Kuru Eriğin Faydaları
Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir
Erikler ayrıca kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Koyu renkli erikler, antienflamatuvar etkilerinden dolayı hücre hasarını önleyen ve ayrıca kolesterol oksidasyonunu kontrol eden antioksidan miktarını içerir ve ayrıca lutein ve kriptoksantin gibi diğer poli fenolik bileşikleri de içerir. Bu bileşik ayrıca hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur .

Kabızlık giderir
Erikler diyet lifi bakımından zengindir. Eriklerde bulunan sorbitol ve isatin bileşikleri , bağırsak hareketlerini sürdürmeye ve pürüzsüz akışı düzenlemeye yardımcı olur. Sorbitol, kalın bağırsakların suyu emmesine ve bağırsak hareketini uyarmasına yardımcı olarak doğal bir müshildir, böylece kabızlığı giderir . Isatin, sindirim sisteminin işlevini düzenlemede yardımcı olabilir.

Kanser Hücreleri ile Mücadele
Erikler kanser, özellikle meme, gastrointestinal ve solunum yolu kanserlerinin önlenmesinde yararlıdır. Bu etli meyvede kırmızımsı mavi pigmentler olan antosiyaninler, mevcut serbest radikalleri silerek kansere karşı korurlar. Eriklerde bolca bulunan A vitamini ayrıca ağız ve kavite kanserinden koruduğu bilinmektedir. Erikler meme kanserinin önlenmesinde özellikle iyidir . Eriklerin antioksidan gücü ve bitki besinleri meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurur, ancak sağlıklı hücreleri öldürmez.

Vizyon geliştirir
Erikler, özellikle A vitamini bakımından zengin bir vitamin kaynağıdır. Vitamin A, sağlıklı gözler ve keskin görme için önemlidir ve maküler dejenerasyona karşı korur.Plumlar, karotenoid zeaksantinin zengin bir kaynağıdır. Erikler sadece göz zarını sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda bizi UV ışığından kaynaklanan hasarlara karşı korur.

Kemik sağlığını iyileştirir
Yeme erik, özellikle menopoz sonrası kadınların kemik sağlığını artırabilir. Eriklerdeki Vitamin K, menopozdaki kadınlarda kemik kaybını tersine çevirme yeteneğine sahiptir . K vitamini dışında, içerdiği zengin fenolik ve flavonoid bileşiklerin miktarı nedeniyle kemik kaybını tersine çevirebilir . Ayrıca kemikleşmede önemli rol oynayan ve kemik yoğunluğunun korunmasına ve kemiklerin genel bakımına aktif olarak katılan bor içerir.

Kan Dolaşımını Artırır
Erik ve kuru erik, vücutta demir emilimine yardımcı olma yeteneğinin artmasına neden olur. Bu yetenek, bu meyvelerdeki yüksek C vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır . Erik içerisindeki demir, kırmızı kan hücrelerinin veya eritrositlerin oluşumunda oldukça faydalıdır. Vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir ve kansızlığı önler .

Diyabetle Mücadeleye Yardımcı Olur
Erikler glisemik indekste (GI) oldukça düşük rütbe almaktadır. Erik yemek kan şekeri seviyesini kontrol edebilir ve tip 2 diyabet gelişme riskini azaltır. Eriklerde bulunan fito-besinler, yemeğimizi yedikten sonra kana glikoz salınımını kontrol eder ve öğünler arasındaki insülin başlığını düzenler.

Sağlıklı Kolesterol Seviyeleri
Erikler , hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olan zengin bir potasyum kaynağıdır . Kalp atış hızını kontrol etmede yardımcı olabilir. Ayrıca ateroskleroz, yüksek tansiyon , felç ve koroner kalp hastalığına neden olabilecek trombosit pıhtılaşmasını önler . Ayrıca, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan erik içerisindeki lif sayesinde sağlıklı bir tansiyon seviyesini korur. Erikler ayrıca homosistein seviyelerinde bir artışı engelleyen ve kalp krizi olasılığını azaltan B6 vitamini içerir .

Erik Derisinin Faydaları
Erik gibi yüksek oranda pigmentli meyveler yemek, bizi daha çekici gösterebilir. Zengin antioksidanlar, yaşlanma belirtileriyle savaşabilir, cildimizi gençleştirir ve yara izlerini azaltabilir. Erikler ayrıca iyileşmeyi teşvik etmek için kullanışlıdır ve bu sayede genç bir cilt yaratır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın