Papatya Çayının FaydalarıUykuya neden olur
Bir araştırmaya göre , papatya çayı, özellikle uyku apnesi ve huzursuz uyku ile mücadele eden kişiler için genel bir uyku yardımı olarak kullanılabilir . Ilık bir fincan kafeinsiz papatya çayı içmek, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha fazla tazelenmiş hissetmenize uyanmanıza yardımcı olabilir. Doğum sonrası dönemden geçen kadınlara daha iyi uyumak için ek olarak tavsiye edilir.

Sindirim geliştirir
Mide tahrişinden muzdarip, hafif şişkinlikten irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarına kadar herhangi bir yere kadar, papatya çayı önemli bir yardımcı olabilir. Alınan bilgiye göre,  bu bağırsak büküm doğasını kolaylaştırmak ve geçişi için izin yardımcı anti-inflamatuar özellikleri vardır gaz ve pürüzsüz bağırsak hareketlerinin.  Ayrıca mide ülseri ağrıları ve spazmlarını da hafifletir.

Papatya çayı bir idrar söktürücü olarak işlev görür ve suyu, sıvıları ve diğer atıkları vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu özellik yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sindirimi artırır ve şişkinlikle savaşır.

Kanseri önler
yapılan araştırmaya göre , papatyada bulunan antioksidan apigenin , meme kanseri, sindirim sistemi, cilt, prostat ve uterus gibi çeşitli kanser hücrelerinde savaşmaya yardımcı olabilir .  bir başka çalışmada papatya çayı içmenin tiroid kanserini önlemeye yardımcı olduğu bulundu.

İltihabı azaltır
Papatyaların güçlü antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikleri, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Manzanilla çayının düzenli olarak tüketilmesi ayrıca irritabl barsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sorunların azaltılmasına yardımcı olur .

Diyabeti Yönetir
Araştırmalar , papatya çayın şeker hastalığından muzdarip insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir . Düşük kan şekeri seviyelerine yardım ederek ve kandaki insülin miktarını düzenleyerek, içerisindeki güçlü organik kimyasallar, kan şekeri içindeki büyük damla ve ani ilaçların yok edilmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Destekler
Tufts yayınlanan Araştırma Üniversitesi’nde de Boston , MA, papatya çayı daha düşük kan basıncı ve LDL (kötü) yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır kolesterol seviyelerini senin hale kalp sağlıklı. Başka bir araştırma çalışması da çeşitli kardiyovasküler sorunların ortaya çıkmasını azalttığını ortaya koyuyor.

Bağışıklık Sistemini Artırır
Papatya çayı içindeki fenolik bileşikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonları engellemeye yardımcı olur . Papatya çayı içindeki diğer bileşikler de nihayetinde tıkanıklığı giderici soğuk algınlığı, grip ve sinüs sorunları ile mücadele eder.

Stres ve Kaygıyı Giderir
Manzanilla çayının en popüler kullanımlarından biri, stres ve kaygıdan kurtulma sağlamaktır . İşyerinde geçen uzun bir günün ardından, bu içeceğin sıcak ve yatıştırıcı doğası, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir .  Bu hormonlar stresi ve endişeyi başarıyla ortadan kaldırabilir.

Bir ABD Gazetesine göre , ayrıca migren ve baş ağrılarından da rahatlama sağlar .  Bu çayı emmek de rahatlatıcı olduğu için, zihninizi yavaşlatmaya ve klasik anksiyete semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Günde bir ila iki bardak papatya çayı kronik strese karşı önemli derecede etkili olabilir. Araştırmalar , papatya çayın da doğum sonrası kadınlarda depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Cilt bakımı
Papatya çayınin antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin doğası nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Manzanilla çayının topikal uygulaması tahrişleri ve hatta egzama gibi cilt durumlarını hafifletir .

Ayrıca iyileşmeyi önemli ölçüde artırabilir ve yüzdeki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.  Oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve bağışıklık tepkisini artırarak cildiniz için harikalar yaratabilir.

Osteoporozu önler
Papatya özü kemik oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmaya yardımcı olur .  Böylece çay kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilir ve osteoporozun zararlı etkilerine aracılık edebilir .

Adet Ağrısını Giderir
Papatya çayın anti-enflamatuar doğası, bu gevşeticiyi, adet belirtileri ile ilgilenen, şişkinlik, kramp, kaygı, terleme, uykusuzluk ve ruh hali değişimleri ile ilgilenen kadınlar için popüler bir seçim haline getirir.

Anti-alerjik Özellikler
Papatya çayı , vücuttaki alerjenlere karşı immün tepkinin modüle edilmesine yardımcı olabilir .  Bir antihistamin olarak çalışarak, bu alerjik reaksiyonları vücutta yatıştırır.

Saç Bakımı
Manzanilla çayının etkileyici özelliklerinin yanı sıra, birçok kullanıcı saçın görünümünü ve gücünü artırdığını iddia ediyor. Uluslararası Farmasötik ve Biyoloji Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre , papatyada bulunan anti-enflamatuar bileşenler, kafa derisindeki tahrişi hafifletmeye, saç tellerini güçlendirmeye, kepeklenmeyi gidermeye ve genel olarak saçınıza ipeksi bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Ağız sağlığı
Manzanilla çayının bir başka faydası mı? Antiseptik özelliklerinden bazıları oral enfeksiyonlarla savaşmayı, boşlukları önlemeyi ve diş ve diş etlerini korumayı sağlar. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri diş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Hemoroid
Sakinleştirici bir etki sağlamanın yanı sıra papatya çayı hemoroid ve nöbetlere de yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın