Guatr nedir, Guatr belirtileri, Guatr nedenlerigenel bakış 

Dünyadaki guatrların en yaygın nedeni diyette iyot eksikliğidir. İyotlu tuz kullanımının yaygın olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir guatr daha çok tiroid hormonlarının aşırı veya yetersiz üretimi veya bezin kendisindeki nodüllere bağlıdır.

Tedavi guatrın büyüklüğüne, belirtilerinize ve nedenine bağlıdır. Fark edilmeyen ve sorun yaratmayan küçük guatrların genellikle tedaviye ihtiyacı yoktur.

belirtiler

Tüm guatrlar belirti ve semptomlara neden olmaz. Belirti ve semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilir:

 • Tıraş veya makyaj yaparken özellikle belirgin olabilen boynunuzun tabanında şişme
 • Boğazında sıkı bir his
 • Öksürme
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Nefes almada zorluk
Nedenler 
Hipofiz ve hipotalamus

Tiroid beziniz ayrıca kanınızdaki kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan kalsitonin üretir.

Hipofiz beziniz ve hipotalamusunuz T-4 ve T-3’ün üretilme ve bırakılma oranını kontrol eder.

Hipotalamus – beyninizin tabanında, tüm sisteminiz için bir termostat görevi gören bir alan – hipofiz bezinizi tiroid uyarıcı hormon (TSH) olarak bilinen bir hormon yapmak için uyarır.Beyninizin tabanında da bulunan hipofiz beziniz , kanınızda ne kadar tiroksin ve T-3 bulunduğuna bağlı olarak belirli miktarda TSH salgılar . Tiroid beziniz de hormon üretimini hipofiz bezinden aldığı TSH miktarına göre düzenler .

Guatr sahibi olmak, tiroid bezinizin normal çalışmadığı anlamına gelmez. Genişlemiş olsa bile, tiroidiniz normal miktarda hormon üretebilir. Bununla birlikte, çok fazla veya çok az tiroksin ve T-3 üretebilir.

 • Iyot eksikliği. İyot, tiroid hormonlarının üretimi için gereklidir ve esas olarak deniz suyunda ve kıyı bölgelerinde toprakta bulunur. Gelişmekte olan ülkelerde, yurt içinde veya yüksek rakımda yaşayan insanlar genellikle iyot eksiktir ve tiroid daha fazla iyot elde etmek için büyüdüğünde guatr geliştirebilir. İyot eksikliği, lahana, brokoli ve karnabahar gibi hormon önleyici gıdalarda yüksek bir diyetle daha da kötüleşebilir.İyotun sofra tuzu ve diğer gıdalara rutin olarak eklendiği ülkelerde, diyet iyot eksikliği genellikle guatrların nedeni değildir.
 • Graves hastalığı. Bir guatr bazen tiroid beziniz çok fazla tiroid hormonu (hipertiroidizm) ürettiğinde ortaya çıkabilir. Graves hastalığı olan bir kişide, bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar yanlışlıkla tiroid bezine saldırarak aşırı tiroksin üretmesine neden olur. Bu aşırı uyarım tiroidin şişmesine neden olur.
 • Hashimoto hastalığı. Bir guatr aynı zamanda az aktif bir tiroidden (hipotiroidizm) kaynaklanabilir. Graves hastalığı gibi, Hashimoto hastalığı da otoimmün bir hastalıktır. Ancak tiroidinizin çok fazla hormon üretmesine neden olmak yerine, Hashimoto tiroidinize zarar verir, böylece çok az üretir.Düşük bir hormon seviyesini algılayan hipofiz beziniz tiroidi uyarmak için daha fazlaTSH üretir , bu da bezin büyümesine neden olur.
 • Multinodüler guatr. Bu durumda, tiroidinizin her iki tarafında nodül adı verilen birkaç katı veya sıvı dolu topaklar gelişir ve bu da bezin genel olarak genişlemesine neden olur.
 • Yalnız tiroid nodülleri. Bu durumda, tiroid bezinizin bir bölümünde tek bir nodül gelişir. Çoğu nodül kansersizdir (iyi huylu) ve kansere yol açmaz.
 • Tiroid kanseri. Tiroid kanseri iyi huylu tiroid nodüllerinden çok daha az yaygındır.Tiroid nodülünün biyopsisi, kanserli olup olmadığını belirlemede çok doğrudur.
 • Gebelik. Hamilelik sırasında üretilen bir hormon olan insan koryonik gonadotropin (HCG), tiroid bezinizin hafifçe büyümesine neden olabilir.
 • Enflamasyon. Tiroidit, tiroidde ağrıya ve şişmeye neden olabilen enflamatuar bir durumdur. Ayrıca vücudun çok fazla veya çok az tiroksin üretmesine neden olabilir.
Tiroid nodülleri
Risk faktörleri

Guatrlar herkesi etkileyebilir. Doğumda mevcut olabilirler ve yaşam boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilirler. Guatrlar için bazı yaygın risk faktörleri şunları içerir:

 • Diyette iyot eksikliği. İyotun yetersiz olduğu bölgelerde yaşayan ve iyot takviyesine erişimi olmayan kişilerde guatr riski yüksektir.
 • Kadın olmak. Kadınlar tiroid bozukluklarına daha yatkın olduklarından, guatr geliştirme olasılıkları daha yüksektir.
 • Yaşınız. Guatrlar 40 yaşından sonra daha yaygındır.
 • Tıbbi geçmiş. Kişisel veya ailede otoimmün hastalık öyküsü riskinizi artırır.
 • Hamilelik ve menopoz. Tamamen açık olmayan nedenlerden dolayı, hamilelik ve menopoz sırasında tiroid problemlerinin ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.
 • Bazı ilaçlar. Kalp ilacı amiodaron (Pacerone, diğerleri) ve psikiyatrik ilaç lityum (Lithobid, diğerleri) dahil olmak üzere bazı tıbbi tedaviler riskinizi artırır.
 • Radyasyona maruz kalma. Boynunuza veya göğsünüze radyasyon tedavisi uyguladıysanız veya bir nükleer tesiste, testte veya kazada radyasyona maruz kaldıysanız riskiniz artar.
Komplikasyonlar

Fiziksel veya kozmetik sorunlara neden olmayan küçük guatrlar endişe etmez. Ancak büyük guatrlar nefes almayı veya yutmayı zorlaştırabilir ve öksürüğe ve ses kısıklığına neden olabilir.

Hipotiroidizm veya hipertiroidizm gibi diğer durumlardan kaynaklanan guatrlar, yorgunluk ve kilo alımından istenmeyen kilo kaybına, sinirlilik ve uyku sorununa kadar çeşitli semptomlarla ilişkili olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın