Kuru Kayısının Faydaları
 Anti-Kanser
Kayısı antioksidanlar bakımından zengindir. Karotenoidler ve antioksidanlar vücudumuzu tehlikeli serbest radikallerden korur ve hücrelerin zarar görmesini önler. Kayısılar ayrıca kanser hastalıklarıyla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü antioksidanlar olan A ve C vitaminleri bakımından da zengindir . Dahası, kayısı çekirdeği, kanserle savaşıp mutasyon yeteneğini azaltabilen B17 adı verilen bir bileşik içerir.

Kabızlık için çare
Kayısı lif bakımından zengindir ve bu nedenle, düzgün ve düzgün bağırsak hareketleri için iyidir. Fiber, besinlerin emilmesini ve daha kolay işlenmesi için gıdanın parçalanmasına yardımcı olan mide ve sindirim suyunu uyarır. Fiber ayrıca sindirim sisteminin peristaltik hareketini aktive eder. Kayısı, hafif bir müshil olarak işlev gören yüksek miktarda pektin ve selüloz içerir, böylece kabızlığın tedavisinde yardımcı olur .

Kuru Kayısı

Kalp sağlığı
Kayısıdaki potasyum ve diyet lifinin yanı sıra yüksek miktarda C vitamini de iyi kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur.Aprikotlar ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltır, çünkü C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar bakımından zengindir . Potasyum kan basıncını düşürür ve kötü kolesterolü (LDL) azaltır, böylece kalp krizi riskini azaltır ve kalp sağlığını iyileştirir. Diyet lifi fazla kolesterolü damarların ve arterlerin astarından sıyrır, böylece onları temizler ve kalp üzerindeki yükü azaltır.

Anemi Tedavisi
Kayısındaki demir ve bakır bolluğu hemoglobin oluşumuna yardımcı olur ve böylece anemi tedavisinde yardımcı olur. Anemi vücuttaki demir eksikliğinden başka bir şey değildir ve halsizlik, halsizlik , baş dönmesi, sindirim sorunları ve genel metabolik fonksiyon bozukluğuna yol açabilir . Kayısılarda bulunan bu minerallerin her ikisi de metabolizmayı artırmak ve vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için harika bir araç.

Astımı rahatlatır
Kayısı, uçucu yağlarından dolayı bazı balgam söktürücü ve uyarıcı özelliklere sahiptir . Akciğerler ve solunum sistemi üzerindeki baskı ve stresi hafifleterek astım ataklarını, tüberkülozu ve bronşiti önlemeye yardımcı olabilir .

Gözler İçin Faydalı
Kayısı tüketmek, oftalmik sağlığımız için oldukça faydalıdır. Kayısı, retinol olarak da bilinen A Vitamini ile doludur . Kayısı tüketmek, gözlerimizdeki optik sinirlerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca maküler dejenerasyonu önler. Aynı zamanda yıllar içerisinde görme kaybına neden olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan Neovasküler ARMD adı verilen gözle ilişkili ana hastalık riskini de azaltır . Karoten ve Lutein içeren A Vitamini, retinitis pigmentosa hastaları için de faydalıdır.

Kemik sağlığı
Kayısı, kalsiyum , fosfor, manganez, demir ve bakır gibi kemik gelişimi için gerekli tüm minerallerin önemli miktarda var . Kalsiyum eksikliği, düşük kemik yoğunluğu ve kuvveti olan Osteoporoz adı verilen kemik bozukluğuna yol açar . Vücudumuzdaki kalsiyumun emilimi, dağılımı ve atılımı potasyum tarafından kontrol edilir. Böylece kayısı yeme kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kemikle ilgili sorunları önler.

Elektrolit Dengesini Korur
Kayısı vücudumuzdaki elektrolit seviyelerinin dengesini sağlamak için gerekli olan potasyum ve sodyum gibi mineraller içerir . Elektrolit dengesi, iyonların vücudun her hücresine taşınması için önemlidir. Aynı zamanda kas kasılması için önemli olan sıvı seviyesini korur. Bu nedenle, bol miktarda potasyum ve sodyum içeriği ile kayısı, elektrolit seviyesinin korunmasına ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Cilt için iyi
Kayısı, mükemmel bir B vitamini, A vitamini, C vitamini ve likopen kaynağıdır ve bu durum cilt sağlığımız için faydalıdır . Cilt tarafından hızla emilir ve uygulamadan sonra yağlı kalmaz. Sadece cildin pürüzsüz ve parlak görünümünü korumak için değil; kayısılar , egzama , kaşıntı , uyuz ve diğer birçok tahriş edici rahatsızlık gibi deri hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Antioksidan özelliği erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur.

Ateşi tedavi
Kayısı suyu genellikle ateşi olan hastalara reçete edilir. Aynı zamanda çeşitli organları detoksifiye ederken vücuda gerekli vitaminleri, mineralleri, kalorileri ve suyu sağlar. Oysa kayısı ateşi de hafifletir. Sakinleştirici, antienflamatuar maddeleri vücudun hastalıktaki genel sıcaklık seviyesini de etkileyebilir. Kayısı ve yağında bulunan bu doğal maddeler, bağışıklık sisteminin genel olarak artmasına yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın