Sütün Sağlık FaydalarıÖne Çıkanlar

Her bir bardak süt ile günlük kalsiyum ihtiyacınızın %20’sini karşılarsınız.
Süt ayrıca bir dizi temel mikro besinle yüklü olarak gelir.
Antrenmandan sonra süt içmek enerjinizi yenilemenize yardımcı olabilir

Çoğu doktorun ve tüm annelerin standart tavsiyelerinden biri olan “Günde bir bardak süt için”. Süt, besleyici içeceklerin ortaya çıkmasından çok önce uzun zamandır tam bir sağlık içeceği olarak lanse edildi . Birçokları için gün boyunca tek kalsiyum kaynağı olarak kaldı. Sütün günlük beslenmemizdeki etkinliği açıktır; vücudumuzun gelişimi ve büyümesi için son derece hayati olan bir dizi mikro besin kaynağıdır. Sade sütün hayranı değilseniz, yoğurt, süzme peynir, ve diğer süt ürünleri gibi sütten elde edilen diğer ürünlere geçin. Ancak, laktoz intoleransınız yoksa, hiçbir şey laktoz intoleransı değilseniz, ilk başta uzun bir bardak sütün yerini tutamaz . İşte senin günün.

Süt ile en sevdiğinizi birleştirmeyi deneyin. Onunla meyveler ve çikolata ile nefis karışımlar yapabilirsiniz. Pek çok insan sütün yanında bir tutam şerbet ve hatta kahveyi sever . Soğuk kahve, vücudunuza besin sağlamak ve ısıyı yenmek için ideal bir yol olabilir. Bolca seçenek var; ihtiyacın olan tek şey önce kendini beğenmen. Bir bardak süt içmek için yeterli sebep bulamıyor musunuz?

Bu faydalar sizi hemen süt içmeye ikna edecek!

1. Temel Besinler

Ve tüm inek sütlerinin kimyasal bileşimi aynı olmasına rağmen, bazı durumlarda kalori içeriği ve yüzdesi farklılık gösterebilir. Bu göstergeler, içeceğin yağ içeriğine ve ayrıca ineğin yediği yiyeceğe bağlıdır. Ortalama olarak, bir bardak tam yağlı süt 145 kalori, 8 gr yağ, 13 gr karbonhidrat ve 8 gr protein içerir. Yağsız bir ürünün benzer bir kısmı sadece 86 kilokalori içerir, hiç yağ yoktur ve bir bütününkiyle yaklaşık aynı miktarda karbonhidrat ve protein vardır.

KALSİYUM

Süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynaklarından biridir. Vücuttaki birçok fonksiyon bu elemente bağlıdır. Ama belki de en ünlü işi kemiklerin ve dişlerin gücünü korumaktır. Bu arada, bu element kanın pıhtılaşması ve hızlı yara iyileşmesi, normal kan basıncının korunması, kalp de dahil olmak üzere sağlıklı kas kasılması için gereklidir. Beslenme uzmanları, kalsiyum açısından zengin gıdaları magnezyum ve D vitamini kaynaklarıyla birleştirmenin önemli olduğunu söylüyorlar . Bu, yalnızca D vitamininin ince bağırsağın duvarlarında kalsiyum emilimini teşvik etmesi ve magnezyumun vücudun kalsiyumu kemiklere “teslim etmesine” yardımcı olması nedeniyle yapılmalıdır. Tüm bu elementlerin sütte bulunması önemlidir. Kalsiyum söz konusu olduğunda, bir bardak içecek bu maddeden 300 mg’dan fazla içerir.

KOLİN

İnsan vücudu sütten kolin çeker . Bu besin, sağlıklı uyku, kas aktivitesi, hafıza ve öğrenme için gereklidir. Kolin, hücre zarlarının yapısını korumak, sinir uyarılarını iletmeye ve yağları emmeye yardımcı olmak için önemlidir ve kronik iltihabı önlemede yardımcı olur.

POTASYUM

Optimum potasyum alımı , felç, kalp hastalığı, hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur, kas kaybına karşı korur, sağlıklı kemik mineral dengesini korur ve böbrek taşlarını önler. Araştırmacılar, kalp hastalığından ölümleri neredeyse 5 kat azaltabilen potasyum olduğunu öne sürüyorlar. Beslenme uzmanları günde yaklaşık 4,5 g potasyum tüketilmesini tavsiye ediyor. Bir bardak süt bu maddeden yaklaşık 365 mg içerir.

D VİTAMİNİ

Süt üreticileri günümüzde sütü ek besinlerle giderek daha fazla güçlendirmektedir. D vitamini de bu listede. Bu madde kemik sağlığında son derece önemli bir rol oynar ve kemik dokusunun büyümesine ve onarımına katkıda bulunur. Vitamin eksikliği osteoporoz, depresyon , kronik yorgunluk, hipertansiyon, PMS, kolon ve meme kanseri ve kas ağrısına neden olabilir.

Listelenen maddelere ek olarak süt şunları içerir :

  • A vitamini ;
  • B2 vitamini ;
  • B6 vitamini ;
  • B12 vitamini ;
  • magnezyum;
  • çinko;
  • selenyum ;
  • fosfor.

Sütün içerdiği faydalı maddelerin bir kısmının güneş ışığını kabul etmediğini ve ışınları altında yok edildiğini bilmek önemlidir. Bu nedenle ürün şeffaf şişe veya kaplarda saklanmamalıdır.


2. Antrenman Sonrası Bir İçecek

Antrenmanınızdan sonra süt içmek, enerjinizi yenilemenize ve kasların gelişimi için gerekli besinleri sağlamanıza yardımcı olabilir.

3. Kilo Kaybı

En son araştırmalardan bazıları, sütte bulunan konjuge linolenik asidin yağ yakmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor .

VE İNCE BİR BEL … Sütün aşırı kiloya yol açtığına dair yaygın yanlış anlayışın aksine, bu içecek tam tersine kilo vermeyi teşvik eder. En azından bazı araştırmalar, süt ürünleri tüketmenin göbek yağını yakmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu etki, yalnızca günlük kalori alımı aşılmamışsa elde edilir. Bilim adamları böyle bir sürecin mekanizmasını açıklamakta zorlanırken, tüm bunların sütün içerdiği kalsiyumdan kaynaklandığını öne sürüyorlar.


4. Daha Güçlü Kemikler

Belki herkes sütün kemiklere iyi geldiğini bilir. Bunun nedeni inek sütünün kalsiyum ve D vitamini kaynağı olmasıdır. Ayrıca ürün K vitamini , askorbik asit ve magnezyum içerir. Ayrıca kas-iskelet sisteminin sağlığı için de vazgeçilmezdir . Kalsiyum ve D vitamini alımı tek başına osteoporozu önlemek için yeterli değildir. Bununla birlikte, düzenli fiziksel aktivite, kuvvet antrenmanı ve sodyumu düşük ve potasyumu yüksek dengeli bir diyetle kemik yararları hemen görülecektir.

5. Sağlıklı Dişler için 

Sütte bulunan fosfor ve kalsiyum kombinasyonu diş sağlığını korumak için önemlidir. Süt ürünlerinde en çok bulunan protein kazeindir. Asidik bir ortamın etkisi altında kalsiyum ve fosfor kaybını önleyen diş minesinin yüzeyinde ince bir film oluşturur. Araştırmalar, düzenli süt tüketimi ile diş çürümesinde azalma arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

6. Bağışıklık

Süt, zerdeçal gibi bileşenlerle birlikte kullanıldığında daha güçlü bir bağışıklık oluşturmaya ve mevsim değişikliğine dayanmaya yardımcı olur.

7. Mükemmel Bir Yaz Sağlığı İçeceği

Gibi Malzemeler rezene ve kakule bir besleyici tat, yaz-dostu sağlık içeceği oluşturmak için buz ile birlikte süte ilave edilebilir.

İnsan vücudu, üçte ikisi su, sıvı olmadan yaşayamaz. Beslenme uzmanları, ortalama bir yetişkinin günde yaklaşık 2 litre temiz su tüketmesi gerektiğini söylüyor. Ancak su yoksa, çok sayıda H 2 O molekülü içeren sütle de susuzluğunuzu giderebilirsiniz .


8. Parlak Cilt İçin

Süt, yüz maskelerinin ve paketlerinin bir parçası olmaktan , doğal nemlendiriciler hazırlamaya kadar geleneksel güzellik rejimlerinin uzun zamandır bir parçası olmuştur . Ayrıca cildi aydınlatmaya yardımcı olur.

Mısır kraliçesi Kleopatra’yı ve süt banyolarını mutlaka duymuşsunuzdur. Efsaneye göre, dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edilen bu kadın, süt ve bal banyosu yapmayı severdi. Bu kozmetik prosedür, cildinizi uzun süre yumuşak, taze ve pürüzsüz tutmanızı sağlar. Süt ürünleri hala cilt bakım ürünleri oluşturmak için aktif olarak kullanılmaktadır. Süt özellikle kuru ciltler için faydalıdır. Bu içecek cildi besler ve pürüzsüzleştirir. Laktik asit ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur ve epidermisin gençleşmesini aktive eder. İçeride süt içmek, vücudu, yaşa bağlı değişiklikleri yavaşlatan (kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü engelleyen) bir antioksidan olan A vitamini ile doyurur.

9. Saç Bakımı

Bir adet olgun muzu bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sütle karıştırın. Şimdi birkaç damla biberiye esansiyel yağı ekleyin . Saçınıza uygulayın ve bir duş başlığı ile örtün. 15-20 dakika beklettikten sonra bitkisel bir şampuan ve ardından bir protein kremi ile yıkayın.
Ülkenin önde gelen güzellik uzmanlarından biri olan Blossom Kochhar, “Bu maske kuru ve cansız saçları canlandırmak için mükemmel” diyor .

10. Kan Basıncı

İnek sütü, kan basıncını kontrol altında    tutmaya yardımcı olabilecek potasyum açısından zengindir . Artan potasyum ve düşük sodyum alımının bir kombinasyonu, kardiyovasküler hastalık geliştirme risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

11. Kalp sağlığı için

Sütle birlikte vücut potasyum alır ve kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, artan süt tüketimi, hipertansiyon için bir çare olarak hizmet edebilir. Ayrıca inek sütünün doymuş yağ ve kolesterol açısından da yüksek olduğu unutulmamalıdır . Bu nedenle, bazı araştırmacılar, aksine, sütü artan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmektedir.


12. Yorgunluk ve halsizlik için

D vitamini ile güçlendirilmiş süt, depresyonla savaşmaya yardımcı olabilir . D vitamini, ‘mutluluk hormonu’ serotoninin üretiminde ve düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Düzenli süt tüketimi de yorgunluk ve halsizlikle savaşmaya yardımcı olabilir.

13. Depreyon için çare

Yeterli D vitamini seviyeleri, ruh halini, iştahı ve sağlıklı uykuyu iyileştirmekten sorumlu bir madde olan mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin üretimini teşvik eder. Vitamin eksikliği, kadınlarda depresyon, kronik yorgunluk ve PMS eğilimi ile ilişkilidir. Böylece D vitamini kaynağı olarak süt, kötü ruh hallerini giderebilir.


14. Güçlü Kaslar için

Çocuklar özellikle büyüme döneminde süt ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Ancak, sütteki proteinlere ihtiyaç duyanlar sadece bebekler değildir. Yetişkinler için, özellikle kas yapmak isteyenler için bu ürünün diyete dahil edilmesi de önemlidir. Süt, tüm gerekli amino asitleri içeren mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Ek olarak, tam yağlı süt doymuş yağ formunda enerji sağlayabilir. Süt proteinleri, kas büyümesini ve iyileşmesini teşvik etmek için mükemmeldir. Bu etki, farklı yaş gruplarından insanları içeren 20 farklı klinik çalışmada kanıtlanmıştır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın