlar şişmeyi azaltmaya ve diyabetin neden olduğu göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olduklarından sağlık için de faydalıdır . Üzüm çekirdeği ekstresi yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. 20 mg kapsül çekirdeği ekstresinin antioksidan aktivitesi, 1 g domates , papaya , muz ve mangodan yaklaşık 10 ila 20 kat daha büyüktü . Bu nedenle, üzüm tüketimi, özellikle diyet takviyelerinin maliyeti yüksek olduğunda, sağlıklı beslenmenin ekonomik bir yoludur.

Beyaz Üzüm

Üzüm Besin Değerleri
Üzüm büyük bir kaynak olan fitobesinler , özellikle fenoller ve polifenoller ve diğer önemli içeren vitaminler örneğin vitamin K, A, C, ve B6.  zengin olan vitiamin , riboflavin , niasin ve folik asit ve içeren mineraller gibi potasyum , kalsiyum , magnezyum , fosfor , ve sodyum . Üzümler vücudun nemli kalmasına yardımcı olan ve aynı zamanda diyet lifi içeren yüksek bir su içeriğine sahiptir. sağlıklı karbonhidrat, antioksidanlar ve ılımlı miktarda protein . Üzümdeki mıcetin ve quercetin gibi flavonoidler serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmaya ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Besin içeriği yüksek olduğu için üzümler sağlıklı ve aktif bir yaşamın sağlanmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Kalp Hastalıklarını Önler
Üzümler kandaki nitrik oksit seviyesini yükseltir ve bu da kanın pıhtılaşmasını önler . Bu nedenle üzüm, kalp krizi riskini azaltmanın etkili bir yoludur . Alberto Bertelli’nin (İnsan Anatomisi Enstitüsü Profesörü) Kardiyovasküler Farmakoloji Dergisi’ndeki raporuna göre , hafif ila orta dereceli bir şarap, özellikle de kırmızı şarap , kardiyovasküler, serebrovasküler ve periferik vasküler riskini azaltır. Şarabın bu faydası hem bileşenlerine, hem de alkollü olana ve daha da önemlisi, üzümden elde edilen antioksidanları içeren alkolsüz kısımlara atfedilmiştir. Üzümlerde bulunan antioksidanlar LDL’nin oksidasyonunu önler (kötü) Kan damarlarını tıkayan ve çeşitli koroner hastalıklara ana katkı yapan kolesterol .

Üzümler ayrıca üzümlere güçlü antioksidanlar ile birlikte rengini veren bazı flavonoidlere sahiptir. Üzümlerdeki iki ana antioksidan türü resveratrol ve kuersetindir ve bu iki bileşik, vücudu tehdit eden ve LDL kolesterolün atardamarlara zararlı etkilerini uyaran serbest radikallerin etkilerini yok eder. Ayrıca, bu iki antioksidan flavonoid, trombosit topaklanmasını azaltmak ve toksinleri kandan süzmek için bir temizlik ekibi olarak görev yapar.

Kabızlık tedavisi
Üzüm, kabızlığın giderilmesinde ve yok edilmesinde çok etkilidir . Organik asit, şeker ve selüloz içerdiğinden müshil yiyecek olarak sınıflandırılırlar . Ayrıca bağırsak kaslarını ve mideyi kaldırarak kronik kabızlığı giderir. Üzümler çözünmez lif bakımından yüksektir, bu da sindirim kanalından geçerken bozulmadan kalmaları anlamına gelir. Lif, sağlıklı dışkı oluşumunu ve atılımını destekleyen kütleyi oluşturur. Ancak, dışkı veya ishal nedeniyle sıkıntı çekiyorsanız , sisteminizi düzenlemenin bir yolu olarak üzümler yenmemelidir. Çözünmeyen lif, gevşek dışkıyı kurutmak için suya batırmaz ve üzümlerde yüksek seviyede çözünür lif yoktur.

Kırmızı üzüm

Astım tedavisi
İyi bilinen terapötik değerleri nedeniyle, üzüm astımın tedavisi için kullanılabilir . Buna ek olarak, üzümlerin nemlendirici gücü de yüksektir, bu da ciğerlerde bulunan nemi arttırır ve astımlı olayları azaltır.

Kontrol Diyabet
Bazı meyvelerin yetişkinlerde Tip 2 diyabet riskini azaltmada verimli olduğu öne sürülmüştür . Çalışma son 22 yılda gerçekleştirildi ve katılımcıların sadece yüzde 6,5’inin diyabet sözleşmesi yaptığı tespit edildi. Ayrıca, çalışma, diğer meyveler arasında üç porsiyon üzüm olan kişilerin, bir haftada, tüketmeyenlere göre yüzde 7 daha düşük bir diyabet riski kaydettiğini ortaya koydu.

Katarakt azaltmak
Üzümlerde bulunan flavonoidler, serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltabilen ve onlarla savaşabilen antioksidanlara sahiptir. Serbest radikaller, katarakt ve yaşa bağlı çeşitli sorunların gelişmesine yol açar. Bu, maküler dejenerasyonla bir şekilde bağlantılıdır, çünkü bunlar genellikle aynı yaşamda meydana gelirler. Neyse ki, antioksidanlar ayrıca sadece genç görünmenize yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda katarakt gibi yaşa bağlı durumları engelleyerek de daha genç hissetmenize yardımcı olacak belli yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.

Kemikleri güçlendirmek
Üzüm , hepsi kemiklerin oluşumunda ve kuvvetinde önemli olan bakır , demir ve manganez gibi harika bir mikro besin kaynağıdır . Düzenli olarak diyetinize üzüm eklemek, osteoporoz gibi yaşa bağlı koşulların başlamasını önleyebilir . Manganez vücutta protein metabolizmasına , kollajen oluşumuna ve sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olan son derece önemli bir elementtir .

Migren tedavisi
Olgun üzüm suyu, migreni iyileştirmek için önemli bir ilaçtır .  Sabahın erken saatlerinde, ilave su karıştırılmadan içilmelidir. İronik olarak, kırmızı şarap içmek genellikle migren nedeni olarak kabul edilir, ancak üzüm suyu ve üzüm çekirdeği ekstresi soruna bir çözüm olarak kabul edilir. Kimyasal dengesizlikler, uykusuzluk , havadaki değişiklikler veya diyet yetersizlikleri gibi birçok migren nedeni vardır . Genel olarak alkol migrenlere neden olur, ancak üzümlerde aynı hastalığa neden olabilecek ve iyileştirebilecek çok fazla antioksidan vardır!

siyah üzüm

Hazımsızlığı Rahatlat
Üzüm, dispepside önemli bir rol oynar . Isıyı hafifletir ve midede hazımsızlık ve tahrişi tedavi ederler. Aynı zamanda diğer sindirim yardımcı maddelerinden daha çok tercih edilirler çünkü bunlar “hafif gıda” olarak kabul edilir.

Yorgunluğu Azaltmak
Hafif ve beyaz üzüm suyu vücuttaki demir içeriğini tamamlar ve yorgunluğu önler. Anemi birçok insan için gerçek bir sorundur ve üzüm yemek demir ve mineral seviyelerinizin vücutta dengeli kalmasına yardımcı olabilir. Demir eksikliği, halsizleşmenize ve aklınızın verimliliğini etkilemesine neden olabilir, çünkü demir, vücut fonksiyonlarını etkileyen önemli bir mineraldir. Bununla birlikte, kara üzüm suyu bir demir artışı vermeyebilir ve gerçekte demir seviyelerini düşürebilir. Üzüm suyu içmek de neredeyse anında enerji artışı sağlar.

Diş bakımı
Kırmızı şarap ve kırmızı üzüm çekirdeği ekstraktı potansiyel boşluklar önlemeye yardımcı olabilir.

Alzheimer Riskini Azaltın
Üzümlerde bulunan faydalı bir polifenol olan Resveratrol, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal-beta peptit seviyelerini azaltır. Araştırmalar, üzümlerin beyin sağlığını iyileştirebileceğini ve dejeneratif sinir hastalıklarının başlangıcını geciktirebileceğini göstermektedir. Üzüm suyunun, hafif bilişsel bozulma gösteren yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını bile iyileştirebileceğini öne sürüyor . Üzüm bileşenleri ile sinir sistemleri arasındaki tam etkileşimi belirlemek için daha ileri çalışmalar devam etmektedir.

Bağışıklık artırmak
Kırmızı üzüm yalnızca flavonoidler ve minerallerle değil, vitaminlerle de doludur! Yüksek düzeyde C vitamini , K vitamini ve A vitamini üzümlerde, sizin organ sistemlerinin birçok özellikle bağışıklık sistemini sağlıklı bir destek vermek. Bu, daha fazla sağlık sorunlarının yanı sıra, soğuk algınlığı sorunlarıyla karşılaşma şansının azalması demektir.

Böbrek Bozukluklarını Tedavi Et
Üzüm çekirdeği ekstresinin, böbrek bozukluklarının tedavisinde yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özellikler sergileyen polifenolik bir karışım olduğunu ortaya koymaktadır.  Yüksek su içeriğine sahip üzümler, ürik asidin neden olduğu asitliği, idrara çıkmayı indükleyerek önemli ölçüde azaltabilir . Ayrıca, ürik asidin sistemden uzaklaştırılmasına yardımcı olarak böbrekler üzerindeki baskı ve stresi azaltır . Kırmızı üzüm vücut üzerinde çok temizleyici bir etkiye sahiptir ve içlerinde bulunan antioksidanlar vücudun tüm sistemlerine çevresel yollardan yarar sağlar.

Kolesterol Seviyelerini Dengelemek
Üzümler, bir kişinin kolesterol seviyesini düşürme kapasitesine sahip olan pterostilben adı verilen bir bileşik içerir . Pterostilben, yararlı bir antioksidan olan resveratrol ve üzümlerde de bulunan renklendirici flavonoid ile yakından ilgilidir. Erken araştırma, kolesterol düzeyleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca bilişsel gerileme üzerinde önleyici güçlere sahip oldukları düşünülmektedir. Ayrıca, üzüm derisinde bulunan saponinler , kolesterol emilimini onlarla bağlanarak önleyebilir.

Antibakteriyel Etkinlik
Kırmızı üzümlerin sizi enfeksiyonlardan koruyabilecek güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğunu kanıtlamaktadır . Rapora göre, poliovirüs ve herpes simpleks virüsüne karşı güçlü antiviral özellikler sergiliyorlar. Araştırmalar ayrıca üzüm suyunun bağırsaktaki ve diğer sistemlerdeki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele edebileceğini göstermiştir.

Maküler Dejenerasyonu Önleyin
Kırmızı üzüm, yaşa bağlı görme kaybını ve maküler dejenerasyonu önleyebilir. Üzüm bakımından zengin bir diyetin göz sağlığını desteklediğini ve görme tehdit edici retina hastalıklarını önleyebileceğini öne sürmektedir .

Araştırmalar, günde üç porsiyon üzümün maküler dejenerasyon riskini% 36’dan fazla azaltabildiğini göstermiştir. Hem üzüm hem de şarap zaman içinde görme kontrolüne katkıda bulunabilir ve tüm organ sistemlerinde olduğu gibi hastalık ve hasara karşı sağlık ve duyarlılık her üzümün içine yerleştirilen antioksidanlar tarafından azaltılır!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.