Arı Poleninin Sağlığa En Önemli 11 FaydasıArı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.

Toplayıcı bal arıları, bitkilerden polen toplar ve onu depolandığı ve koloni için yiyecek olarak kullanıldığı kovana taşır .

Arı poleni bal, arı sütü veya petek gibi diğer arı ürünleri ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler polen içermeyebilir veya başka maddeler içerebilir.

Son zamanlarda, arı poleni besinler, amino asitler, vitaminler, lipitler ve 250’den fazla aktif madde ile yüklü olduğu için sağlık camiasında ilgi gördü .

Aslında Almanya’daki Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini bir ilaç olarak kabul etmektedir.

Birçok çalışma arı poleninin sağlık üzerindeki etkilerini incelemiş ve umut verici sonuçlar bulmuştur.

İşte arı poleninin bilim tarafından desteklenen 11 sağlık faydası.

1. 250’den Fazla Aktif Madde İçeren Etkileyici Besin Profili

Arı poleni etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

Proteinler, karbonhidratlar, lipidler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir .

Arı poleni granülleri yaklaşık olarak :

  • Karbonhidrat: %40
  • Protein: %35
  • Su: %4-10
  • Yağlar: %5
  • Diğer maddeler: %5-15

İkinci kategori vitaminleri, mineralleri, antibiyotikleri ve antioksidanları içerir.

Ancak polenin besin içeriği bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

Örneğin, araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık %7 proteine ​​sahip olduğunu, hurma paketlerinden toplanan polenlerin ise %35’e yakın protein içerdiğini göstermiştir .

Ek olarak, ilkbaharda toplanan arı poleni , yaz aylarında toplanan polenden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir .

2. Yüksek Antioksidan İçeriği Serbest Radikallerden ve Kronik Hastalıklardan Korur

Arı poleni çeşitli ile yüklenir antioksidanlar , aralarında, flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon .

Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin verdiği hasar, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır.

Test tüpü, hayvan ve bazı insan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının kronik iltihabı azaltabileceğini, zararlı bakterileri ortadan kaldırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve tümörlerin büyümesi ve yayılmasıyla mücadele edebileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği, bitki kaynağına da bağlıdır .

Etikette özellikle bir bitki kaynağı belirtilmediği sürece, arı poleninin nereden geldiğini belirlemek zor olabilir.

Arı Poleni

3. Yüksek Kan Lipidleri ve Kolesterol Gibi Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Düşürebilir

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir .

Hem yüksek kan lipidleri hem de yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. İlginç bir şekilde, arı poleni bu risk faktörlerini azaltabilir.

Örneğin, hayvan çalışmaları, arı poleni özlerinin kan kolesterol düzeylerini, özellikle de “kötü” LDL kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir .

Tıkanmış arterlerin neden olduğu miyop olan kişilerde, arı poleni takviyeleri kan kolesterol seviyelerini düşürerek görüş alanlarını artırdı .

Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar lipidleri oksitlenmeye karşı koruyabilir. Lipidler oksitlendiğinde bir araya toplanarak kan damarlarını kısıtlayabilir ve kalp hastalığı riskinizi yükseltebilirler.

4. Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir

Karaciğeriniz, kanınızdaki toksinleri parçalayan ve uzaklaştıran hayati bir organdır.

Hayvan çalışmaları, arı poleninin detoks yeteneklerini artırabileceğini bulmuştur.

Daha yaşlı hayvanlarda, arı poleni karaciğerin antioksidan savunmasını güçlendirdi ve malondialdehit ve üre gibi daha fazla atık ürünü kandan uzaklaştırdı .

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının karaciğeri aşırı dozda ilaç da dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden gelen hasara karşı koruduğunu göstermektedir. Arı poleni karaciğer iyileşmesini de destekler .

Bununla birlikte, az sayıda insan çalışması, arı poleninin karaciğer fonksiyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sağlık önerileri oluşturmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

5.  Özellikleri Olan Çeşitli Bileşikleri Paketler

Arı poleni, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmak için geleneksel olarak kullanılmıştır .

Bir hayvan çalışması, arı poleni ekstraktının farelerin patilerinin şişmesini %75 oranında azalttığını gösterdi .

Aslında, anti-inflamatuar etkileri, fenilbutazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi çeşitli nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlarla karşılaştırılmıştır.

Arı poleni, araşidonik asit gibi iltihaplı omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kuersetin de dahil olmak üzere iltihabı ve şişmeyi azaltabilen çeşitli bileşikleri paketler.

Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü (TNF) gibi inflamatuar hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılayabilir .

6. Bağışıklığı Güçlendirerek ve Bakterileri Öldürerek Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Olabilir

Arı poleni, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan ve istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Birincisi, araştırmalar alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini göstermiştir .

Bir çalışmada, arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterildi. Mast hücreleri aktive olduklarında alerjik reaksiyonu tetikleyen kimyasallar salgılarlar.

Ayrıca, birkaç test tüpü çalışması, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır.

Arı poleni ekstraktının E. coli , Salmonella , Pseudomonas aeruginosa gibi potansiyel olarak zararlı bakterileri ve ayrıca staph enfeksiyonlarına neden olan bakterileri öldürdüğü bulundu .

7. Yara İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleyebilir

Arı poleni, vücudunuza yara iyileşmesinde yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Örneğin, hayvan araştırmaları, arı poleni ekstraktının yanık tedavisinde altın standart olan gümüş sülfadiazin gibi yanık yaralarını tedavi etmede benzer şekilde etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu buldu.

Başka bir hayvan çalışması, yanık üzerine arı poleni içeren bir balsamı uygulamanın standart ilaçlara göre iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırdığını gösterdi .

Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, sıyrıklar, kesikler, sıyrıklar ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir.

8. Antikanser Özellikleri Olabilir

Arı poleni, hücreler anormal şekilde çoğaldığında ortaya çıkan kanserleri tedavi etmek ve önlemek için uygulamalara sahip olabilir .

Test tüpü çalışmaları, prostat, kolon ve lösemik kanserlerde tümör büyümesini inhibe etmek ve apoptozu (hücrelerin programlanmış ölümü) uyarmak için arı poleni özlerini buldu.

Cistus ( Cistus incanus L. ) ve ak söğüt ( Salix alba L. ) kaynaklı arı poleni , meme, prostat ve rahim kanseri riskini azaltabilecek anti-östrojen özelliklere sahip olabilir.

Bununla birlikte, daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

9. Sıcak Basması Gibi Menopoz Belirtilerini Kolaylaştırabilir

Kadınlarda adetin kesilmesini işaret eden menopoza genellikle sıcak basması, gece terlemesi, duygudurum değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsız edici semptomlar eşlik eder.

Araştırmalar, arı poleninin çeşitli menopoz semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor .

Bir çalışmada, kadınların %71’i arı poleni alırken menopoz semptomlarının düzeldiğini hissetti.

Başka bir çalışmada, polen takviyesi alan kadınların %65’i daha az ateş basması yaşadı. Bu kadınlar, daha iyi uyku, daha az sinirlilik, daha az eklem ağrısı ve daha iyi ruh hali ve enerji gibi diğer sağlık iyileştirmelerini de belirttiler.

Ayrıca, üç aylık bir çalışma, arı poleni takviyesi alan kadınların önemli ölçüde daha az menopoz semptomları yaşadığını gösterdi. Ek olarak, bu takviyeler “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye ve “iyi” HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı oldu .

10. Besin Kullanımı, Metabolizma ve Uzun Ömrü İyileştirebilir

Bazı kanıtlar, arı poleninin vücudunuzun besin kullanımını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, demir eksikliği olan sıçanlar, diyetlerine polen eklendiğinde %66 daha fazla demir emdi. Bu artış muhtemelen polenin demir emilimini artıran C vitamini ve biyoflavonoidler içermesinden kaynaklanmaktadır .

Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı sıçanlar, diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emdi. Polen, bu tür bir absorpsiyona yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir .

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleninin kas büyümesini iyileştirebileceğini, metabolizmayı hızlandırabileceğini ve uzun ömürlülüğü destekleyebileceğini göstermiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar umut verici olsa da, insanların da aynı faydaları yaşayıp yaşamadığı net değil.

11. Çoğu İnsan İçin Güvenli ve Diyetinize Eklemesi Kolay

Arı poleni granül veya ek formda gelir ve çoğu insan için güvenlidir.

Sağlık mağazalarından veya yerel arıcınızdan satın alabilirsiniz.

Granüller, kahvaltı veya smoothie gibi en sevdiğiniz yiyeceklere eklenebilir.

Ancak polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden polen ürünlerinden kaçınmalıdır .

Bu ürünler aynı zamanda varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla da olumsuz etkileşebilir.

Hamile veya emziren kadınlar, bebekler için tamamen güvenli olduklarına dair kanıt bulunmadığından, arı poleni ürünlerinden kaçınmalıdır.

Alt çizgi

Arı poleni birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir ve bu da onu inanılmaz derecede sağlıklı kılar.

Araştırmalar, arı poleni ve bileşiklerini, azalmış inflamasyon, gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, arı poleni ve bileşenlerini çevreleyen kanıtların çoğu, test tüpü ve hayvan çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Sağlık yararlarını netleştirmek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Tüm söylenenler, arı poleni diyetinize harika bir katkıdır ve sağlık mağazalarından veya yerel arıcınızdan kolayca satın alınabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın