Sağlık

Bakır Bir Kapta İçme Suyunun İnanılmaz İyileştirme Faydaları
Bazı besin elementlerinden farklı olarak, vücut bakır sentezleyemez, bu yüzden onu diyet kaynaklarından almanız gerekir. En iyi diyet bakır kaynakları deniz ürünleri, organ etleri, tam tahıllar, mercimek, fındık, tohumlar, çikolata, tahıllar, patates, bezelye ve bazı koyu yeşil yapraklı sebzelerdir . Bakır bir kapta depolanmış 2 ila 3 bardak su içmek, vücudunuza yeterli bakır sağlamak için başka bir kolay yoldur.

Ayurveda’ya ( Ayurveda veya Ayurvedik tıp, Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemidir. Günümüzde Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da uygulanmaktadır. )  göre, sabahları aç karnına bakırla zenginleştirilmiş su içmek, her üç dozun (Kapha, Vata ve Pitta) dengelenmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda farklı organların ve çeşitli metabolik işlemlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Eski zamanlarda atalarımızın suyu bakırdan yapılmış kaplarda sakladığı bulunmuştur. İşte nedeni.

Buna ek olarak, bir bakır kaptan içme suyunun sizin için yararlı olmasının 11 nedeni:

1. Sindirim sisteminin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur

Bakır, zararlı bakterileri öldüren ve mide içindeki iltihaplanmayı azaltan özelliklere sahiptir  , bu da ülserler, hazımsızlık ve enfeksiyonlar için harika bir ilaçtır  . Bakır ayrıca midenizin temizlenmesine ve detoksuna yardımcı olur, karaciğerinizin ve böbreklerinizin çalışmasını ve atıkların uygun şekilde ortadan kaldırılmasını düzenler ve besinlerin gıdalardan emilimini sağlar. Bangalore merkezli Beslenme Uzmanı Dr.Anju Sood, “Su bakır bir kapta saklandığında, mineral içine sızar. Suya sızan bu bakır, içindeki gıda parçacıklarının parçalanmasına yardımcı olur ve sindirimimizi iyileştirir.”

2. Kilo kaybına yardımcı olur

Daha hızlı kilo vermek için düzenli olarak bakır bir kapta depolanan içme suyunu deneyin. Bakır, sindirim sisteminizi daha iyi performans gösterecek şekilde ince ayar yapmanın yanı sıra, vücudunuzun yağları parçalamasına ve daha verimli bir şekilde ortadan kaldırmasına yardımcı olur, böylece vücudunuzun sadece kullanacağı şeyi tutmasına ve geri kalanını atmasına yardımcı olur.

3. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur

Muazzam anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-enflamatuar özellikleri ile bilinen bakır, yaraları hızlı bir şekilde iyileştirmek için harika bir araçtır. Bunun yanı sıra, bakırın bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği ve yeni hücrelerin üretimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak iyileştirici özellikleri vücuda dışarıdan yardım etmekten vazgeçmez; yardım yaralar özellikle de, vücut içinde iyileşmek için bakır da bilinir mide

4 . Yaşlanmayı yavaşlatır

Yüzünüzdeki ince çizgilerin ortaya çıkmasından endişe ediyorsanız, bakır sizin doğal çözüm yolunuzdur . Çok güçlü antioksidan ve hücre oluşturma özellikleri ile paketlenmiş bakır, ince çizgilerin oluşumunun ana nedenlerinden biri olan serbest radikallerle savaşır.

5. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur ve hipertansiyonu yener

Kalp hastalığı en sık görülen rahatsızlıklardan biridir ve bakır hastalığı geliştirme riskinizi en aza indirmeye yardımcı olur. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bakır yardımı bulunmuştur kan basıncını düzenler , kalp hızı ve kişinin kötü kolesterol ve trigliserid seviyeleri düşürmek

6.  kanser riskini  azaltır

hızla son derece yaygın hale geliyor bir başka hastalığı, kanser, hem zayıflatan hasta ve aileleri. Bakır nasıl yardımcı olur? Bakır, serbest radikallerle savaşmaya ve hastalıklarının etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptir – kanserin gelişmesinin ana nedenlerinden biri

7.  Sizi enfeksiyonlardan korur

Bakırın doğada oligodinamik olduğu bilinmektedir (metallerin bakteriler üzerindeki sterilize edici etkisi) ve bakterileri çok etkili bir şekilde yok edebilir. Özellikle çevremizde yaygın olarak bulunan ve insan vücudunda ciddi hastalıklara neden olduğu bilinen iki bakteri olan E.coli ve S.aureus’a karşı etkilidir.

8.  Tiroid bezinin çalışmasını düzenler

Sağlık uzmanları  , tiroid hastalığı olan kişiler arasında bir ortaklığın, vücutlarında genellikle düşük düzeyde bakır bulunduğuna inanırlar . Bu en sık hipertiroidizm (aşırı tiroid hormonu) olan kişilerde görülürken, hipotiroidizm (düşük tiroid hormon seviyeleri) olanlarda da bu eksiklik görülebilir.

9 . Artrit ve iltihaplı eklemleri yener

Bakır çok güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu varlık, artrit ve romatoid artrit gibi, iltihaplı eklemlerden kaynaklanan ağrıları ve ağrıları hafifletmek için özellikle mükemmeldir. Bunun yanı sıra, bakır ayrıca kemik ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir, bu da onu artrit ve romatoid artrit için mükemmel bir ilaç haline getirir.

10. melanin üretimi artırır  

Bakır Vücudumuzdaki ana bileşen melanin üretiminde  (bir pigment olduğunu azaltır gözlerin, saç ve cilt rengi) olan . Bu bakırın yanı sıra, cildinizin en üst katmanlarını yenilemeye yardımcı olan yeni hücrelerin üretimine yardımcı olur ve pürüzsüz ve esnek bir cilt bırakır.

11.  Anemi yener 

Bakır ile ilgili en şaşırtıcı gerçek, vücudumuzda meydana gelen çoğu süreçte gerekli olmasıdır. Hücre oluşumundan demirin emilimine yardımcı olan bakır, vücudunuzun çalışması için gerekli bir mineraldir. 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın