Isırgan Otu Çayının Faydaları
Isırgan otu çayı :

Isırgan otu, Urtica cinsine ait bir alt türü olan otsu bir çiçekli bitkidir. Isırgan otu küçük bir bitkidir ve nadiren beş metre yüksekliğinde büyür, ancak çok çeşitli sağlık yararları vardır. Isırgan bitkisinin yaprakları üzerinde trichomes adı verilen ısırgan kılları vardır ve sapları, insanlar tarafından dokunulduğunda histamin gibi kimyasalları insan vücuduna enjekte eder ve böylece ‘ısırgan ısırgan’ adını verir. Bu nedenle, bu bitkinin ayrıca ısırgan otu yakmak, yabani ot yakmak ve ela yakmak gibi ortak isimlere sahip olmasının nedeni de budur. Isırgan otu çayı yaprakları ve ısırgan otu bitkisinin saplarından yapılır.

Isırgan Otunun Besin Değeri

Isırgan otu bitkisi aslında mükemmel bir besin değeri sunar. Bir fincan ısırgan çayı yaklaşık 30-35 kalori içerir. İçinde sodyum , yağ, kolesterol veya şeker yoktur , ancak önemli miktarda karbonhidrat ve protein sağlar . Isırganlar ayrıca potasyum , demir ve silika gibi minerallere sahiptir . Isırgan otu serbest radikaller ve diğer toksinlerin karşı vücudun korunması antioksidanlar açısından zengindir.

Isırgan Çayı Sağlık Faydaları

Böbrek sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Isırgan otunun en faydalı yararı böbrekler üzerindeki olumlu etkileri ile yapmaktır. Güçlü bir idrar söktürücü olarak, ısırgan otu çayı sağlıklı, tutarlı idrara çıkma ve akış hızını teşvik etmeye yardımcı olabilir. Pek çok insan idrar ve cinsel yönleri etkileyebilen Benign Prostat Hiperplazisi muzdariptir. Isırgan otunun, bu semptomları en aza indirdiği ve prostat sağlığını iyileştirdiği ve ayrıca vücudun testosteron seviyelerini arttırdığı ve bunun da durumun belirli cinsel yan etkilerine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda böbrek taşlarının gelişimini önlemeye yardımcı olabilir .

Kalp sağlığını korur

Düzenli ısırgan otu çayı tüketiminin kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Isırganlarda bulunan potasyumun yanı sıra anti-enflamatuar bileşenlerin her ikisi de arterlerde ve kan damarlarındaki gerginliği azaltmaya, sağlıklı dolaşımını teşvik etmeye ve vücudu düzgün şekilde oksijenlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler komplikasyonların şansını azaltabilir.

Cilt bakımında kullanılır

Isırgan otu çayı geleneksel olarak dünyanın birçok yerinde cilt bakımı için kullanılmaktadır. Isırgan otunun analjezik ve anti-enflamatuar yetenekleri, akne, egzama , tahriş ve cilt üzerindeki diğer lekelerin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir . Çay içerisindeki antioksidanlar aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırır ve cilt ile ilgili sorunların oluşmasını önler. Bu etkilerin elde edilmesi için, çay günlük olarak içilebilir veya deriye topikal olarak bir bezle uygulanabilir.

Sindirim geliştirir

Isırgan otunun antioksidan ve anti-enflamatuar doğası, IBS, kabızlık , ishal ve bağırsaktaki bakteriyel dengesizliklerin neden olduğu genel mide rahatsızlığı gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmeyi harika hale getirir . Isırgan otu, bağırsak solucanlarını ve parazitleri öldürmeye yardımcı olabilir, bu da gastrointestinal sağlığınızı yeniden harekete geçirir ve faydalı bakterilerin büyümesini destekler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Isırgan çayında bulunan flavonoidler ve karotenoidler, yüksek C vitamini konsantrasyonu ile birlikte, bu içeceği etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi yapar. Antioksidanlar, serbest radikalleri arayabilen ve nötralize edebilen, hücresel mutasyona ve kronik hastalıklara neden olabilecek hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan güçlü maddelerdir . Bağışıklık sisteminizi bu oksidatif stresle savaşmaktan kurtardığınızda, ısırgan otu çayı, ilk bağışıklık savunması hattınız olarak çalışabilir.

Osteoporozun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur

Isırgan çayında kalsiyum , magnezyum ve demir içeren çok sayıda sağlıklı mineral bulunur , bu çayı yalnızca anemiden muzdarip insanlar için mükemmel bir seçenek haline getirmez , aynı zamanda kemik mineral yoğunluğunun kademeli olarak parçalanmasının önlenmesine yardımcı olur yaş. Bu osteoporozun başlamasını önlemeye yardımcı olur.

İltihabı hafifletir ve ağrıyı azaltır

Isırganlarda, tarih boyunca onları bu kadar popüler kılan doğal analjezik ve anti-enflamatuar bileşikler vardır. Bu çayın çekilmiş bir kas ağrısını, bir sırt ağrısını, baş ağrısını veya herhangi bir şişlik veya çürüklüğü yatıştırmak için kullanıp kullanmadığınızı , fincanınızı bitirmeden önce sık sık rahatlama alabilirsiniz. Isırgan otunun dış uygulaması da etkili ve daha doğrudan olabilir, ancak bu etkiler çay içildiğinde de hissedilir.

Alerjik reaksiyonları tedavi eder

Isırganlarda bulunan kimyasallar ve organik bileşikler antihistaminikler olarak çalışır. Herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa , bir bardak ısırgan otu çayı içmeniz alerjilerinize hızlı ve etkili bir şekilde davranır.

Isırgan otunun kullanım alanları

Isırgan otunun en iyi kanıtlanmış faydası böbrekler üzerindeki olumlu etkisidir. Güçlü bir idrar söktürücü olarak, ısırgan otu çayı, sağlıklı, tutarlı idrara çıkma ve akış hızını teşvik etmenin yanı sıra böbrek taşlarının oluşumunu önler. Isırgan otunun antioksidan ve antienflamatuar yapısı, irritabl barsak sendromu , ishal, kabızlık ve diğer mide ile ilgili konular gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmek için harikadır . Isırgan çayında bulunan flavonoidler ve karotenoidler, yüksek C vitamini konsantrasyonu ile birlikte, bu içeceği etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi yapar. Isırganlarda, tarih boyunca onları bu kadar popüler kılan doğal analjezik ve anti-enflamatuar bileşikler vardır. Bir bardak ısırgan otu çayı içmek ağrıları ve ağrıları kolayca ve hızlı bir şekilde yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Isırgan Otunun Yan Etkileri ve Alerjileri

Isırgan otu çayı, orta dereceli dozlarda alındığında genellikle yan etkisi olmayan bir içecektir. Bununla birlikte, ara sıra görülen yan etkiler hafif mide rahatsızlığı, ishal, bulantı , sıvı tutma , döküntü ve terlemeyi içerebilir . Ek olarak, ısırgan otunu tutarken dikkatli olmak çok önemlidir, çünkü çıplak elle dokunulması alerjik döküntülere ve reaksiyonlara neden olabilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın