Kuzu Kulağı Sağlık Faydaları
Türleri

Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen bir dizi kuzukulağı vardır ve birçoğu biraz farklı özelliklere ve ilgili sağlık yararlarına sahipken, genellikle aynıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç çeşit kuzukulağı vardır:

1. Geniş yapraklı / ortak / bahçe kuzukulağı (Rumex acetosa)

Geniş yapraklı / ortak / bahçe kuzukulağı

Dikim için pazarlarda ve fidanlıklarda en kolay bulunan tiptir. Sevdiği bir yer bulursa yıllarca süren köklü bir yıllıktır. Keskin bir tadı ve biraz büyük, ok şeklinde yaprakları vardır.

2. Fransız veya buckler yaprak kuzukulağı (Rumex scutatus)

Ayrıca ekilir, ancak daha küçük, daha yuvarlak yaprakları olan yaygın kuzukulağından daha yumuşak bir tada sahiptir.

3. Koyun kuzukulağı (Rumex acetosella)

Ortak tür kadar ekşi ama daha küçük yaprakları ile. ABD’de ekili olmaktan ziyade yemlenir ve ABD’de yetişir

4. Kırmızı damarlı kuzukulağı (Rumex sanguineus)

Yapraklarından geçen koyu kırmızı damarları olan bir çeşittir. Bazıları bunun en az tart çeşidi olduğunu söylüyor.

Kuzukulağının Sağlık Faydaları

Yapraklı bir sebze olmasının yanı sıra, çok şaşırtıcı ve besleyici niteliklere sahiptir.Kuzukulağında bulunan ve onu diyetinize harika bir ek yapan sağlık yararlarını görelim.

1. Kan Basıncını Düzenler

Kuzukulağı bitkisi önemli miktarda potasyum içerir. 1 bardak, insan sağlığı için gerekli bir mineral olan günlük önerilen alımınızın% 15’inden oluşur. Bir vazodilatör olduğundan, vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına katkıda bulunur. Bu, kan damarlarını ve arterleri sakinleştirerek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azalttığı anlamına gelir. Düşük kan basıncı, tehlikeli kan pıhtılaşması ve kalpte koroner kalp hastalığına ve diğer komplikasyonlara yol açabilecek aşırı zorlanma olasılığını azaltır.

2. Görme yeteneğini geliştirir

A vitamini, başka bir temel vitamin de kuzukulağında bol miktarda bulunur. A vitamini, görme yeteneğindeki iyileşme ve maküler dejenerasyon ve kataraktın azalması ile yakından ilişkilidir. A vitamininin bir türevi olan beta-karoten, bir antioksidan görevi görür ve vücuttaki diğer önemli antioksidan bileşiklerle birleştirildiğinde, göz sağlığını büyük ölçüde artırabilir ve yaşa bağlı bozulmayı önleyebilir.

3. Bağışıklığı Artırır

Kuzukulağındaki C vitamini içeriği etkileyici (tek bir kuzukulağı günlük önerilen alımınızın% 106’sını içerir), bu da bağışıklık sisteminizin geliştirilebileceği anlamına gelir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bağışıklık sistemini teşvik eder ve vücuttaki beyaz kan hücresi sayısını artırır. Beyaz kan hücreleri, vücuttaki patojenlere ve diğer yabancı istilacılara karşı ilk savunma hattıdır. C vitamini ayrıca şişmeyi azaltmaya, iskorbiti önlemeye yardımcı olur ve hatta yüksek miktarlarda tüketildiğinde analjezik (ağrı kesici) özelliklere sahiptir.

4.   Sindirime Yardımlar

Pek çok kuzukulağında bulunabilen yüksek diyet lifi içeriği, bu yaprakları çorbalarınıza ve salatalarınıza ekleyerek sindirim sağlığınızın iyileştirilebileceği anlamına gelir. Diyet lifi sindirim sisteminden geçerken yiyeceklere hacim kazandırır, gastrointestinal sağlığınızı iyileştirir ve kabızlık, ishal, şişkinlik ve kramp gibi durumları ve diğer gastrointestinal sorunları azaltır. Diyet lifi vücuttaki toplam kolesterolü azaltmaya yardımcı olur, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç şansını azaltır.

5. İdrar Yolu Enfeksiyonu, Belsoğukluğu ve Kanamaların Tedavisinde Yardımcı Olur

Kuzukulağı yaprakları İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE), bel soğukluğu ve kanama gibi çeşitli durumların tedavisinde yardımcı olabilir. Kuzukulağın diüretik özellikleri İYE tedavisinde yardımcı olur.

6. Dolaşım ve Enerji

Kuzukulağında önemli miktarda demir, kırmızı kan hücresi üretimini artırmaya ve anemiyi (demir eksikliği) önlemeye yardımcı olur. Artan dolaşım, hayati organlarda vücuttaki oksijen seviyelerini arttırır, saç büyümesini arttırır, enerji seviyelerini arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır (kuzukulağın protein içeriği ile birlikte).

7. Yaraları İyileştir

Kuzukulağı yapraklarının anti-enflamatuar özellikleri, herhangi bir yarayı tedavi etmek istediğinizde kullanışlı olur. Kuzukulağı yaprakları ülser, kaynama, şişme ve akrep hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi eder. Akrep zehri için de bir panzehir olarak kullanılabilirler.

8. Cilt Koşullarını Tedavi Eder

Kuzukulağı yaprakları cilt koşullarını tedavi etmek için iki şekilde kullanılmıştır. Bir bitki olarak kurutulduğunda yapraklar yenebilir ve bu saçkıran ve kaşıntılı, kuru ciltte bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Taze yapraklar öğütüldüğünde, çıkarılan sıvı, döküntüleri ve tahrişi azaltmak için enfekte bölgeye topikal olarak uygulanabilir. Bu muhtemelen yapraklardaki C vitamini ve A vitamini içeriğinden ve bu bitkide bulunan diğer nutrasötiklerden kaynaklanmaktadır.

9. Sarılık ve Karaciğer ile İlişkili Diğer Hastalıkların Tedavisi

Sarılık karaciğer ile ilgili bir hastalıktır ve karaciğer arızaları ve bilirubini vücuttan çıkarma yeteneği azaldığında veya durduğunda ortaya çıkar. Bu, ölü kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla oluşan bir madde olan vücutta bilirubinin toplanmasına neden olur. Cilt, gözler ve tırnaklar bilirubin birikimi nedeniyle sararmaya başlar.Kuzukulağı, karaciğerin iyileşmesine ve işlevlerini sürdürmesine yardımcı olan harika bir hepato-koruyucu maddedir. Kırmızı kuzukulağı, karaciğeri kimyasal olarak indüklenen peroksidatif karaciğer hasarından koruduğu kanıtlanmış protokateknik asit ve antosiyaninler gibi antioksidanlar içerir.

10. Sağlıklı Kemikleri Teşvik Eder

Tek bardak kuzukulağı 123 mg kalsiyumdan oluşur. Diyetinizdeki yeterli miktarda kalsiyum, dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.Kalsiyum ayrıca mesajları beyninizden vücudun geri kalanına iletmek için çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği anormal kalp atışı ve osteoporoz riskini artırır, bu nedenle kuzukulağı doldurduğunuzdan ve kontrollü porsiyonlarda tükettiğinden emin olun.

11. Kanseri Önler

Kuzukulağındaki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri araştırmakta ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere mutasyona neden olmadan önce onları nötralize etmede etkilidir. Antioksidanların vücut üzerinde çok çeşitli etkileri vardır, ancak kanserin önlenmesi en yüksek profilli faydalarıdır.

12. Kilo Vermede Yardım

Kuzukulağı yaprakları birçok vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat bakımından zengindir. İhmal edilebilir miktarda yağ içerirler ve kalorileri düşüktür. Bu nedenle, kuzukulağı yaprakları kilo vermek isteyen sağlık bilinçli insanlar için iyi bir seçenektir.

13. Böbrek Sağlığını Geliştirir

Kuzukulağının, çoğunlukla yapraklar birkaç gün içinde kurutulduğunda ve tüketildiğinde diüretik bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bir diüretik olarak kuzukulağı, ekstra toksinler, tuzlar, su ve hatta belirli bir yağ yüzdesini alarak böbrekleri temizleyen idrarı teşvik eder.

14. Anemi tedavisi

Çoğu kadın beslenme eksikliği, dönemlerde ağır kanama veya hamilelik sonrası anemik hale gelir. Kuzukulağı iyi bir demir, sodyum ve fosfor kaynağıdır ve ayrıca klorofil içerir. Vücuttaki hemoglobin düzeyini artırmaya yardımcı olur ve bu nedenle anemi olan insanlar için faydalıdır.

15. Herpes Zoster’ı tedavi eder

Suçiçeği-zoster virüsü, yıllarca baskın kalabilen herpes zoster’e neden olan kalıcı bir virüstür. Çin, herpes zoster için topikal ve oral tedavi olarak kırmızı kuzukulağı kullandı ve çok etkili olduğu bulundu.

16. Vücudu Detoksifiye Eder

Vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlamak için arada bir detoksifiye edilmesi gerekir. Bitkisel çaylar iyi detoksifikatörlerdir, ancak kırmızı kuzukulağı da. Kırmızı kuzukulağı, ksenobiyotiklerin metabolizmasında ve detoksifikasyonunda önemli bir rol oynar ve suyu, vücudu toksinlerden temizlemek için bilinir.

17. Soğuk Yaraları ve Ateş Kabarcıklarını Azaltın

Soğuk yaralar ve ateş kabarcıkları genellikle dudaklar ve ağız çevresinde oluşur ve etraflarındaki cilt ağrılı ve ağrılıdır. Kuzukulağı yaprakları, soğuk yaraların ve ateş kabarcıklarının tedavisinde yardımcı olduğu kanıtlanmış flavonoidler ve oligomerik ve polimerik proantosiyanidinler açısından zengindir.

18. İskorbüt Önlemek

İskorbüt C vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalıktır. C vitamini yönünden zengin olan kuzukulağı bu ağrılı durumu önler ve iyileştirir.

19. Kuru Saçların Tedavisi

Kuzukulağı yüksek miktarda A, B ve C Vitamini gibi vitaminlerden oluşur. Tüm bu vitaminler kuru ve hasarlı saçların tedavisinde yardımcı olur. Saç dökülmesini önlemenin yanı sıra önlemede de iyidirler. Kellik tedavisi için kuzukulağı yaprakları da kullanabilirsiniz.

20. Süt akışını azaltır

Kuzukulağı, meme kanserini önleme gücüne sahip olduğu için kadınlar için çok faydalıdır. Bununla birlikte, doktorlar kadınların hamile olduklarında ve hatta sonrasında kuzukulağı tüketmekten kaçınmaları gerektiğini önermektedir. Çünkü kuzukulağın bebeğe zarar verebilecek bazı yan etkileri vardır. Kuzukulağı tüketiminden kaçınılmasının bir başka nedeni, emziren annelerde anne sütü üretimini azaltabilmesidir. Ancak kuzukulağı yapraklarının bu özelliği, sütten kesme zamanı geldiğinde kullanışlıdır.

Kuzukulağın geleneksel kullanım alanları ve faydaları

 • Yaprak suyu soğutma etkisine sahiptir ve yılan ısırmasında da kullanılabilir.
 • Tohum soğuyor. Kavrulmuş ve dizanteri tedavisinde kullanılır.
 • Bitkinin suyu serinletir ve mide ısısının tedavisinde, diş ağrısının ağrısını hafifletmek ve büzücü özellikleri ile bulantıyı kontrol etmek için yararlıdır.
 • Kuzukulağı yaprağının ezmesi, ağrı ve iltihabı hafifletmek için diş çürüklerinden etkilenen diş etlerinde ve dişte tutulur.
 • Kuzukulağı yaprağının macunu, ağrı ve iltihabı hafifletmek için etkilenen akrep ısırığı ile uygulanır.
 • Kuzukulağı tohumları kavrulur ve toz haline getirilir ve akrep ısırığı ve ishali tedavi etmek için dahili olarak alınır.
 • Bitkinin kaynatılması, ishal tedavisi için süpernatant lor tabakası ve nar suyu ile 30 ml’lik bir dozda verilir .
 • Kuzukulağı yaprak suyu hafifçe ısıtılır ve kulak ağrısı tedavisi için kulaklara yerleştirilir.
 • Tüm bitkinin kaynatılması, hepatomegali ve yığınları tedavi etmek için 50 ml’lik bir dozda verilir.
 • Kusmayı tedavi etmek için taze kuzukulağı suyu 10 ml’lik bir dozda verilir.
 • Kuzukulağı ve Nagakesara ile haşlanmış pirinç yulaf ezmesi, kanla ilgili kanama yığınlarını ve kanla ilgili ishali tedavi etmek için verilir.
 • Mesane Rıhtımı Baş Ağrısı için iyi bir bitkisel tedavidir. Depresyon, Yorgunluk ve Zayıflık gibi sorunları azaltmada etkilidir.
 • Mesane Rıhtımı Astım, Bronşit ve Amfizem gibi Solunum Hastalıkları ile mücadelede yararlıdır.
 • Şişkinlik, Bulantı ve Hazımsızlık gibi Mide Sorunları ile mücadelede etkilidir.
 • Yapraklarından yapılan meyve suyu iştahı arttırmaya yardımcı olur.
 • Sarılık ve Hepatit için iyi bir bitkisel ilaçtır.
 • Kavrulmuş yaprakları Dizanteri tedavisi için tüketilir.
 • Kadınlar için avantajlı bir bitkidir. Zor Erkekler ve Aşırı Kanama gibi menstrüel durumların iyileştirilmesine yardımcı olur ve Doğurganlığı artırmada etkilidir.
 • Kırmızı Yonca veya Karahindiba ile harmanlanmıştır ve Akne, Egzama, Kaynama ve Sedef Hastalığı gibi Cilt Koşulları için etkili bir tedavidir.
 • Bir zamanlar bitkinin boynun etrafında bir muska olarak giyilmesi durumunda guatrlara karşı koruma sağlayabileceğine inanılıyordu.
 • Bitki çocuklarda raşitizm için yararlı kabul edildi.
 • Taze yapraklar veya onlardan yapılan kaynatma, harici olarak yaralar (özellikle yanıklar) üzerinde bir kompres olarak ve döküntüler, iltihaplar ve sivilce gibi çeşitli cilt problemleri için de kullanıldı.
 • Yapraklar uyuz için bitkisel bir tedavi olarak cilde sürüldü.
 • Ayrıca kuzukulağın ağızdaki yaraları inanılmaz bir şekilde iyileştirebileceği ve gevşek dişleri yeniden bağlayabileceği düşünülüyordu.
 • Kuzukulağı tohumları ve çiçekleri taze olarak yenebilir, çorbalarda haşlanabilir veya daha sonra kullanılmak üzere kurutulabilir.
 • Tohumlar bir toz haline getirilebilir ve sıradan un ile karıştırılabilir.
 • Kökler yemek pişirmede de kullanılabilir, ancak ilk dilimlenmez ve sulanmazlarsa çok acıdırlar.

Mutfak Kullanımları

 • Yapraklar ekşi bir tada sahip çiğ veya pişmiş olarak yenir.
 • Yapraklar salatalarda aroma olarak veya ıspanak olarak kuzukulağı gibi kullanılır .
 • Karkade (Mısır’ın popüler içeceği) adlı ünlü bir içecek yapmak için kullanılır.
 • Bu bitkinin farklı kısımları da soslar, çorbalar, baharatlar, reçeller ve ilaçlar hazırlamak için kullanılır.
 • Yapraklar sandviç, pirinç, makarna, mercimek, fasulye ve nohut yemeklerine eklenebilir veya hamur işleri veya omletlerde pizza tepesi olarak kullanılabilir.
 • Yaygın kuzukulağı çay veya limonata benzeri içecek şeklinde de tüketilebilir.
 • Rusya ve Ukrayna’da yeşil pancar çorbası adı verilen bir çorba yapmak için kullanılır.
 • Çorbalar veya patates püresi ile veya Hırvatistan ve Bulgaristan’da yılan balığı ve diğer yeşil otlar içeren geleneksel bir yemeğin parçası olarak kullanılır .
 • Kırsal Yunanistan’da, bu bitki ıspanak, pırasa ve pazı ile kullanılır.
 • Korunmuş püre çeşidi, patates püresi ile karıştırılır ve Belçika’nın Flaman kısmında geleneksel bir kış yemeği olarak sosis, köfte veya kızarmış domuz pastırması ile yenir.
 • Vietnam’daki Bánh Xēo için marul ve salatalarda eklenir .
 • Genellikle salatalarda çiğ yenir veya Brezilya ve Portekiz’de çorba yapmak için kullanılır.
 • Yapraklar Hindistan’da çorba ve körilerde kullanılır.
 • Arnavutluk’ta yapraklar kaynatılır ve zeytinyağında soğuk olarak servis edilir .

Kuzukulağı Yapraklarını Kullanmanın Farklı Yöntemleri

Kuzukulağı en yaygın olarak soslar ve çorbalar hazırlamak için kullanılır. Kuzukulağı çorbası, yumurta , tavuk suyu ve krema ile yapılan ünlü bir yemektir . Püre sosu balıkla servis edilir. Genç, taze kuzukulağı yaprakları da limon benzeri tadı nedeniyle salatalarda karıştırılır. Jamaika’da kuzukulağı yaprakları ve çiçekleri, hem sıcak hem de soğutulmuş olarak servis edilen çay yapmak için kullanılır. Ayrıca ayran ile karıştırılır veya smoothies ve meyve suları hazırlamak için kullanılır.

Kuzukulağı nasıl seçilir

Kuzukulağı seçerken, isteksiz olan daha küçük yaprakları arayın. Paler rengi daha hafif bir tadı gösterirken, daha büyük, daha koyu yapraklar daha güçlü bir tada ve biraz daha sert bir dokuya sahip olacaktır. İçlerinde delik bulunan yapraklardan, sarı veya kahverengi renk bozulmasından ve solmuş yapraklardan kaçının. Hasat yapıldıktan sonra kuzukulağın raf ömrü maksimum 3-4 gündür. Yapraklar en iyi şekilde toplandıktan sonra en kısa sürede yenir ve yenmeye hazır olana kadar buzdolabında yıkanmamalıdır. En iyi 1-2 gün içinde tüketilirler ve ağır metal kontaminasyonunu, bakterileri veya parazitleri önlemek için her zaman tüketimden önce yıkanmalıdırlar.Ayrıca, yolun kenarından, eski sanayi alanlarından veya yüksek düzeyde kirlilik olan veya yüksek olan herhangi bir yerden kuzukulağı toplamaktan kaçının.

Diğer Gerçekler

 • Koyu yeşil ila kahverengi ve koyu gri boyalar bu cinsdeki birçok türün köklerinden elde edilebilir.
 • Taze kuzukulağı yapraklarının suyu keten, ahşap, hasır sepetler ve gümüş eşyalardaki pas, küf ve mürekkep lekelerini gidermek için kullanılmıştır.
 • Eski Romalılar, su bulunmadığında susuzluğu hafifletmek için kuzukulağı yaprakları kullandılar.
 • Eski Çinliler, keten kumaştaki lekelerin çıkarılması için kuzukulağından sıkılmış meyve suyu kullandılar.
 • Bu bitkinin sapı ve yaprakları sarımsı kahverengi boya kaynağı olarak kullanılır.
 • Geçmişte tereyağının sarılması için geniş yapraklı dokun (kuzukulağı türleri) büyük yaprakları kullanıldı.

Yan etkiler

Kuzukulağı yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

Böbrek sorunları

Oksalik asit içeriği yüksek olduğundan, çok fazla kuzukulağı yemek toksik etkilere neden olabilir ve öncelikle böbrekleri etkileyerek böbrek taşlarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Sebzeden en iyi çocuklar, yaşlılar ve böbrek problemleri olan herkes tarafından önlenir.

Kan pıhtıları

Kuzukulağı, kan pıhtılarını teşvik eden yüksek miktarda K vitamini içerir. Sağlıklı bir insan için ılımlı miktarlarda yemek güvenlidir, ancak kan pıhtılarına veya antikoagülanlara yatkın olan herkes kuzukulağı ve diğer yapraklı yeşil sebzelerden kaçınmalıdır.

Düşük

Hamilelikte kuzukulağı, bitkinin mide rahatsızlığı yaratabilecek ve özellikle erken hamilelikte düşük yapma riskini artırabilecek güçlü purgatif özellikleri nedeniyle özellikle tehlikelidir.

Doğum kusurları

Kuzukulağındaki oksalik asidin doğum kusurlarına neden olma potansiyeline sahip olduğuna inanılmaktadır, bu nedenle hamilelik sırasında aşırı miktarda yeşil yaprak sebze yemekten kaçınmak zorunlu değildir.

Diğer Yan Etkiler

 • Oksalik asit, özellikle kalsiyum gıdalardaki diğer besin maddelerini kilitleyebileceğinden, mineral eksikliklerine neden olabileceğinden, yapraklar çok miktarda yenmemelidir.
 • Romatizma, artrit, gut, böbrek taşları veya hiperaktivite eğilimi olan kişiler, bu bitkiyi diyetlerine dahil ederse, durumlarını ağırlaştırabileceğinden özellikle dikkat etmelidir.
 • Oksalik asit varlığı nedeniyle, kuzukulağı metalle asit reaksiyonu toksik ve yenmez hale getirdiği için alüminyum veya demir tencere içinde pişirilmemelidir.
 • Yüksek miktarda kuzukulağı tüketmek ishal, mide ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir.
 • Cilt hastalıkları veya astımı olan insanlar kuzukulağı önlemek zorundadır.
 • Kuzukulağı yaprakları hamilelikte uygun olmayan oksalik asit içerir, bu nedenle hamileyseniz bu bitkiyi tüketmemeniz önerilir.
 • Süt akışını artırdığı için emziren bir anne için de önerilmez. Süt akışını arttırmaya ihtiyaç olana kadar tavsiye edilmez.
 • Diyabetli insanlar için faydalı olsa bile, diyabet ilacınızı sürdürmeye devam ediyorsanız kan şekeri seviyenizi düşürmenin nedeni olabilir. Diyetinize kuzukulağı ekliyorsanız doktorunuzla konuşmanız önerilir.
 • Düşük tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürdüğü için kuzukulağı tüketmeleri önerilmez, bu nedenle kan basıncınız zaten düşükse, daha da fazla sorunlara neden olur.
 • İki hafta içinde planlanmış bir ameliyatınız varsa, kuzukulağı tüketimini durdurmanız önemlidir, çünkü kan şekeri düzeylerini etkileyerek ameliyatı zorlaştırır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın