Mısır ‘ ın Faydaları
Hemoroitleri önler
Bir bardak mısırın lif içeriği, günlük önerilen miktarın% 18,4’ünü tutar. Bu , kabızlık ve hemoroitler gibi sindirim problemlerini hafifletmenin yanı sıra mısırın tam tahıllı olması nedeniyle kolon kanseri riskini azaltmada yardımcı olur .

Büyümeyi teşvik eder
Mısır ise zengin de vitamin B bileşenlerinin, özellikle tiamin ve niasin .  Thiamin, sinir sağlığını ve bilişsel işlevi korumak için esastır. Niasin eksikliği pellagrama yol açar; yetersiz beslenen bireylerde yaygın olarak görülen ishal, demans ve dermatit ile karakterize bir hastalık. Mısır aynı zamanda vücutta karbonhidrat , protein ve lipit metabolizması için gerekli bir vitamin olan iyi bir pantotenik asit kaynağıdır .

Gebe kadınlarda folik asit eksikliği, zayıf bebeklerin doğumuna neden olabilir ve ayrıca yeni doğanlarda nöral tüp defektlerine neden olabilir. Mısır günlük folat ihtiyacının büyük bir yüzdesini sağlar ve böylece bu durumu önler. Mısırın çekirdekleri, vücudun hastalık ve hastalıklardan büyümesi ve korunması için gerekli olan doğal bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir.

Mısır çeşitleri

Kilo almak
Mısır zengin bir kalori kaynağıdır ve birçok yerde bir temel maddedir. Mısırın kalorifik içeriği , tahıl başına en yüksek olan 100 gram başına 342 kaloridir.  Bu nedenle, genellikle hızlı kilo alımı için kullanılır ve mısır için büyüme koşullarının kolaylığı ve esnekliği ile birleştirildiğinde, yüksek kalorili içerik, onlarca tarım ulusunun hayatta kalması için hayati öneme sahiptir .

Temel Mineraller sağlar
Mısır , vücuda çeşitli şekillerde olumlu yönde fayda sağlayan bol miktarda mineral içeriyor .  Fosfor, magnezyum , manganez, çinko, demir ve bakır ile birlikte, tüm mısır çeşitlerinde bulunan temel besinlerdendir. Ayrıca , normal diyetlerin çoğunda bulunması zor olan selenyum gibi iz mineraller içerir . Fosfor normal büyümeyi, kemik sağlığını ve optimal böbrek fonksiyonlarını düzenlemek için esastır. Magnezyum normal bir kalp atış hızını korumak ve kemik mineral yoğunluğunu artırmak için gereklidir.

Kalbinizi Korur
Araştırmacılara göre, mısır yağının kolesterol seviyelerinde anti-aterojenik etkiye sahip olduğu ve böylece çeşitli kardiyovasküler hastalıkların riskini azalttığı gösterilmiştir . Özellikle mısır yağı, kalp sağlığını iyileştirmenin en iyi yoludur ve bu, mısırın optimal bir yağ asidi kombinasyonuna yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, omega-3 yağ asitlerinin zarar veren LDL veya kötü kolesterolü soyup bağlanma yerlerinde değiştirmelerini sağlar. Bu, arterlerin tıkanma olasılığını azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp krizi ve felç riskini en aza indirir.

Anemi önler
Mısır , vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan anemiyi önlemeye yardımcı olur . Aynı zamanda, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak için gereken temel minerallerden biri olan önemli bir demir seviyesine sahiptir ; demir eksikliği de aneminin ana nedenlerinden biridir.

LDL Kolesterolü Düşürür
Yapılan bir araştırmaya göre, mısır kabuğu yağı tüketimi vücuttaki kolesterol emilimini azaltarak plazma LDL veya kötü kolesterolü düşürmektedir .  Daha önce de belirtildiği gibi, LDL kolesterolündeki bu azalma, HDL’de veya iyi kolesterolde azalma anlamına gelmez, bu da vücut üzerinde yararlı etkileri olabilir. Bunlar kalp hastalıklarının azaltılmasını, aterosklerozun önlenmesini ve genel olarak serbest radikallerin vücuttan atılmasını içerir.

Göz ve Cilt Bakımı
Sarı mısır vücutta A vitamini oluşturan ve iyi görme ve cilt bakımı için gerekli olan zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , beta-karoten, A vitamininin harika bir kaynağıdır, çünkü gereken miktara göre vücuda dönüştürülür. [9] Çok fazla tüketilirse A vitamini toksik olabilir, bu nedenle beta-karoten dönüşümü yoluyla türetmek idealdir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra cilt ve mukoza zarlarının sağlığına da fayda sağlayacaktır.

Vücuttaki A vitaminine dönüşmeyen beta-karoten miktarı, tüm karotenoidler gibi çok güçlü bir antioksidan görevi görür ve kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla savaşabilir. Bununla birlikte, sigara içenlerin beta-karoten içeriği konusunda dikkatli olmaları gerekir, çünkü yüksek beta-karoten seviyesine sahip sigara içicilerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı daha yüksekken, beta-karoten içerikli sigara içmeyenlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Beyaz mısır

Diyabet kontrol eder
Son yıllarda, dünya bir diyabet salgınından muzdarip görünüyordu . Bunun kesin mekanizması kesin olarak belirlenemese de, genellikle beslenme ile ilgilidir. Tıbbi Gıdalar Dergisi’ne göre mısır çekirdeklerinin tüketimi, insüline bağımlı olmayan diabetes mellitusun (NIDDM) yönetimine yardımcı olur ve tam mısırda fenolik fitokimyasalların varlığından dolayı hipertansiyona karşı etkilidir .  Fitokimyasallar , vücutta insülin emilimini ve salınımını düzenleyerek diyabetik hastalar için ani ve düşme ihtimalini azaltabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olabilir.

Kozmetik Faydaları
Mısır nişastası birçok kozmetik ürünün imalatında kullanılır ve cilt döküntülerini ve tahrişini yatıştırmak için topikal olarak da uygulanabilir. Mısır ürünleri, birçok kozmetik preparatın ana bileşenleri olan kanserojen petrol ürünlerinin yerine kullanılabilir. Geleneksel cilt kremlerinin birçoğu, gözenekleri tıkayan ve cilt koşullarını daha da kötüleştiren baz malzeme olarak petrol jölesi içerir. Ayrıca, cilt temizliği ve kırışıklık azaltıcı kremde mısır yağının kozmetikte kullanılmaktadır.

Mısır Nasıl Seçilir ve Saklanır?
Mısır, tüm dünya pazarlarında kolayca temin edilebilir. Taze mısır tüketmek her zaman iyidir; Bununla birlikte, dondurulmuş mısır da kullanılabilir. Taze mısır alırken, kabuğun kurumamasına dikkat edin. Ayrıca, tadı güzelleştirmek için taze mısırları birkaç gün içinde tüketin. Taze mısırları saklamak için kabuğu saklayabilir ve buzdolabında hava geçirmez kaplarda saklayabilirsiniz.

Mısır’ la ilgili öneriler
Buharda pişmiş mısır : Taze mısırları temizleyin ve suyla dolu bir kapta pişirin. Ekstra lezzet için pişmiş mısırın üzerine tereyağı, limon, karabiber ve tuz ekleyin.
Çorbalar ve salatalar : Ekstra lezzet için salatalara ve çorbalara pişmiş mısır taneleri ekleyin. Bir kasede doğranmış soğan, domates, marul ve pişmiş mısır taneleri karıştırın. Tuz, karabiber, limon suyu ve zeytinyağı ile baharatlayın.

Beyaz Mısır Beslenmesi
Beslenme bunun Mısır büyük bir kulağında yağ yaklaşık 1,5 gram, fakat sadece 115 içerdiğinden beyaz mısır profili ölçüde şaşırtıcıdır kalori . Bununla birlikte, bu, mısır, aynı zamanda, çok yüksek bir seviyesine sahip diyet kulak başına 3 gram lif, hem de iyi bir miktar arasında potasyum , C vitamini , demir , magnezyum , çeşitli B vitaminleri , bakır , selenyum , diğerleri arasında, ve fosfor.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın