Hibiscus Sağlık Faydaları
Hibiscus, herhangi bir bahçeyi aydınlatabilecek güzel bir bitkidir. Bu çiçekli bitki öncelikle tropikal ve ılık bölgelerde yetişir, ancak iklimin yalnızca yılın bir kısmı için sıcak olduğu diğer bölgelerde mevsimsel olarak da yetiştirilebilir.

Taze ve kurutulmuş hibiscus çiçekler yenilebilir. En çok bitkisel çay yapmak için kullanılırlar. Çay C ve A vitaminleri, çinko ve çeşitli mineraller içerir. Aynı zamanda sitrik asit, malik asit ve tartarik asit dahil olmak üzere yüzde 15 ila 30 organik asit içerir. Aynı zamanda polisakkaritler ve flavonoidler içerir.

Kurutulmuş çiçekler ayrıca genellikle tatlılar için şekerlenebilir ve garnitür olarak kullanılabilir.

Dekor ve diyet kullanımının yanı sıra hibiscus yaprak ve çiçeklerin bir çok tıbbi kullanımı vardır. Ayurveda ve Çin tıbbında, onlarca yıldır hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmıştır.

Hibiscus çayı nasıl yapılır

Bu bitkiden sağlığa faydaları elde etmenin en iyi yolu ebegümeci çayı hazırlamaktır.

2 su bardağı suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş hibiscus yaprakları ekleyin.
Kaynamaya bırakın, sonra 5 dakika kaynatın.
Süzün ve tat için çiğ bal ve biraz limon suyu ekleyin.
Sağlığınızı artırmak için bu çayı düzenli aralıklarla iç.

1. Kolesterol Seviyelerini Düşürür
Hibiscus çay, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya ‘kötü’ kolesterol) seviyelerini düşürmede çok etkilidir. Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır.

Anti-ateroskleroz aktivitesi sergiler ve LDL’nin oksidasyonunu önlemeye yardımcı olan antioksidan bileşikler içerir. Ayrıca, arterlerde plak birikimini önler, böylece kolesterol seviyenizi düşürür ve ateroskleroz ve kalp hastalığını önler.

diyabet hastalarına bir ay boyunca günde iki kez hibiscus veya siyah çay verildi. Araştırmacılar, ebegümeci çayı içenlerin daha yüksek seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL veya ‘iyi’ kolesterol) ve düşük LDL kolesterol seviyeleri ile sonuçlandığını buldular. Siyah çay içenlerin de HDL kolesterol düzeyleri daha yüksekti, ancak LDL seviyeleri değişmedi.

Kolesterol seviyenizi kontrol altına almak için birkaç hafta boyunca günde iki kez hibiscus çay içmek .
Standart hibiscus özü günde iki kez almak için seçebilirsiniz. Uygun dozaj için doktorunuza danışın.

2. Kan basıncını düzenler
Hibiscus ayrıca yüksek tansiyonun kontrolünde de faydalıdır.

Kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir. Doğada idrar söktürücü olması, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan idrara çıkmayı da arttırır.

Ayrıca, bu bitki metabolizmayı hızlandırır ve sağlıklı, kademeli kilo kaybına yardımcı olur.

bir çalışma, günlük olarak hibiscus çay tüketiminin, diyete kolaylıkla eklenebilen bir miktarın, hipertansiyon öncesi ve hafif hipertansif erişkinlerde kan basıncını düşürdüğünü bildirmektedir. Hibiscus çay, tansiyonu yüksek insanlar için önerilen diyet değişikliklerinin etkili bir bileşenini kanıtlayabilir.

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için taze veya kurutulmuş hibisucus çiçeklerinden günde 2 ya da 3 kez hazırlanan çay için.

3. Karaciğer korur
Sadece kalbiniz değil, ebegümeci de karaciğer sağlığınız için faydalıdır.

Antioksidan özellikleri, vücudun dokularında ve hücrelerinde bulunan serbest radikalleri nötralize ederek karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.

Hibiscustaki antosiyanin bileşikleri, karaciğer sorunlarına neden olabilen oksidatif karaciğer hasarını ve inflamatuar karaciğer lezyonlarını azaltır.

bir çalışma, hayvan çalışmasının sonuçlarına dayanarak, hibiscus antosiyaninlerinin (çiçeklerdeki bir doğal pigment grubu) canlı sistemlerdeki oksidatif hasarın önlenmesinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Karaciğer sağlığının iyi olması için , günde bir veya iki kez ebegümeci çayı içilir.

4. yardımcı kilo kaybı
Bu güzel bitki aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olur. Besinler, flavonoidler ve çeşitli minerallerle dolu olan hibiscus, vücudun yağ ve karbonhidrat emilimini azaltır. Bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Metabolizmayı artırarak kilo kaybına yardımcı olan yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar içerir. Ayrıca, doğada idrar söktürücü olan bu bitki su ağırlığının düşmesine yardımcı olur.

Bir çalışmasda, hibiscus özütlerinden 12 hafta boyunca tablet alan kişilerin bel çevresi, vücut yağ yüzdesi ve kalça / bel oranı oranlarında azalma olduğu bildirildi.

Kilo verme çabalarınızı desteklemek için günde 2 ila 3 bardak ebegümeci çayı içilir.
Doktorunuza danıştıktan sonra, ebegümeci ek formda almayı tercih edebilirsiniz.

5. Saç Dökülmesi İle Mücadele
Saç dökülmesinden endişeleniyorsanız, ebegümeci onunla savaşta yardımcı olabilir.

A ve C vitaminleri ve amino asitler bakımından zengin olan hibiscus, saç dökülmesine karşı savaşabilir ve saç büyümesine neden olabilir. Aynı zamanda kepek oluşumunu önler, ayrık uçları önler ve erken grileşmeyi önler.

bir çalışma, ebegümeci yaprağı ekstresinin, çiçek ekstresi ile karşılaştırıldığında, saç uzaması üzerinde daha fazla etki gösterdiğini buldu.

bir başka çalışma, hibiscus yaprakların etanolik ekstraktının, erkek sıçanlarda androjenik alopesiye karşı etkilerinin olduğunu buldu. Bu nedenle, gelecekte saç dökülmesinden muzdarip erkekler için saç koruyucu bir madde olarak kullanılabilir.

Sızma hindistan cevizi yağı 2 bardak 8 ila 10 Çin hibiscus yaprakları ve çiçekleri ekleyin.
Solüsyon çiçekler siyahlaşana kadar ısıtın.
Yağı süzün ve soğumaya bırakın.
Yatmadan önce saçınıza yağ sürün ve masaj yapın.
Sabahları saçınızı yıkayın.
Bunu haftada birkaç kez tekrarlayın.

6. Saç Koşulları
Saçlarınız donuk görünüyorsa ve parlaklıktan yoksunsa, hibiscus saç maskesi, sağlıklı ve parlak saçları korumak için mükemmeldir .

Ebegümeci çiçeklerinin ve yapraklarının çerezi ve yumuşak yapısı, saçı yumuşak bir şekilde yumuşatmaya ve bouncier tutmaya yardımcı olur.

8 ila 10 adet taze hibiscus çiçek koyun ve bir öğütücüye bırakın.
3 çorba kaşığı sade yoğurt ekleyin ve bir araya getirin.
Macuna 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın.
Bu saç maskesini nemli saçınıza uygulayın.
Bir duş başlığı takın ve saç maskesinin yaklaşık 30 dakika oturmasını sağlayın.
Suyla durulayın, ardından her zamanki gibi saçınızı şampuanlayın.
Bu saç kremi maskesini haftada bir kez kullanın.

7. Kansere Karşı Korur
Hibiscus ayrıca, genellikle programlanmış hücre ölümü olarak bilinen apoptozu indükleyerek kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatan antikanser özelliklere sahiptir.

Biyokimyasal Farmakoloji alanında yayınlanan 2000 tarihli bir çalışma, hibiscus protocatechuic asidinin insan lösemi hücrelerinde apoptoz indükleyici olduğunu bildirmiştir.

2005 yılında Toksikoloji ve Uygulamalı Farmakoloji alanında yayınlanan bir başka çalışma, antosiyaninlerin hibiscusun antikanser özelliklerinin anahtarını taşıyabileceğini göstermektedir.

8. Mood geliştirir
Hibiscus, kaygı ve depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan antidepresan özelliklere sahiptir.

ebegümeci ruh halini iyileştirir

İçindeki flavonoidler sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur ve ayrıca olumsuz duyguları hafifletmeye ve depresyon ve endişe semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

bir çalışmasında araştırmacılar, hibiscustaki flavonoidlerin, antosiyaninlerin ve antosiyanidinlerin potansiyel antidepresan aktiviteye sahip olduğunu bulmuşlardır.

Ne zaman üzgün ya da depresyonda hissediyorsanız , bir bardak sıcak hibiscus çay yudumlayın ve yakında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

9. Küçük yaraları iyileştirir
Küçük yaralar ve cilt yaralanmaları için ebegümeci çok faydalıdır.

Hibiscus yaprakları kanamayı durdurmaya yardımcı olabilir ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Ayrıca, enfeksiyon riskini azaltır.

Hint Farmasötik Eğitim ve Araştırma Dergisi’nde yayınlanan 2016 çalışmasında, hibiscusun yara iyileşmesinde etkili olduğu bildirilmektedir. Bu, güçlü antioksidan özelliklerden dolayı olabilir ve ayrıca makul bir güvenlik profiline sahiptir.

Bir yarayı tedavi etmek için hibiscus yapraklarından yapılmış bir macun kullanabilirsiniz.

Etkilenen bölgeyi suyla temizleyin.
Birkaç hibiscus yaprağı öğütün ve macunu yaraya uygulayın.
15 ila 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.
Gerektiği kadar tekrarlayın.

10. Cilt sağlığını iyileştirir
Hibiscus, cilt sağlığınız için de iyidir.

Ultraviyole (UV) ışınları, kirleticiler ve hastalıklardan kaynaklanan cilt hasarlarını tersine çeviren antioksidanlar bakımından zengindir. Bu da erken yaşlanmayı önler ve cildinizin yıllarca genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Hibiscustaki saponinler olarak bilinen doğal yüzey aktif cisimleri, cildinizi temizlemeye ve ölü cilt hücrelerini doğal yoldan gidermeye yardımcı olur.

2 ya da 3 hibiscus çiçek ½ fincan yoğurt içinde karıştırın. Biraz bal ekleyin ve macunu yüzünüze uygulayın. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 veya 2 kez kullanın.
Ayrıca birkaç hibiscus çiçek ve yaprakları topraklayabilir ve ölü deri hücrelerini çıkarmak için haftada bir kez yüzünüzü ve boynunuzu yavaşça ovalayarak ovalayabilirsiniz .

Önemli notlar:

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya ilaç kullanıyorsanız, ebegümeci çayı, özü veya takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Tansiyonunuz düşükse, bu bitkiyi kullanmayın.
Ayrıca, kan şekeri seviyelerini düşürebilir, bu nedenle diyabet hastası kişilerin diyabet ilacı ile birlikte bu ürünü dikkatli kullanmaları gerekir.
Bu bitki, anti-enflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın