Sirken Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Sirken Otu , “Yabani Ispanak Otu” olarakta bilinir. Sirken otu, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen yaprakları yayvan ve tırtıklı, ıspanakgiller familyasından bir bitkidir. Yabani ıspanak olarak da bilinmektedir. Boyları 150 santimetreye kadar uzayabilir. Ispanağa göre besin değeri daha yüksek olan sirken otuna “ak kaz ayağı” veya “ak pazı” isimleri de verilmektedir.

 

Sirken Otunun Sağlık Faydaları :

Sirken Otu, bitki genç hasat edildiğinde tamamen tüketilebilen yoğun bir sebzedir. A vitamini, kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir ve aynı zamanda vücut organlarının normal çalışması için son derece gerekli olan iyi bir protein, eser mineraller, B-kompleks vitaminleri, C vitamini, potasyum, demir ve lif kaynağıdır. uzun süreli hastalığı iyileştirir.

1. Osteoporoz

Kemik yoğunluğunun azaltılması, osteoporozun ana semptomlarından biridir. Normalde elli yaşından sonra ortaya çıkar ve menopoz sonrası birçok kadında bulunur. Birkaç yıl tedavi edilmediğinde sessizce birkaç zorluğa ve büyümeye neden olabilir. Bu kademeli kemik kaybından yıllar sonra, omurga deformitesi, kırıklar ve ağrı gibi osteoporoz belirtileri ve bulguları ortaya çıkar. Bireyin kemik kütlesi azalması 20-30 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Bu yoğun zamandan sonra kemik oluşumu azalmaya başlar. Kadınlar için, menopozdan sonra, östrojen seviyeleri düştüğünde maksimum kemik kaybı meydana gelmeye başlar. Tamamı K vitamini açısından zengin olan yapraklı sebzeler, kuzu çeyrek, kara lahana , brokoli , ıspanak, Brüksel lahanası ve marul alımı vücut için gereklidir. İnek sütü bile K vitamini açısından iyi ve zengindir. Bu nedenle, sirken otu çeyreği günlük önerilen değerin% 741,33’ü olan yaklaşık 889,6 ug vitamin k’den oluştuğundan, sirken otu çeyrek sıklığının osteoporozdan kurtulması önerilir.

2. cilt sağlığı ve hücre büyümesini destekler

sirken otu bulunan A vitamini, yara iyileşmesi ve cildin yeniden büyümesi için gereklidir. Tüm epitelyal (cilt) hücrelerin hem harici hem de dahili olarak desteklenmesi gerekir ve cilt kanseri ile mücadelede güçlü bir yardımcıdır. Vitamin,hücrelerin yumuşak dokular oluşturacak şekilde bağlanmasına yardımcı olan şeker ve proteinin bir kombinasyonu olan glikoproteinleri oluşturmak için gereklidir .

A vitamini eksikliği, A vitamininin akne ile savaşabileceğini ve genel cilt sağlığını geliştirebileceğini kanıtlayan çalışmaların gösterdiği gibi zayıf bir ten rengiyle sonuçlanabilir. A vitamini, cildin genç görünmesini sağlamaktan daha fazla kolajen üreterek cildinizdeki çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olur. A vitamini sağlıklı saçlara da katkıda bulunabilir.

Kanser Tedavisi

Bilimsel araştırmalar, yüksek miktarda taze sebze ve meyve tüketiminin, çeşitli kanser türleri için azaltılmış bir tehditle ilişkili olduğunu bulmuştur. Çalışmalar ayrıca kuzu mahallesi gibi C vitamini açısından zengin sebzelerin artan tüketiminin, akciğer, ağız, vokal akorları, boğaz, kolon, rektum, mide ve yemek borusu kanseri olasılığının azalması ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

4. Adet Öncesi Depresyonu Önler

sirken otunda bulunan yeterli miktarda kalsiyum, duygudurum dalgalanmaları, baş dönmesi ve hipertansiyon gibi adet öncesi sendromun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Düşük kalsiyum seviyeleri, sinirlilik ve depresyon dahil adet öncesi ruh hali değişimlerinden sorumlu olan hormonların salınmasını tetikleyebilir. Kuzu mahallesi, günlük önerilen değerin% 46,40’ı olan 464 mg kalsiyumdan oluşur.

5. Şeker seviyesini kontrol edin

Manganez ayrıca insan kanındaki şeker seviyesini kontrol etmede etkinlik göstermiştir. Bu, diyabet gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasını daha da önleyebilir.Kandaki şeker seviyesini kontrol etmek için kuzu mahallelerinde bulunan manganez insülin sentezini ve salgılanmasını normalleştirir ve kan şekerindeki öngörülemeyen düşüşler daha iyi düzenlenebilir ve diyabet hastaları için daha normal ve fonksiyonel bir yaşam sağlar.

6. Kolesterolü Düşürür

sirken otu önemli miktarda bakırdan oluşur. Araştırma çalışmaları, bakırın “kötü” kolesterol (LDL kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve faydalı kolesterolün (HDL kolesterol) artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu, kalp krizi, ateroskleroz ve felç gibi kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

7. Göz Sağlığını Desteklemeye Yardımcı Olur

Araştırmalar riboflavin yetmezliğinin bazı göz problemleri riskini arttırdığını göstermiştir. Kuzu mahallesinde bulunan B2 vitamini katarakt, keratokonus ve glokom gibi göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, çok sayıda riboflavin tüketen insanlar ve bir yaşlandıkça ortaya çıkabilecek göz bozuklukları için azalmış riskler arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Göz bozuklukları ile başa çıkmak için, riboflavin damlaları, glokomdan muzdarip hastanın kornea yüzeyine uygulanır ve vitamin, korneaya nüfuz eder ve ışık tedavisi ile kullanıldığında korneanın gücünü arttırır.

Nasıl yenir

  • Genç yapraklar ve saplar taze, haşlanmış veya kızartılmış olarak yenir.
  • Tohumlar lapa için öğütülür veya ekmek için un olarak kullanılır.
  • Salatalarda, sandviçlerde veya çorbalarda veya tavada çiğ olarak tüketilebilir.
  • Ispanak olarak buharlayın ve olduğu gibi servis yapın veya omlet veya lazanyaya koyun.
  • Yapraklar ve genç sürgünler yaprak sebze olarak tüketilir; ya bütünüyle buharda pişirilir ya da ıspanak gibi pişirilir, ancak yüksek seviyelerde oksalik asit nedeniyle ılımlı bir şekilde yenilmelidir.
  • Bu bitkinin yaprakları ve genç sürgünleri, özellikle Pencap’ta popüler olan çorbalar, köriler ve paratha doldurulmuş ekmekler gibi yemeklerde kullanılır.
  • Himachal Pradesh’te phambra veya laafi, yulaf tipi yemeklerde tohumlar veya tahıllar kullanılır.
  • Kurutulmuş yapraklar lezzetli bir un yapar, tortilla yapmak için biraz su ile karıştırılır.

Sirken Otu Nasıl Kullanılır?
Sirken otu tıpkı ıspanak gibi pişirilerek tüketilebilir. Yemeklerde, böreklerde iyice temizlendikten sonra kullanabilirsiniz. Yiyecek olarak tüketiminin dışında ispirto yapımında ve sabun yapımında da kullanımı mevcuttur.

Limonlu Sarımsaklı Sirken Otu (Yabani Ispanak) Tarifi:

Malzemeler:

+ 1 demet sirken otu
+ 1 diş sarımsak
+ 1 tane biber
+ 1 limonun suyu
+ Tuz
+ Zeytinyağı

Sirken otları tıpkı ıspanak gibi olduğundan çok yıkanması gereken bitkilerdendir. İyice yıkayıp süzüldükten sonra iri bir şekilde yıkanır. Bir tencerenin içerisinde yaklaşık 2 litre su kaynatılır.

Doğranan sirken otları diriliğini çok kaybetmeyecek şekilde kısa bir süre haşlanır. Ardından süzülerek soğuk sudan geçirilir. Bu sırada tencerede zeytinyağı ile 1 adet biber kavrulur. Ayrı bir kapta zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsak karıştırılır. Haşlanmış sirken otlarının üzerine dökülür. Kavrulmuş biberde eklenir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın