Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır

Şu anda, ticari olarak yapılmış el dezenfektanları sıkıntısı ile karşı karşıyayız. Lütfen ellerinizi sabunla düzgün bir şekilde yıkamanın el dezenfektanlarını kullanmaktan her zaman daha iyi olduğunu unutmayın. El dezenfektanları, su veya sabun bulunmaması nedeniyle ellerinizi yıkamadığınızda kullanılmalıdır. Bu yazıda evde nasıl el dezenfektanı yapabileceğinizi açıklayacağım.

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır

malzemeler Oran Örnek Miktar
İzopropil Alkol (Ruh) % 75 75 ml
Steril Su veya soğuk kaynamış su % 25 25 ml

Suyu Sterilize Etme: Kaynar su, sterilizasyonuna yardımcı olur. İzopropil Alkol ile karıştırmadan önce soğumasını bekleyin.

 1. İlk olarak, bir cam kaba izopropil alkol dökün.
 2. Sonra soğuk kaynamış su ekleyin.
 3. Kabı hava geçirmez bir kapakla kapatın ve iyice karıştırın.
 4. Kullanmadan önce 3 gün bekletin. Bu süre, kapta hala bulunabilen mikropların öldürülmesine izin verir.
 5. 3 gün sonra, el dezenfektanı olarak kullanmaya başlayın.

Bu, mikropları elden çıkarmak için oldukça etkili olan basit ve hızlı bir formüldür. El dezenfektanı olarak kullanabilirsiniz.

DSÖ Önerilen Formül

İzopropil Alkol (Ruh) 75,15 ml
Steril Su veya soğuk kaynamış su 19,23 ml
Hidrojen Peroksit (H 2 O 2 ) 4.17 ml
Gliserol veya gliserin 1.45 ml
 1. İlk olarak, bir cam kaba izopropil alkol dökün.
 2. Hidrojen Peroksit ekleyin.
 3. Gliserol veya gliserin ekleyin. Gliserol yapışkan bir maddedir, bu nedenle bir ölçüm silindirini soğuk kaynamış su ile durulamalı ve bu suyu kaba koymalısınız.
 4. Son olarak, kalan soğuk kaynamış suyu ekleyin.
 5. Kabı hava geçirmez bir kapakla kapatın ve iyice karıştırın.
 6. Kullanmadan önce 3 gün bekletin. Bu süre, kapta hala bulunabilen mikropların öldürülmesine izin verir.
 7. 3 gün sonra, el dezenfektanı olarak kullanmaya başlayın.

Hassas Eller için El Dezenfektanı Formülü

malzemeler Oran Örnek Miktar
İzopropil Alkol (Ruh) % 75 75 ml
Aloe Vera Suyu % 10 10 ml
Gül suyu % 15 15 ml

Tüm malzemeleri verilen oranda karıştırın ve karışımı 3 gün bekletin. Karışımı 3 gün sonra el dezenfektanı olarak kullanabilirsiniz.

Not: Ev yapımı el dezenfektanının maksimum etkinliğini korumak için, her formülde İzopropil Alkolün (Spirit)% 75’ini almalısınız.

Yukarıdaki tüm bileşenler piyasada kolayca bulunabilir. İzopropil Alkol (Spirit), Gliserin ve Hidrojen Peroksit, kimyacı dükkanlarından temin edilebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.