Egzama için Doğal Ev ilaçları
Egzama cildi etkileyen yaygın bir hastalıktır. Sık alevlenmelerle karakterize kronik bir hastalıktır. Bir alevlenmenin bölümleri semptomsuz bir dönemle serpiştirilir.Bu hastalığın yaygın semptomları arasında kaşıntı, döküntüler, etkilenen kısmın kızarıklığı, cildin koyu renk değişikliği ve nemin sızması bulunur.

 

Tipik olarak, cilt kuru, iltihaplı, nadiren kabarcık ve kabuk oluşumu ile. Bu hastalık diyabetli hastalarda ve rinit ve astım gibi diğer alerjik rahatsızlıklardan muzdarip hastalarda daha yaygındır. Diyabetli hastalar, sık kaşıntı nedeniyle etkilenen bölgede cilt enfeksiyonu riski daha yüksektir.

Egzama için Doğal Ev ilaçları

Egzama, etkilenen kısmın şekil bozukluğu ve kaşıntı ile ilgili rahatsızlık nedeniyle hastaların kişisel ve profesyonel yaşamları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Bu hastalığın semptomları, aşağıda verilen bazı basit ev ilaçları yardımıyla iyi yönetilebilir:

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, egzama tedavisinde en etkili doğal ilaçlardan biridir. Cildi besler ve nemlendirir. Cilde kolayca emilebilir, böylece neme tutunmasını sağlar.Etkilenen bölüme uygun şekilde masaj yapıldığında, masaj eyleminin yarattığı sıcaklık nedeniyle açılan hücreler arası boşluklara gömülür. Bu, nemi hapsetmeye yardımcı olur ve cildi yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olur.Egzamanın alevlenmesi için yaygın bir tetikleyici olan cildin kurumasını önler.Ayrıca cildi rahatlatır ve cilt döküntülerini azaltır. Ayrıca, etkilenen bölgede süper enfeksiyon riski riskini önlemeye yardımcı olur, böylece özellikle diyabetli hastalarda durumun kötüleşmesini önler.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Hindistancevizi yağı Etkilenen parçaya uygulanacak kadar yeterli
 1. Ellerinizi su ile durulayın ve kurulayın.
 2. Etkilenen parçaya uygulanacak kadar hindistan cevizi yağı miktarını ısıtın.
 3. Yağı etkilenen bölgelere hafifçe ovalayın ve tamamen emilene kadar düzgün dairesel bir hareketle ovalayın.

Not: Nem sızması veya kızarıklık yoğunsa etkilenen kısma masaj yapmaktan kaçının. Bu gibi durumlarda yağı uygulayın ve cilde emilmesi için biraz zaman tanıyın.

Jojoba yağı

Adının aksine, Jojoba yağı yağ değil sıvı bir mumdur. Egzama tedavisinde bu balmumunun ana etkisi, cildi iyi nemlendirmektir. Cildin daha derin katmanlarına kolayca nüfuz edebilir ve cildin ürettiği doğal yağlara benzer şekilde hareket edebilir. Bu, uygulamadan sonra cildin uzun süre nemlendirilmesini sağlar ve kuruluktan kaynaklanan kaşıntıyı önler. Cildin kaşınması, cildin çizilmesi gibi akut bir egzama atağına yol açan bir faktörün kaşıntısının, cildin hassas dış tabakasının erozyonuna neden olduğu ve enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirdiği not edilmelidir. Jojoba yağı, inanılmaz derecede nemlendirici olan yağ asitleri ve yağ alkollerinden oluşur.Yağ alkolleri, metanol, benzil alkol ve izopropil alkol gibi en ticari cilt bakım ürünlerinde bulunan yapay bileşenlerin aksine cilt için güvenlidir.

Jojoba yağı ayrıca cildin kızarıklığını ve tahrişini azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca cildi korur ve renk solmasını önler.Ayrıca yoğun çizilmeden kaynaklanan ülserasyonun iyileşmesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Jojoba yağı Yarım kupa
 1. Etkilenen kısma jojoba yağı uygulayın. En azından kısmen emilene kadar bölgeye yağ ile nazikçe masaj yapın.
 2. Akut atak sırasında her gün 3 kez uygulayın. Hastalar, durumun sık alevlenmelerini önlemek için günde bir kez düzenli olarak kullanabilirler.

Shea yağı

Shea yağı güçlü cilt nemlendirme özelliklerine sahiptir. Araştırma sırasında, egzama dermatiti olan hastaların% 74’ünde Shea yağı içeren bir krem ​​kullandıktan sonra semptomlardan belirgin bir rahatlama bildirildiği bulunmuştur. Cildi iyi nemlendirerek ve trans-epidermal su kaybını önleyerek çalıştığına inanılmaktadır. Egzamanın neden olduğu pruritusun, Shea yağının düzenli uygulamasıyla da etkili bir şekilde kontrol edilebileceği bulunmuştur.

Cildin kuru, kaşıntılı ve ağrılı lekelerinden kurtulmak için kullanılabilir. Cildi yatıştırır ve rahatsızlığı ve tahrişi azaltır. Stearik ve oleik gibi daha yüksek miktarda sabunlaştırılamaz yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri hasarlı cildi onarma ve yumuşatma yeteneğine sahiptir. Egzamanın neden olduğu iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilirler.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Shea yağı 2 çay kaşığı
Balmumu 2 çay kaşığı
Hindistancevizi yağı 6 çay kaşığı
Jojoba yağı 6 çay kaşığı
Lavanta esansiyel yağı 2 damla (İsteğe bağlı)
 1. Çift kazanda, jojoba ve balmumu ekleyin ve tamamen erimesine izin verin.Eridikten sonra, hindistancevizi yağı ekleyin ve tamamen eriyene kadar karıştırın.
 2. Isıyı düşürün ve Shea yağı ekleyin. Eriyene kadar karıştırmaya devam edin.
 3. Karışımı hava geçirmez bir cam kavanoza dökün ve daha sonra kullanmak üzere saklayın.
 4. Kullanıma hazır olduğunda, karışıma 2 damla lavanta yağı ekleyin ve karıştırın. Soğumasına izin verin. Etkilenen bölgelere uygulayın.

Not: Shea yağı, bu karışıma daha fazla ısıya duyarlı olduğu için eklenen son bileşen olmalıdır ve ısıya aşırı maruz kalırsa raf ömrü boyunca grenli olabilir.

Yulaf ezmesi

Sade bir yulaf ezmesi banyosu cilt için oldukça yatıştırıcıdır. Egzamanın neden olduğu kaşıntı, kızarıklık ve döküntülerden dikkate değer bir rahatlama sağlayabilir. Cildi nemlendirir ve kuruluktan kaynaklanan çizilmeyi önler. Yulaf ezmesinde bulunan kimyasal bileşenler, bir anti-enflamatuar ajan olarak işlev görür ve egzama ile ilişkili inflamasyonun getirdiği rahatsızlığı giderir.

Kolloidal yulaf ezmesi özleri, enflamasyonu tetiklediği ve egzama semptomlarını kötüleştirdiği bilinen pro-enflamatuar sitokin düzeylerini azaltma yeteneğine sahiptir. Yulaf ezmesinin bu eşsiz etkisi, bu durumun akut bir bölümünün kötüleşmesini önlemede yararlıdır. Ayrıca, genellikle birkaç yıl boyunca sık görülen egzama atakları nedeniyle cildin pürüzlülüğünü önler. Cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Yulaf ezmesi 1 fincan
Muslin bezi bir
 1. Yulaf ezmesini bir muslin bezinin üzerine dökün ve küçük bir demet yapmak için sıkıca bağlayın. İyi bir şekilde sabitlemek için üst kısmına uzun bir malzeme parçası bağlayın.
 2. Küveti yarıya kadar doldurun. Ardından, çantayı musluğun altına asmak için üstünü bağlamak için kullanılan malzemenin ekstra parçasını kullanın.
 3. Banyosu dolana ve su pürüzsüz ve sütlü hale gelene kadar çalıştırın. Dışarı çıkmadan önce yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Temiz bir şekilde kurulayın

Papatya çayı

Papatya çayı cilt için inanılmaz derecede yatıştırıcıdır. Güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Cildin iltihaplanmasını azaltır ve kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca, aşırı çizilmiş olabilecek etkilenen kısmın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Papatya çayının bu tıbbi özellikleri, içinde bulunan levomenol veya a-bisabolol adı verilen doğal alkole bağlıdır. Bisabolol tahrişi hafifletme ve cildin iltihaplanmasını azaltma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, egzama nedeniyle zayıflamış olan cilde saldırabilen mikropları önlemeye yardımcı olan anti-mikrobik özelliklere sahiptir.

Papatya çayı, bu durumu tedavi etmek için hidrokortizon kremi gibi yaygın olarak kullanılan steroidal ilaçlar kadar yaklaşık% 60 kadar etkili bulunmuştur.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Kurutulmuş (Alman) papatya çiçeği 4 yemek kaşığı
Muslin Bezi bir
 1. Bir muslin bezine 4 yemek kaşığı papatya çiçeği yerleştirin ve bağlayın.Hastaların daha güçlü bir banyo istemeleri durumunda daha fazla çiçek eklenebilir. Ancak, 4 yemek kaşığı ile başlamak iyi bir fikirdir.
 2. Küveti yarıya kadar doldurun ve torbayı banyo suyunun üzerinden geçebilecek şekilde musluğa bağlayın.
 3. Küvet dolduğunda, torba doğrudan küvete atılabilir. Daha sonra, daha iyileştirici faydalar elde etmek için sıkın.
 4. En az 10 ila 15 dakika bekletin ve sonra temiz bir havluyla hafifçe kurulayın.

Balık Yağı

Balık yağı, özellikle kaşıntı olmak üzere egzama semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, egzama hastalarının esansiyel yağ asitlerini metabolitlerine parçalama yeteneğinin azaldığını ve bunun sonucunda cilt hücre zarlarına giren yağ asitlerinin miktarının da daha düşük olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, derileri kuruluğa daha yatkındır, bu da egzamanın gelişimi veya kötüleşmesi için tetikleyici bir faktördür. Balık yağı, bu kök nedenin bakımında yardımcı olabilir. Normal cilt fonksiyonlarını korumak ve cildi iyi nemlendirmek için özellikle gerekli olan yüksek miktarda belirli yağ asitleri içerir.

Araştırma sırasında, egzama olan çocukların ve yetişkinlerin, altı hafta boyunca balık yağı kullandıktan sonra rahatsızlıktan dolayı kaşıntı ve uyku kaybı gibi semptomlarında dikkate değer bir iyileşme yaşayabileceği bulunmuştur.Düzenli olarak kullanıldığında, egzama için steroidal kremlerin veya diğer modern ilaçların kullanılması ihtiyacını azaltabilir ve sık sık alevlenme saldırılarını önleyebilir. Egzama rahatsız edici semptomlarından kurtulma sağlayarak hastaların yaşam kalitesini artırabilir.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Balık Yağı 4 çay kaşığı
portakal suyu 2 çay kaşığı
 1. Balık yağını portakal suyuna karıştırın.
 2. Bu karışımı etkilenen kısma uygulayın.
 3. Birkaç dakika bekletin ve sonra sade su ile yıkayın.

Bal

Bal, egzama semptomlarının çoğunu azaltmada oldukça etkili olabilir. Cilt için son derece yatıştırıcıdır ve kuru ve tahriş olmuş cilt üzerinde ferahlatıcı bir etki yaratır. Anti-mikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri, hasarlı cildin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Cilde su çekmeye yardımcı olan nemlendirici özellikler içerir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, balın siklooksijenaz-1 ve siklooksijenaz-2 adı verilen 2 enzimin aktivitesini azaltabildiği ve böylece enflamatuar etkileri önleyebildiği bulunmuştur. Bu doğal ilaç ayrıca bağışıklık sisteminin etkisinin düzenlenmesine yardımcı olan ve böylece cilde daha fazla zarar gelmesini önleyen immünomodülatör aktiviteleri gösterir. Seyreltilmiş bal, plazmada PGF2a, PGE2 ve tromboksan B2 gibi prostaglandinlerin salınımını azaltabilir ve böylece iltihaplanma, kızarıklık ve cilde zarar vermeyi önleyebilir.Bal ile tedavi edilen cilt lezyonlarında daha az nekroz, gelişmiş epitelizasyon, daha az ödem ve daha iyi yara kasılması vardır. Ayrıca, eksüdasyonu azaltır, böylece lezyondan yapışkan akıntıyı azaltır. Aynı zamanda iyileşmeyi destekler ve doku yenilenmesini uyararak skar boyutunu azaltır.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Bal 2 ila 3 çay kaşığı
 1. Etkilenen bölgeye ince bir bal tabakası uygulayın. Herhangi bir şeye sürtünmesini önlemek için bir bandajla örtün. Bununla birlikte, etkilenen kısım, üzerine uygulanan balı rahatsız etmeden hareketsiz tutulabilirse, açık bırakmak ve nefes almasına izin vermek en iyisidir.
 2. 20 ila 30 dakika kalmasına izin verilebilir. Ardından, soğuk su ile durulayın ve kurulayın.
 3. Bu ilacı her gün üç kez kullanın.

Not: Bal kullanmanın dezavantajı yapışkan olabilmesidir. Bu nedenle, tercihen küçük alanlarda kullanılmalıdır. Kollar ve bacaklar üzerinde yukarı ve aşağı katlama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Aynısafa – Calendula (Calendula Officinalis)

Bu bitki, anti-enflamatuar bir ajan olarak çalışır ve egzamanın neden olduğu iltihap, kızarıklık ve akıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü antibakteriyel özellikleri ile bakterileri yok ederek egzama hastalarına fayda sağladığına inanılmaktadır. Ayrıca cildin iyileşmesine yardımcı olur ve skar oluşumunu önler.

Sürekli çizilmeyle oluşan morluklar nedeniyle yanma hissini azaltır. Kadife çiçeği içeren topikal formülasyonlar, derideki kolajen sentezinde bir iyileşme ile ilişkilendirildi, bu da hasarlı cilt dokularının daha hızlı iyileşmesine neden oldu.

Ayrıca cilt hücrelerinin epitelizasyonunu uyarır, böylece sürekli çizilmenin neden olduğu ülserlerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Calendula’nın anti-enflamatuar etkisi, içindeki triterpen türevleri ve flavonoidlerin varlığı ile ilgilidir. Bu maddeler lipooksijenazı inhibe eder, böylece iltihabı azaltır.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Kurutulmuş calendula yaprakları Büyük bir kase
Taşıyıcı yağ (badem yağı, zeytinyağı veya ayçiçek yağı Dörtte bir kase
 1. Kuru calendula yaprakları temiz ve kuru bir cam kavanoza koyun.Kavanozu, tercih edilen bir taşıyıcı yağ ile doldurun, böylece yapraklar tamamen kaplanır.
 2. Kavanozu en az dört hafta boyunca demlenmesine izin vermek için güneşli bir yere koyun. Yaprakları yağdan boşaltın. Yağı daha sonra kullanmak üzere temiz bir kapta saklayın.
 3. Kullanmak için, etkilenen parçaya az miktarda yağ uygulayın ve en az yarım saat bekletin. Ardından, sade su ile yıkayın.

Meyan kökü (Glycyrrhiza Glabra)

Meyan kökü ( Mulethi ), güçlü bir anti-enflamatuar aktivite üreten glisirrizin adı verilen bir bileşik içerir. Kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi iltihaplanma ile ilişkili egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca egzama nedeniyle enfeksiyon ve ülserasyon riskini azaltır.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Meyan kökü özleri Yarım kase
Salatalık bir
 1. Kıyılmış salatalık ve meyan özü ekleyin. Pürüzsüz bir macun yapmak için karıştırın.
 2. Bu macunu etkilenen kısma uygulayın ve yarım saat bekletin. Ardından, sade su ile yıkayın.
 3. Bu ilacı günde iki kez kullanın.

Aloe Vera

Aloe Vera, cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan en yaygın bitkilerden biridir.Antienflamatuar ve yara iyileştirici özellikler içerir. Egzamadan kaynaklanan ciltte kaşıntı, kızarıklık, şişme ve tahrişten kurtulma sağlar.

Ayrıca yara iyileşmesini hızlandırır ve etkilenen kısımdan kan dolaşımını iyileştirir. Bir yaranın etrafındaki cilt hücrelerinin tahrip olmasını önler.

Nasıl kullanılır

Bileşen miktar
Aloe Vera suyu 2 çay kaşığı
 1. Bıçakla bitkinin bir yaprağını keserek taze Aloe Vera suyunu çıkarın.Etkilenen bölüme suyu uygulayın ve cilde emilmesini sağlamak için hafifçe masaj yapın.
 2. Akut bir saldırı sırasında bu ilacı günde iki kez kullanın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın