Patates Sağlık FaydalarıPatates nedir?

Not: Patatesteki birçok besin, kabuğunun altında bulunur. Eğer patatesi kabuğu ile birlikte yerseniz, bu besinlerin hepsini alabilirsiniz. Aksi takdirde sadece karbonhidrat yemiş olursunuz.
Yüksek yağlı kızarmış patatesten uzak duramıyorsanız, bu sizi şişmanlatır.

Patateslerin büyük miktarlarda C vitamini içerdiği bilinmektedir. Tipik olarak, 100 gram patates, yaklaşık olarak 17 miligram C vitamini içerir. Buna ek olarak, doğal patatesler ayrıca A vitamini, B vitamini ve P vitamini de içerirler.

Patatesi düzenli olarak tüketiyorsanız, vücudunuz için iyi bir su ve iyon tedariği sağlarsınız. Bunun nedeni, patatesin zengin bir potasyum kaynağı olmasında yatar. Bu potasyum miktarı en çok patatesin kabuğunda ve kabuğunun altında bulunur. Bu yüzden, patatesi kabuğu ile birlikte yemek, her zaman daha fazla potasyum sağlar ve bu sağlık yönünden çok daha yararlıdır. Patates ayrıca, kalsiyum, demir ve fosfor içerir.

Patatesin Faydaları :

Patates cilt bakımı sağlayarak cildin daha iyi görünmesini sağlar : 

C vitamini ve B-kompleks içeriklerine ek olarak potasyum magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller, cilt için önemlidir. Bunun dışında, patatesin ezilmesinden elde edilen öz ile bal karıştırıldığında, cilt ve yüz bölgesine iyi gelir.

Bu, ciltteki sivilce ve noktaların tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, yine bu patatesin özünün yanıkların dışında kullanılması hızlı rahatlama ve hızlı iyileşme sağlar. Ezilmiş patates ve hatta patateslerin yıkandığı su bile, cildin yumuşamasına ve temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Patates Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir:

Cilt sağlığı açısından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gideriyor olmasıdır. Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı zamanda cilde doğal bir yumuşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak için ise , blenderde papatesi iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika boyunca cilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildnizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde siyah lekelerden kurtulanilirsiniz. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yapın.

Patatesin sağlık faydaları

Patates Saç Sağlığını Korur : 

Patates, cilt sağlığı yanında saç sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Patates Kilo Vermeye Yardımcı Olur :

Patates düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olur. Uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir. Patatesin genel ağırlığının yaklaşık olarak yüzde 70-80’i sudur. Bu yüzden, patates yemek bireyi şişmanlatır inancı yanlış bir bilgidir. Tabii ki eğer, yediğiniz patates yüksek miktarda yağ içerirse ya da yüksek yağlı kızarmış patatesten uzak duramıyorsanız, bu sizi şişmanlatır.

Patates enerji Verir : 

Patates harika bir enerji deposudur. Yoğun miktarda vitemin ve mineral içermektedir. C vitamini açısından çok zengin olan patates aynı zamanda B vitamini ve potasyumu bol miktarda içerir. Diğer mineralle açısından da zengin ola patates enerji patlaması sağlayabilir.

Patates sindirim sistemi için faydalıdır : 

Patates genelde sindirilmesi zor olan sert bir besin kaynağı değildir. Bunun tam aksine sindirim sistemini yormaz. Aynı zamanda mide sağlığı için önemli olan asit seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Sindirim sistemi sağlığını korumanın yanında patates bağırsak hareketlerini arttırır. Kabızlık ve şişkinlik sorununu giderebilir. Bu özelliği ayrıca zayıflamaya yardımcı olabilir. İshale iyi gelir. Patates, içerdiği enerji yönünden zengin diyet bileşenleri ile ishal sorunu olanlar için oldukça iyidir. Sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Ancak, aşırı miktarda tüketildiğinde, aşırı nişasta tüketimi nedeniyle patatesin kendisi ishale neden olabilir.

Kardiyovasküler hastalıklarda patates : 

Patates karbonhidrat, protein, kalsiyum, nisain, vitamin C ve B-kompleksleri açısından zengindir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında kötü kolesterol seviyesini dengeler.

Strese Karşı Patates :

Patates hücre sağlığı için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda içermektedir. Düzenli olarak patates tüketimi stres sorunlarıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Kalp hastalıklarına iyi gelir : 

B-kompleks ve C vitamini, mineraller dışında, patates, ayrıca karotenoid adı verilen bazı maddeleri de içerir. Karotenoidler kalp sağlığı için faydalıdır ve diğer içi organların işlevlerini yerine getirmesinde yarar sağlarlar. Ancak, patates, kandaki glikoz seviyesini yükselttiğinden aşırı tüketimi obeziteye neden olabilir. Bu da kalbe baskı yapar . Bu yüzden sağlığınız için patates tüketimini dengeli şekilde yapmalısınız.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın