Kalbiniz İçin Hangi Çikolata en İyisi
Çikolata kan akışı için iyidir, bu da kalbiniz için iyi anlamına gelir. Ancak bütün çikolatalar aynı üretilmiyor. Sağlıklı antioksidanlar ve içeriğinde başka neler olduğuna bakın, böylelikle kalp sağlığınız için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Hangisi Kalp Sağlığına En Yararlı ?
Lezzeti, kakao çekirdeğindeki flavonoidlerden gelir, kalp için bu kadar sağlıklı olmasının nedeni de budur. Flavonoidler vücudunuzdaki hücre tahrip edici serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlardır. Kakao çekirdeğinde bulunan FLAVONOIDLER;

  • Kolestrolü kontrol ederek
  • Kan basıncını düşürerek
  • Kan pıhtısı riskini azaltarak
  • Yapışkan kan pıhtılarını engelleyerek
  • Yaşamsal organlarınıza kan akışını geliştirerek

Kalbinize yardımcı olurlar. En iyisi Siyah Çikolatadır. Çünkü en az işlenmiş çikolatadadır, bu da en yüksek oranda flavonoid yüklü kakao çekirdeği içerdiği anlamına gelir.

İçeriklerine bakalım :
SİYAH ÇİKOLATA yaklaşık en az %35 kakao içermelidir. Ayrıca kakao çekirdeğinin doğal yağı olan kakao yağı, şeker,lesitin gibi diğer malzemeleri bir arada tutan bir emulgatör, vanilya ve diğer lezzet vericiler. Kıvamı yumuşatmak için biraz süt eklenebilir.

Öneriler:

  • Ne kadar siyahsa o kadar iyi! %70 – %85 gibi en yüksek kakao oranına sahip çikolataları tercih edin.
  • Sade siyah çikolata en iyi yararı sağlar. Fındık, fıstık ve kuru-taze meyve dışındaki maddelerden uzak durun.
  • Bir küçük parça yeter. Günde 28 gram yiyebilirsiniz. Kilo almamak için kalori miktarına dikkat edin. Standart orta boy çikolatalar yaklaşık 100 gramdır. O nedenle bir defada bir paketin 1/3 ten fazlasını yemeyin.

BESİN DEĞERLERİ: Yaklaşık 28,4 gramda YAĞ: 8-12 gr TRANS YAĞ: 0
Magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, eser miktarda vitamin sağlar.

SÜTLÜ ÇİKOLATA –Dünya Sağlık Örgütü sütlü çikolatanın %10 kakao, ve en az %12 süt tozu içermesini istiyor. Siyah çikolatada olduğu gibi ayrıca kakao yağı, şeker ve lesitin gibi bir emulgatör, vanilya ve diğer lezzet vericiler.

Öneriler:

  • Sınırlı miktarda yiyin. Sütlü çikolatada siyah olanlardan daha fazla şeker ve yağ vardır.
  • Ne yediğinizi bilmek için paketteki içerik maddelerini okuyun.

BESİN DEĞERLERİ: 28,4 gramda 12+gr YAĞ-Potasyum ve eser miktarda vitamin sağlar.

BEYAZ ÇİKOLATA Bir çikolata türevidir, %20 veya daha fazla kakao yağı ve %55 e kadar şeker, süt tozu,lesitin, vanilya ve diğer lezzet vericilerden yapılır.
Öneri: Hiç yemeyin ya da çok az yiyin!
BESİN DEĞERİ: Fazla yok- çoğunluğu şeker ve yağ

Sağlığa en yararlı çikolata %70 kakaodan yapılandır. Az miktarda yiyin. 100 gr siyah çikolatada 500 kalori bulunmakta!!!

KAKAO TOZU
Tatlandırılmamış çikolata %100 kakaodur. Çok acıdır ve sadece unlu mamullerin içinde kullanılır.
%100 kakao tozunu sıcak çikolatada, ev yapımı unlu gıdalarda ve bazı tariflerde sütlü çikolata yerine kullanın, ya da meyve püresi ve kahvenizin içine karıştırın.

kaynak : http://www.karatashastanesi.com.tr/hayat/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın