Terlemeye karşı yapabileceğin şeyler…
Terleme vücudun sıcaklığını düzenlemenin bir yoludur. Ateşliyken terliyoruz. Bu nem daha sonra buharlaşır ve bizi soğutur. Terleme , günlük yaşamın tamamen doğal bir parçasıdır.

Yine de, bazı insanlar, özellikle terleri gözle görülür nemli lekeler veya lekeler bırakıyorsa, bazı sosyal durumlarda terlemeyi istenmeyen bulabilir. Bu durumlarda, terlediğiniz miktarı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır.

 Yatmadan önce terlemeyi önleyici uygulayın

Terlemeyi önleyiciler ter kanallarını bloke ederek çalışır, böylece ter cildimizin yüzeyine ulaşamaz. Ter, hala bez tarafından üretilir, ancak yüzeye ulaşamaz.

Deodorantlar terlemeyi önler ancak terlediğimiz zaman bakterilerin ürettiği kokuyu gizlemeyi amaçlar. Bazen ter önleyiciler deodorant içerir. Eczaneden alabileceğiniz antiperspiranların çoğunluğu alüminyum klorür adı verilen metalik tuzlardan oluşur.

Terlemeyi önleyicinizden en iyi sonuçları almak için koltuk altlarının temiz ve kuru olduğundan emin olun ve daha sonra yatmadan önce geceleri uygulayın. Bunun nedeni, bileşenlerin ter borusu üzerinde blok oluşturmak için zamana ihtiyaç duymasıdır ve çoğu insan gece daha az terler veya hiç terletmez.

Hemen çalışmayabilir, ancak bu rutine birkaç gece devam edin ve istediğiniz sonuçları almalısınız. Terlemeyi önleyici etkili olmaya başladığında, gerektiği gibi uygulanabilir.

Nefes alabilen kumaşlar giyin

Kıyafet seçeneklerinizle terlemeyi azaltmaya yardımcı olmanın en iyi yolu, iyi havalandırmalı hafif, nefes alabilen kumaşlar giymektir. Daha açık renkler de güneşi absorbe etmek yerine yansıtmaya yardımcı olur, bu nedenle beyaz giymek serin kalmanıza ve terinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu bir seçenek olmadığında, terlemeyi gizleyen koyu renkler veya rahatsız edici desenler seçin. Kıyafetlerinizi ayrıca ter dış katman üzerinde görünmeyecek şekilde katmanlandırabilirsiniz. Aşırı terlemeniz durumunda giyinmek için birkaç ipucu.

Bir iş yemeğine veya terlememeyi tercih ettiğiniz bir sosyal durumdaysanız, önlemek isteyebileceğiniz birkaç yiyecek seçeneği vardır. Baharatlı yiyeceklerden kesinlikle kaçının. Vücudumuz baharatlı yiyeceklere, diğer ısılara verdiği gibi tepki verir – şeyleri soğumaya çalışır, bu da terlemeye yol açar.

Kafein, böbreküstü bezlerimizi uyardığı ve avuç içlerimizin, ayaklarımızın ve koltuk altlarının terlemesine neden olduğu için önerilmez .

 Sakin ol

Terleme vücudunuzun sizi soğutmasıdır. Böylece serin kalarak, terleme gereksinimini azaltırsınız.

Sıcak havalarda, odadaki soğuk havayı dolaştırmak için fanın önüne bir kase buz koymak gerçekten etkili olabilir. Başka bir iyi fikir, güneşte çizilen perdelerin ve güneşliklerinizin odaların aşırı ısınmasını engellemek. Dışarıdaysanız gölgede kalmaya çalışın.

Daha küçük öğünleri daha düzenli yemek, yiyecekleri parçalamak için metabolik ısı gerektiğinden sizi serinletmeye yardımcı olabilir. İyi nemlendirilmiş halde kalmak, vücut ısınızı da düşürür.

Ayrıca uygularken soğutma etkisi için nemlendiricilerinizi buzdolabında saklayabilirsiniz. Kendinize bir el vantilatörü alın ve havanın izin verdiği zamanlarda şapkalardan kaçınarak ve açık ayakkabılar giyerek başınızı ve ayaklarınızı serin tutun.

Tıbbi tedaviler

Aşırı terlediğinizi düşünüyorsanız, hiperhidroz denilen bir durumun olup olmadığını görmek için doktorunuza danışabilirsiniz . Bunu yaparsanız, size sunulan çeşitli tedavi seçenekleri vardır:

  • Reçeteli terlemeyi önleyici . Doktorunuz, reçetesiz alım için hazır olmayan yüksek mukavemetli reçeteli terlemeyi önleyici bir reçete yazabilir. Yüzünüz ve kafanız etkilenirse reçeteli kremler de mevcuttur.
  • Oral ilaç . Doktorunuzdan, belirli sinirlerin birbirleriyle iletişimini sağlayan ve terlemeyi azaltmaya yardımcı olacak kimyasalları engelleyen bazı ilaçlar vardır. Bazı potansiyel yan etkiler vardır (mesane sorunları, ağız kuruluğu ve bulanık görme dahil), bu nedenle faydaların risklerden ağır basıp basmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.
  • Antidepresanlar . Anksiyete aşırı terlemeye yol açabilir. Doktorunuz, bunun konunuza katkıda bulunduğunu düşünürlerse antidepresanlar yazabilir.
  • Botox enjeksiyonları . Bu enjeksiyonlar, terlemeye neden olan sinirleri geçici olarak engeller. Enjeksiyonlar 6 ila 12 ay sürer, bundan sonra tedavinin tekrarlanması gerekir. Enjeksiyonlar küçük ağrılara neden olabilir ve bazı insanlar geçici olarak tedavi ettikleri bölgede kas zayıflığı yaşarlar.
  • Cerrahi . Aşırı durumlarda, size açık bazı cerrahi seçenekler var. Bunlar arasında mikrodalga tedavisi, ter bezlerinin çıkarılması ve sinir cerrahisi vardır. Cerrahi, yalnızca doktorunuz olağandışı bir miktarda ter atmanıza neden olacak ciddi bir durumunuz olduğunu tespit ettiğinde düşünülmelidir.

Terleme tamamen doğaldır ve bir amaca hizmet eder. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız terlemeyi azaltmanın veya etkilerini gizlemenin yolları vardır. Alışılmadık derecede fazla miktarda terlediğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Uzman tavsiyesi size yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın