Soğan Sağlık FaydalarıSoğanın sağlık faydaları :

Kanserle Mücadele 

Kırmızı soğan, meme ve kolon kanseri hücrelerinin yok edilmesinde en etkili olanıdır . Soğan, kanseri önlemede önemli rol oynayan kersetin adı verilen güçlü bir bileşiğe sahiptir.

Düşük Kan Şekeri Seviyeleri

Soğanlarda (S-metilsistein) ve kersetin içinde bulunan kükürt bileşiklerinden birinin vücuttaki kan şekeri seviyesini kontrol etmede yararlı etkileri olabilir. Bu kök sebzede de bulunan krom kan şekeri düzenlenmesine yardımcı olabilir.

İltihabı ve Diğer Alerjileri Önleyin

Soğandaki Quercetin (ve diğer flavonoidler) iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olur. Soğan ayrıca hücrelerin histamin salgılamasını önleyerek alerjilerin tedavisine de yardımcı olur. Quercetin antihistamin özellikleri de burun tıkanıklığının azaltılmasında yardımcı olabilir . Soğanın antibiyotik etkileri yara iyileşmesini hızlandırır.

Solunum Sağlığını Teşvik Edin

Astım ve alerjik rinit gibi solunum sorunları olan hastalar soğan özlerinden faydalanabilirler. Soğanda bulunan prebiyotikler, burun tıkanıklığının giderilmesine ve böylece huzurlu uykunun sağlanmasına yardımcı olabilir.

Göz Sağlığını Geliştirin

Soğandaki kükürt, göz merceğinin sağlığını iyileştirir ve böylece görmeye yardımcı olur. Antioksidan görevi gören ve glokom , maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltan glutation adı verilen proteinin daha fazla üretimini teşvik eder. Soğandaki selenyum, gözdeki E vitamini desteğini sağlar (gözdeki hücreleri korur). ekstreler ayrıca kornea pusunun gelişmesini önlemede yardımcı olabilir ve soğan suyu da göz damlası olarak kullanılabilir.

Ağız Sağlığı İçin

Soğanlar, diş çürümesine neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olan zengin bir tiyosülfinat ve tiyosülfonat kaynağı (kükürt bileşikleri) içerir. Sebze, dişleri sağlıklı tutan C vitamini bakımından da zenginleştirilmiştir. Soğanlar diş ağrısını hafifletebilir .

Soğan ve saç uzaması

Antibakteriyel ve antifungal özellikleri bakımından zengin olan soğan, saçı beslemeye yardımcı olur ve büyümesini arttırır. Zengin kükürt içeriği ve antioksidanlar incelmeyi ve kırılmayı ve erken grileşmeyi önler. Kepekle savaşırlar ve saç büyümesine yardımcı olan kan dolaşımına yardımcı olurlar .

Beyin Sağlığını Geliştirin

Antioksidandan zengin soğan, beyindeki zararlı toksinlere bağlanır ve onları vücuttan dışarıya akıtır. Soğan özlerinin, hipokampusu koruduğu tespit edildi. Soğanlarda di-n-propil trisülfit adı verilen başka bir sülfür bileşiği, hafıza bozulmasını arttırır ve yaşa bağlı hafıza kaybını azaltır . Soğanların baş dönmesi , epilepsi ve baş dönmesi tedavisine de inanılıyor .

Soğan Kullanım Alanları

Soğanlar, ateş tedavisi gibi menopoz semptomlarını hafifleten ve oksidatif stresi azaltan diğer faydalar için çok önemlidir . Soğandaki fitokimyasallar, C vitaminleri ile birlikte bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Çiğ soğan, kötü kolesterol (LDL) üretimini azaltır. Soğan suyu ayrıca ağrı ve yanma hissinden anında rahatlama sağlar. Ayrıca cilt problemleri için de kullanılır.

Soğanın Yan Etkileri ve Alerjileri

Soğan kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve ilaç olarak alındığında kanama riskini artırabilir . Soğan kan şekeri düşürebilir. Diyabetik hastalar için aşırı soğan tüketimi zararlı olabilir. Soğan kanama riskini artırabilir veya cerrahi işlemler sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolünü engelleyebilir.

Soğan Çeşitleri :

  • Sarı soğanlar
  • Kırmızı soğan
  • Beyaz soğan
  • Yeşil Soğan / Taze Soğan
Sarı soğanlar, Kırmızı soğan , Beyaz soğan, Yeşil Soğan / Taze Soğan

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın