Doğal antibiyotiklerBazı doğal maddeler antibakteriyel özelliklere sahiptir, ancak kullanımı güvenlidir ve bir kişi bunları ne zaman kullanmalıdır?

Penisilin gibi reçeteli antibiyotikler insanların 1940′ lardan bu yana ölümcül olan hastalıklardan ve durumlardan kurtulmalarına yardımcı olmuştur.

Bununla birlikte, insanlar tedavi için doğal antibiyotiklere de yöneliyorlar.

En iyi doğal antibiyotikler

Bilimsel jüri hala doğal antibiyotiklerle ilgili değil. İnsanlar yüzlerce yıldır bunun gibi ilaçları kullanmış olsalar da, tedavilerin çoğu tam olarak test edilmemiştir.

Bununla birlikte, bazıları tıbbi inceleme altında ümit vaat eden sonuçlar göstermektedir ve daha ileri çalışmalar devam etmektedir.

İlaca dirençli bakterilerde süregelen bir artışla birlikte, bilim adamları yeni ilaçlar geliştirirken doğaya bakıyorlar.

Burada, yedi doğal antibiyotiğin arkasındaki bilimi inceliyoruz.

1. Sarımsak

Dünyadaki kültürler, önleyici ve iyileştirici güçleri nedeniyle sarımsakları uzun zamandır tanıyorlar.

Araştırma, sarımsak, Salmonella ve Escherichia coli ( E. coli ) dahil olmak üzere birçok bakteri türüne karşı etkili bir tedavi olabileceğini buldu . Sarımsak, çok ilaca dirençli tüberküloza karşı kullanım için bile düşünülmüştür .  

2. Bal

Aristoteles’ten bu yana, bal, yaraların iyileşmesine ve enfeksiyonu önleme veya önleme ya da ortadan kaldırmalarına yardımcı olan bir merhem olarak kullanılmıştır.

Günümüzde sağlık uzmanları, kronik yaraların, yanıkların, ülserlerin, yatak yaralarının ve cilt greftlerinin tedavisinde faydalı bulmuşlardır. Örneğin, 2016’daki bir çalışmanın sonuçları, bal pansumanlarının yaraları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Balın antibakteriyel etkileri genellikle hidrojen peroksit içeriğine bağlanır. Bununla birlikte, manuka balı daha düşük bir hidrojen peroksit içeriğine sahip olmasına rağmen bakterilerle savaşır.

Bir 2011 çalışmasında en iyi bilinen bal çeşidinin yaklaşık 60 çeşit bakteri inhibe ettiğini bildirmiştir . Ayrıca, balın, metisiline dirençli Staphylococcus aureus ( MRSA ) ile enfekte olmuş yaraları başarıyla tedavi ettiğini gösterir .

Antibakteriyel özellikler bir yana, bal nemli bir ortamı besleyen koruyucu bir kaplama sağlayarak yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

3. Zencefil

Bilimsel topluluk ayrıca zencefilin doğal bir antibiyotik olduğunu da bilir. Biri 2017’de yayınlanan birçok çalışma, ginger’in birçok bakteri suşuyla savaşma kabiliyetini göstermiştir.

Araştırmacılar, aynı zamanda deniz tutması ve bulantı ile mücadele ve kan şekeri seviyesini düşürmek için zencefilin gücünü araştırıyorlar.

4. Ekinezya

Kızılderili ve diğer geleneksel şifacılar,yüzlerce yıldır enfeksiyonları ve yaraları tedavi etmek için ekinezyayı kullandılar .Araştırmacılar nedenini anlamaya başladı.

ekinezya sağlık faydaları

Bir araştırma , Echinacea purpurea’nın ekstraktının Streptococcus pyogenes (S. pyogenes) dahil olmak üzere birçok farklı bakteri türünü öldürebildiğini bildirmektedir .

S. pyogenes strep boğazından , toksik şok sendromundan ve nekrotizan fasiit olarak bilinen “et yiyen hastalıktan” sorumludur .

Ekinezya ayrıca bakteriyel enfeksiyonla ilişkili iltihaplarla da savaşabilir .

Goldenseal ( Hydrastis canadensis ) genellikle solunum ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için çay veya kapsüllerde tüketilir. Bununla birlikte, bakteriyel ishal ve idrar yolu enfeksiyonları ile de savaşabilir .

Altınmühür, Hint boyası, Goldenseal

Ek olarak, yeni bir çalışmanın sonuçları cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için goldenseal kullanımını desteklemektedir. Laboratuarda, MRSA’nın dokuya zarar vermesini önlemek için goldenseal özleri kullanıldı.

Reçeteli ilaçlar alan bir kişi, goldenseal almadan önce doktorunuza danışmalıdır, çünkü bu takviye parazite neden olabilir.

Goldenseal ayrıca doğal antibiyotiklerin önemli bir bileşeni olan berberini de içerir. Bu alkaloid bebekler veya hamile veya emziren kadınlar için güvenli değildir.

6. Karanfil

Karanfil geleneksel olarak diş işlemlerinde kullanılmıştır. Araştırmalar, karanfil suyunun , E. coli de dahil olmak üzere birçok farklı bakteri türüne karşı etkili olabileceğini ortaya koymaktadır .

7. Kekik

Bazıları kekiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve bir antioksidan görevi gördüğüne inanmaktadır . Antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Araştırmacılar bu iddiaları henüz doğrulamamasına rağmen, bazı çalışmalar kekiklerin , özellikle bir yağa dönüştürüldüğünde , daha etkili doğal antibiyotikler arasında olduğunu göstermektedir .

Doğal antibiyotiklerin riskleri

Sadece bir şey doğal olarak etiketlendiğinden, mutlaka güvenli olması gerekmez.

Aktif bileşenlerin miktarları ve konsantrasyonları, takviye markalarına göre değişir. Etiketleri dikkatlice okuyun. Bir kişi, bu takviyeleri almayı planlıyorsa sağlık uzmanına da bilgi vermelidir.

Pişmiş sarımsak tüketmek genellikle güvenli olmakla birlikte, araştırma konsantre sarımsak almanın kanama riskini artırabileceğini öne sürüyor . Bu, ameliyatla karşılaşan veya kan sulandırıcı kullanan kişiler için tehlikeli olabilir.

Sarımsak konsantreleri HIV ilaçlarının yararlılığını da azaltabilir .

Kolloidal gümüş de dahil olmak üzere bazı ürünlerden kaçınılmalıdır. Bu madde, suda asılı duran mikroskobik gümüş parçalarından oluşur.

Kolloidal gümüş, bubonik veba ve HIV de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisi için önerilmiştir. Bununla birlikte, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre tehlikeli olabilir ve bu kullanımları destekleyen güvenilir bir çalışma yoktur .

Kolloidal gümüş takviyesi almak, yetersiz bir tiroid bezinin tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin ve ilaçların etkinliğini etkileyebilir.

Gümüş ayrıca vücutta birikebilir ve cildi mavimsi gri hale getirebilir. Bu duruma argyria denir ve çoğu insanda kalıcıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın