Okurlarımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz ürünlere yer veriyoruz. Bu sayfadaki bağlantılar aracılığıyla satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabiliriz. İşte sürecimiz.

Gebe kalmakta zorlanan herkesin bildiği gibi, kısırlık, çeşitli – ve bazen ezici – tedavi olanakları ile zor bir yolculuk olabilir.

Ancak, bebek yapma şansınızı artırmak için nispeten basit ve müdahale gerektirmeyen bir seçenek var: diyetiniz.

Ve daha spesifik olarak, yiyeceklerden veya takviyelerden aldığınız mikro besinler.

Yine de sağlık gıda mağazasına gitmeden önce doktorunuzla konuşun. Ve ayrıntıları tartışmak istiyorsanız, hangi vitamin ve minerallerin ayırdığınıza değebileceğine bir göz atın.

Mikrobesinlerin doğurganlıkta rolü

Şimdiye kadar, vitaminlerin ve doğurganlığın rolünün tamamen anlaşılmış olmasını bekleyebilirsiniz. Durum pek öyle değil.

Doğurganlık karmaşık bir denklem olduğundan ve her insanın vücudu farklı olduğundan, mikro besinler ve gebelikle ilgili bilim henüz emekleme aşamasındadır.

Bununla birlikte, bazı umut verici çalışmalar, vitaminlerin hamile kalma ve hamile kalmadaki rolüne ışık tutmaya başladı.

Vitaminler kadın sağlığında önemli rol oynar. Aşağıdakiler dahil birçok işlev için gereklidirler:

 • adet ve yumurtlama
 • tiroid fonksiyonu
 • enerji üretimi
 • bağışıklık fonksiyonu
 • oosit (yumurta) kalitesi ve olgunlaşması

Bu nedenle, sağlıklı bir hamilelik için doğru ortamı yaratmaya çalışırken yeterli vitamin ve mineral alımı kritik öneme sahiptir. Bazı besinler , kısırlığın altında yatan yaygın bir neden olan polikistik over sendromunun (PCOS) semptomlarını bile azaltabilir .

Erkeklerde yapılan araştırmalar, bazı takviyelerin sperm sayısını ve hareketliliğini artırabileceğini ve küçük yüzücülerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Yine de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlamak önemlidir.

1. Asetil L-karnitin

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

İddia edilen doğurganlık yararı: Sperm hareketliliğine yardımcı olur; sağlıklı kadın üreme sistemini destekleyen antioksidanlar içerir

“Vitaminler” deyince akla ilk gelen asetil L-karnitin (ALC) olmayabilir. Ancak bu, radarınızda olmaması gerektiği anlamına gelmez.

Bu ek, vücutta doğal olarak bulunan ve yağın enerjiye dönüşmesine yardımcı olan amino asit L-karnitin (LC) formudur.

Bazen kadınlarda doğurganlığı artırmak için ALC ve LC birlikte alınır.

ALC’nin kadın doğurganlığı için bazı faydaları olmasına rağmen, ALC’nin daha güçlü antioksidanlara sahip olduğunu buldu. Bunların kadın üreme sisteminde yaşa bağlı değişiklikleri yavaşlattığı düşünülmektedir.

İnceleme ayrıca, hem LC hem de ALC ile takviyenin aşağıdaki semptomları iyileştirdiğini kaydetti:

 • PCOS
 • endometriozis
 • amenore (bir dönemin olmaması)

Başka hem ALC hem de LC’nin erkeklerde sperm hareketliliğini artırabileceğini belirtti. Erkek doğurganlığını artırmak için kullanılan doz önerileri, hem ALC hem de LC için tipik olarak günde 1 ila 3 gram arasında değişir.

Bununla birlikte, güvenlik ve uygun dozlamayı sağlamak için LC veya ALC takviyesi yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

2. B vitaminleri (folik asit dışında)

Kimin içinler: Kadınlar ve erkekler

İddia edilen doğurganlık yararı: Yumurta sağlığını geliştirmeye ve yumurtlama kısırlığını önlemeye yardımcı olur; sperm kalitesini artırabilir

Muhtemelen folik asidin (B9 vitamini) hamilelikten önce ve hamilelik sırasında önemli olduğunu duymuşsunuzdur (buna birazdan geleceğiz). Ancak diğer B vitaminleri de doğurganlıkta rol oynar.

İçinde büyük, uzun süreli bir halk sağlığı çalışması — B1 , B2 , B3 , B6 ve B12 vitaminlerinin daha fazla alınması, daha düşük yumurtlama kısırlığı riski ile ilişkilendirildi. (“Yumurtlama infertilitesi”, infertilitenizin nedeninin bir yumurtlama bozukluğu olduğu zamandır.)

Bazı çalışmalar, düşük B12 vitamini seviyelerini kadın kısırlığı ile ilişkilendirmiştir. Artı, bir Daha yüksek B12 ve folat seviyelerine sahip olmanın kısırlık tedavisi gören kadınlarda doğurganlığı artırabileceğini buldu.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bazıları uzmanlar B vitaminlerinin sperm kalitesini de artırmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Bir B-kompleks multivitamin , günlük B’lerinizin hepsini olmasa da birçoğunu yeterli miktarda sağlayabilir.

3. C vitamini

Kimin için: Erkekler

İddia edilen doğurganlık faydası: Sperm sayısını ve hareketliliğini destekler

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki hücresel hasarı azaltabilir ve demir emilimini artırabilir.

 Birçok çalışma, E vitamini ile birlikte C vitamini almanın erkeklerde sperm sayısını, hareketliliğini ve bazen DNA bütünlüğünü (diğer bir deyişle kaliteyi) iyileştirdiğini bulmuştur.

Önerilen günlük C vitamini miktarı (RDA), erkekler için 90 miligram (mg) ve kadınlar için 75 mg’dır.

4. Kalsiyum

Kimin için: Kadınlar ve erkekler

İddia edilen doğurganlık yararı: Sperm oluşturmaya yardımcı olur

Dürüst olmak gerekirse, araştırmalar ekstra kalsiyumun doğurganlığı artırdığı konusunda kesin değil. Ancak eksiklikleri önlemek için hem erkeklerin hem de kadınların bu mineralden yeterince almaları önemlidir.

Kalsiyumun sperm üretiminde rol oynadığı için kalsiyum eksikliğinin erkeklerde kısırlığa neden olabileceğini buldu.

Yetişkin erkekler ve kadınlar için BKİ günde 1.000 mg’dır. Bu mineralde eksik değilseniz, kalsiyumunuzu takviyelerden değil, tam yağlı yoğurt veya zenginleştirilmiş portakal suyu gibi diyet kaynaklarından almanız en iyisidir.

5. Koenzim Q10

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

İddia edilen doğurganlık yararı: Tüp bebek (IVF) için yumurtalık tepkisini iyileştirir ; sperm hareketliliğini artırır

Vücudunuz üreten koenzim Q10 kendi başına (CoQ10), ancak kan dolaşımında miktarını artırarak olabilir Eğer IVF çalışıyoruz, özellikle bebek yapımı için faydaları vardır.

 CoQ10 ile ön takviyenin IVF uygulanan kadınlarda yumurtalık tepkisini iyileştirdiğini buldu.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, son çalışmalar CoQ10 takviyesinin infertilitesi olan erkeklerde sperm konsantrasyonunu ve motilitesini iyileştirebileceğini öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, 2013 yılında yapılan bir çalışma ve meta-analiz incelemesi, canlı doğumları veya hamilelik oranlarını artırdığına dair hiçbir kanıt bildirmedi.

Sağlığınızı doğal ilaçlarla yönetmenize yardımcı olmak için size şifalı otlar, takviyeler, yoga ve daha fazlasını kullanmayla ilgili en son bilgileri göndereceğiz.

6. D vitamini 

Kimin için: Kadınlar ve erkekler

İddia edilen doğurganlık yararı: Yumurtalık stimülasyonunu ve semen kalitesini iyileştirir

Bazı araştırmalar, ” güneş ışığı vitamini “, D vitamini eksikliğini kadınlarda kısırlığa bağladı .

PCOS nedeniyle kısırlığı olan kadınlarda düşük D vitamini seviyeleri buldu . (Ancak, açıklanamayan kısırlığı olan kadınlarda bu gözlenmedi.)

D vitamini hem dişi hem de erkek üreme işlevinde önemli roller oynar. Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin her ikisinde de kısırlık ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.erkekler ve Kadınlar, bu nedenle D vitamini eksikliği için test edilmek önemlidir.

Seviyenize bağlı olarak uygun bir ek doz konusunda bir sağlık uzmanından tavsiye alın.

7. E Vitamini

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

İddia edilen doğurganlık yararı: Sperm hareketliliğini artırır; genel kadın üreme sağlığını artırır

E vitamini , erkeklerde sperm fonksiyonunu artırabilecek ve destekleyebilecek antioksidan özelliklere sahiptir.genel üreme sağlığı kadınlarda, ancak etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yetişkinler için E vitamini RDA’sı 15 mg’dır.

8. Folik asit 

Kimin için: Kadınlar

Talep edilen doğurganlık yararı: Hamileliğe ulaşmaya yardımcı olur; doğurganlık tedavilerinin sonucunu iyileştirir

Yeterli folik asit ( folatın sentetik formu ) almak hamilelik sırasında sadece akıllıca bir seçim değildir . Gebe kalmaya çalışırken de takviye yapmak akıllıca olabilir.

Low Dog, “Gebe kalmadan önce folat takviyesi, hamile kalma şansının artması, doğurganlık tedavilerinde başarının artması ve bebekte nöral tüp defekti riskinin azalması ile ilişkilendirildi” diyor. “Yine de, daha fazla teste ihtiyaç var.”

Hamile kadınlar için folik asit BKİ 600 mikrogramdır (mcg).

Ek olarak, hamile kalmayı planlayan veya hamile kalabilecek kadınların hamile kalmadan en az 1 ay önce başlayarak günlük 400-800 mcg folik asit takviyesi almaları önerilir.

9. Demir

Kimin için: Kadınlar

İddia edilen doğurganlık yararı: Demir eksikliği anemisini önler

Ovulasyon infertilitesi (bebek yapımının önündeki potansiyel bir engel) demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Auzun süreli çalışma 2006’dan itibaren 18.000’den fazla kadından demir takviyesinin yumurtlama kısırlığı riskini azalttığı görüldü.

Yumurtlama bozukluğunuz olduğunu biliyorsanız , diyetinize nasıl demir ekleyeceğiniz veya demir takviyelerinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun .

10. Omega-3’ler

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

İddia edilen doğurganlık yararı: Sperm hareketliliğini artırır; 35 yaş üzerinde hamile kalmaya yardımcı olur

Yağlı balıklardan ve diğer diyet kaynaklarından elde edilen ve her zaman popüler olan omega-3’lere ne dersiniz ?

Low Dog, “Diyet kalıplarına bakıldığında, sağlıklı bir diyetin parçası olarak deniz ürünleri tüketimi, erkeklerde ve kadınlarda daha fazla doğurganlık ile ilişkilendirilmiştir” diyor.

“Daha fazla araştırma için beklerken, düzenli olarak omega-3 açısından zengin deniz ürünleri yemiyorsanız, hamile kalmaya çalışırken takviye almanın faydalı olabileceğini söyleyebilirim” diyor.

11. Selenyum

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

Talep edilen doğurganlık yararı: İyileştirilmiş semen kalitesi; düşük yapma riski

Selenyum çok popüler olmayabilir, ancak üreme sisteminde rol oynayabilecek önemli bir mineraldir.

2015’ten araştırma Bir dair raporlar selenyum eksikliği de düşükle faktörü, düşük meni kalitesi ve sperm hareket azlığına olabilir.

göre 2019 çalışması selenyum, kadın yumurtalarını çevreleyen foliküler sıvının sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir.

Erkek vücudunun sperm üretmesi için selenyum gerekli olduğundan, bazı  selenyum ve E vitamini kombinasyonunun semen kalitesini ve sperm hareketliliğini iyileştirebileceğini belirtti.

Selenyum için BKİ yetişkinler için günde 55 mcg’dir.

12. Çinko

Kimin için: Erkekler ve kadınlar

İddia edilen doğurganlık faydası: Döllenmeye ve yumurta gelişimine yardımcı olur; sperm kalitesini artırır

Çinko, sperm oluşumu için gereklidir. Bir avuç çalışma, çinko eksikliğinin düşük kaliteli spermlere yol açabileceğini öne sürdü .

Bununla birlikte, bu mineral ile erkek doğurganlığı arasındaki bağlantı kanıtlanmamıştır. Aslında, bir2020 çalışması  çinko ve folik asit içeren besin takviyeleri bulundu vermedi sperm sayısını, sperm fonksiyonunu veya canlı doğum oranlarını artırmak.

Çinko ve kadın doğurganlığına gelince,  Kandaki bu mineralin daha düşük seviyelerinin, daha uzun süre gebe kalmaya çalışmakla ilişkili olduğunu tespit etti.

Çinko için RDA, kadınlar için 8 mg ve erkekler için 11 mg’dır.

Bunun yerine bir multivitamin mi almalısınız?

Pek çok mikro besin doğurganlığı etkileyebileceğinden, bir tekne dolusu bireysel takviye satın almak yerine yüksek kaliteli bir multivitamin almayı daha uygun bulabilirsiniz.

Kadınlar için İyi, kaliteli bir doğum öncesi vitamini tavsiye edilir. aşağıdakileri içeren bir ürün aramanızı önerir:

 • Minimumda 400 mcg folat (aktif metillenmiş formu kullanmayı düşünün)
 • En az 300 mg kolin
 • 150 mcg iyot
 • 18 mg demir
 • 600 IU D vitamini, en az

Erkekler için Low Dog, aşağıdakiler için günlük değerin yaklaşık yüzde 200’ünü sağlayan yeterli antioksidanlara sahip bir multivitamin aramanızı önerir:

 • C vitamini
 • E vitamini
 • çinko
Takviye almanın riskleri

Çoğu vitamin tezgahta satılsa da, mutlaka risksiz değildirler. Pek çok takviye, halihazırda almış olabileceğiniz ilaçlarla olumsuz etkileşebilir ve hoş olmayan yan etkilere neden olabilir veya mevcut sağlık koşullarını kötüleştirebilir.

Vitaminleri aşırı dozda almak çok zor gibi görünse de, zarar verecek kadar aşırı dozlarda almak da mümkündür. Bazı mikro besinler, tolere edilebilir üst alım seviyeleri belirlemiştir – bu, olumsuz etkiler yaşamadan önce tüketebileceğiniz miktar anlamına gelir.

Bu sınırları aşmamak için, takviyenin etiketindeki dozaj talimatlarını izleyin ve yeni bir vitamin veya takviyeye başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin, ilaçlarda olduğu gibi vitaminleri veya takviyeleri kalite açısından izlemediğini veya düzenlemediğini de belirtmek önemlidir. Kalite, partiden partiye tutarlı olmayabilir. Bu yüzden saygın bir marka bulmak çok önemlidir.

NOT : Sağlıklı bir hamilelik şansınızı artırmak için doğru vitamin dengesini seçmek için doktorunuzla birlikte çalışın.