Mürdüm EriğiErik nedir?

Bunlar sulu ve lezzetli cinse ait meyveler Prunus ait Gülgiller da içeren aile şeftali , kayısı ve nektarin . 2000’den fazla farklı çeşidi olan farklı renk ve şekillerde bulunurlar. Erikler genel olarak üç gruba ayrılır: Avrupa-Asya (Prunus domestica), Japonca (Prunus salicina) ve Damson (Prunus insititia).Çin, eriklerin önde gelen hasatçisidir ve onu ABD, Sırbistan ve Romanya takip etmektedir. ABD içinde, büyük erik üretimi Kaliforniya’da gerçekleşir.

Yaklaşık 10-15 metre yüksekliğe kadar büyüyen ve menşe ülkeye göre farklı özelliklere sahip meyveler taşıyan küçük yaprak döken ağaçlar . Onlar pürüzsüz çukur ve ütülü drupes veya taş meyveler çalışan bir tarafta aşağı.Kremsi sarıdan koyu kırmızıya kadar değişen sulu hamur içerir. Dış cildin rengi sarı veya koyu kırmızıdan mor veya siyaha kadar değişebilir.

Eriklerin Besin Değeri

Erikler, çeşitli sağlıklı bileşenler , vitaminler ve mineraller içerir. bu gibi vitaminler mükemmel bir kaynak olan vitamin A ,vitamin C (askorbik asit), folik asit, vitamin K(filokinon). Ayrıca iyi bir B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin ), B3 ( niasin ), B-6 ve E vitamini (alfa-tokoferol) kaynağıdır .İçlerinde bulunan mineraller arasında potasyum , florür, fosfor , magnezyum , demir , kalsiyum ve çinko bulunur . Ayrıca diyet lifi sağlarlar ve zararlı yağlar olmadan çok düşük kaloriler sunarlar.

Eriklerin Sağlık Faydaları

Etkileyici bir dizi sağlık faydası sağlayan muazzam bir fenol ve flavonoid yelpazesi ile paketlenmiştir .

Antioksidan Özellikleri

Bu meyveler C vitamini ve lutein , kriptoksantin , zeaksantin, neoklorojenik asit ve klorojenik asit gibi bitkisel besinler içerir . Bu bileşenler, süperoksit anyon radikalleri adı verilen oksijen radikallerinin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olan etkili antioksidan özelliklere sahiptir. 

Diyabeti Yönetir

Erikler anti-hiperglisemik etkiler sergiler ve diyabetle mücadelede yardımcı olur.  bir araştırma , erik ekstraktlarının tüketiminin vücuttaki kan şekeri ve trigliserit düzeyleriniazaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir . Eriklerde bulunan flavonoidler, insülin direncine karşı koruyucu etkiler gösterir ve vücuttaki insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur.

Osteoporozu Önleyin

Kurutulmuş erik tüketimi , sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olan anabolik ve anti-emici eylemler uygular. Polifenoller, kurutulmuş eriklerde bulunan potasyum içeriği ile birlikte kemik oluşumunu teşvik eder, kemik yoğunluğunu arttırır ve yumurtalık hormonu eksikliğinin neden olduğu kemik kaybını önler.

Sindirime Yardım

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan sorbitol ve isatin bileşenleri ile birlikte iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bir göre  araştırma  Sindirim Farmakoloji ve Tedavi Dergisi’nde yayımlanan Dr. Attaluri A Tıp, ABD Iowa Carver College Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, kuru erik veya kuru erik gibi sindirim bozukluklarının tedavisinde daha etkili kabızlık diğer ilaçlar ile karşılaştırıldığında psyllium kabuğu gibi .

Sağlıklı Sinir Sistemi

Erikler , sinir sinyallerinin iletilmesine yardımcı olan ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B6 vitamini içerir  . Ayrıca beynin normal büyümesine yardımcı olurlar ve hormonları etkileyen ruh hali oluşumuna yardımcı olurlar . İçlerinde bulunan bir amino asit olan triptofan, uyku, iştah ve konsantrasyonun iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayan nörotransmitterserotoninin üretimine yardımcı olur .

Kalp Sağlığını Koruyun

araştırmacılar , düzenli olarak kurutulmuş erik alımının, arterlerdeki kan akışkanlığının geliştirilmesine yardımcı olduğu konusunda destekleyici kanıtlar sağlamıştır. Bu koruyucu etki, ateroskleroz , kalp krizi ve inme gibi çeşitli kalp bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur .

Bağışıklığı Artırın

Erikler, yüksek C vitamini içeriğinden dolayı vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmede faydalıdır. Bu vitamin vücudun enfeksiyonlara ve iltihaplarakarşı direncini arttırır . Araştırmalar , oryantal eriklerin vücutta nitrik oksit üretimini teşvik eden , tümör hücrelerinin metastazını engelleyen ve çeşitli hastalıkların önlenmesinde değerli olan immün sistemi uyarıcı bileşenlere sahip olduğunu göstermiştir .

Kolesterol Seviyelerini Düzenleyin

Kurutulmuş erik veya kuru erik, hiperkolesterolemi vehiperlipideminin önlenmesine yardımcı olur .  araştırmacılar tarafından yapılan karşılaştırmalı bir çalışma , kuru eriklerin üzüm suyu üzerinde sağlıklı plazma ve karaciğer kolesterol seviyelerini korumadakietkinliğini kanıtlamıştır . İçlerinde bulunan lif içeriği ayrıca LDL veya kötü kolesterolü düşürerek ve HDL veya iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olarak kalbin koruyucu etkisine katkıda bulunur.

Antikanser Potansiyeli

Erik özlerinin kanser tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.  eriklerde bulunan epikateşin bileşeninin malign büyümenin ve çoğalmasının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir . kanser hücreleri ve insan hepatoselüler karsinom veya karaciğer kanserinde apoptozu indükler.

Cilt bakımı

Bunlar zengin yardım sağlıklı, parlak korumak diğer antioksidanlar, ve genç bir cilt ile birlikte C vitamini açısından. Erik tüketimi, yaşlanma karşıtı besinlerin varlığı nedeniyle koyu lekeleri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Erik özleri ayrıca yüz yıkama ve yüz paketleri gibi çeşitli cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.

Mutfak Kullanımı

Tatlı ve tart aromaları ve hoş aromaları nedeniyle gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılırlar. Taze olarak tadını çıkarabilirler ve pudinglere, reçellere ve jölelere de eklenebilirler. Erik suyu alkollü içeceklerin hazırlanmasında kullanılır . Kuru erik suyu konsantresi, şekerler ve şekerleme ürünleri için bir dolgu olarak ve tahıl çubukları için bir bağlayıcı ajan olarak lezzetli bir şekilde çalışır. Erik turşusu veya daldırma Hint mutfağında ünlüdür ve doldurulmuş Hint ekmeği ile birlikte servis edilir. Ayrıca et lezzetleri ile birlikte bir çeşni olarak da lezzetlidir.

Diğer kullanımlar

Erik Çiçekleri: Erik çiçekleri tarihsel olarak gevşek dişlerin, ağız ülserlerinin ve boğaz dişetlerinin tedavisinde kullanılmıştır. Ağız yıkama makinelerinin üretiminde etkili bir bileşendir ve ağız kokusunun iyileştirilmesine ve boğaz ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olurlar .

Erik nasıl seçilir ve saklanır?

Aşırı muamele olmadığını gösteren hafif beyazımsı bir çiçek açan erik seçin .Yumuşak olanları kaçının çürükler . Olgun ve yemeye hazır erikler hafif basınç verir ve tatlı bir aromaya sahiptir. Buzdolabında saklanabilirler .Hafifçe sert erikler, olgunlaşana kadar oda sıcaklığında bir kağıt torba içinde tutulabilir. Kuru erik birkaç gün oda sıcaklığında tutulabilir.

Eriklerin Yan Etkileri

Oksalat: Bunlar  içeren böbrek ya da safra kesesi komplikasyonları gibi sağlık sorunları ile sonuçlanan, birikir ve kristalize olabilir oksalatlar. Zaten bu tür durumlardan muzdarip insanlar, erik kullanımından kaçınmalıdır.

Sülfitler: Kurutulmuş  erik veya kuru erik, meyveleri koyulaştırarak kahverengileştirebilen kuru eriklerde fenollerin oksidasyonunu önlemek için sülfitlerle işlenir. Sülfitlere karşı hassasiyeti olan kişiler, kuru erik alımına dikkat etmelidir, çünkü ciddi anafilaktik ataklar da dahil olmak üzere alerjik reaksiyonları tetikleyebilirler.

Karsinoid Tümör: Karsinoid tümörler kandaki serotonin düzeylerini yükseltir ve eriklerde önemli miktarda serotonin bulunur. Karsinoid tümörler için tanı testinden önce erik tüketimi yanlış pozitif sonuçla sonuçlanabilir.

Diyetinize biraz erik ekleyin ve tüm sağlık yararlarının tadını çıkarın!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın