SebzelerŞifalı Bitkiler

Bulgur ‘ un Sağlık Faydaları
Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan bulgur, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından biridir.
Sadece su ve buğdaydan oluşur ama protein, mineral, vitamin, posa ve lif açısından oldukça zengindir. Bunların yanında karbonhidrat değerinin düşük olması da onu değerli bir besin haline getirir.
Sarı ve esmer olmak üzere 2 tür bulgur vardır ancak boyutlarına göre de pilavlık yada köftelik olarak ayrılırlar.

KALORİ İÇERİĞİ VE KİMYASAL BİLEŞİMİ

 • Bulgurun öğütülmüş bir buğday olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu tahılın kimyasal bileşiminin birçok yönden sıradan buğday tanesine benzer olması şaşırtıcı değildir.
 • Bulgur, yüksek biyolojik aktiviteye sahip bir ürün olarak kabul edilir. O, enerji metabolizmasında “ilk keman” çalan gerçek bir B vitamini deposudur.
 • Bulgurun kimyasal bileşimi, antibiyotik veya alkol aldıktan sonra karaciğerin iyileşmesini sağlayan ve ayrıca diyet hatalarının sonuçlarını nötralize eden güçlü bir hepatoprotektör olan B4 vitamini (100 g ürün başına 28.1 mg) içerir.

 • B1 Vitamini (0.23 mg) iştahı normalleştirir ve ayrıca entelektüel ve duygusal aşırı yüklenmeye daha kolay dayanmaya yardımcı olur.
 • B2 Vitamini (0.115 mg), vücudumuzun yiyeceklerle birlikte dışarıdan gelen demiri emmesine yardımcı olur.ve ayrıca sağlıklı bir tiroid bezini korur.
 • Adrenal bezlerin işleyişini düzenlemek için B5 Vitamini (1,05 mg) gereklidir. Ek olarak, yiyeceklerle birlikte gelen diğer faydalı maddeleri emmemize yardımcı olur.

 • B6 Vitamini (0,3 mg) yağların sindirilmesine ve proteinlerin işlenmesine yardımcı olur .
 • B9 Vitamini (27 mcg) duygusal arka planı stabilize etmede önemli bir rol oynar.
 • Ek olarak, yulaf lapası, kanın pıhtılaşma süreçlerini düzenleyen K vitamini (1,9 μg) ve vücudun direncini artıran ve yaşlanma sürecini yavaşlatan E vitamini (0,06 mg) içerir.

 • Mineral bileşimine gelince, bulgur, sağlıklı bir kalp kasını korumak için hayati önem taşıyan mükemmel bir potasyum (410 mg) kaynağıdır.
 • Yulaf lapasında ayrıca magnezyum (164 mg) bulunur ve kalsiyum (35 mg) ile birlikte kemik ve diş dokusunun durumundan sorumludur.
 • Fosfor (300 mg), entelektüel çaba gerektiren yoğun işler için faydalıdır.

 • Bakır (335 mikrogram), sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve kansızlığı önler.
 • Bulgur ayrıca doymamış yağ asitleri , sakkaritler ve doğal lifler içerir. Lif (18.3 g) bağırsaklar için doğal bir ovma görevi görerek toksik maddelerin vücuttan atılmasına ve atılmasına yardımcı olur.
 • Bulgur aynı zamanda enerji değeri yüksek bir tahıldır. Kalori içeriği 100 g kuru ürün başına 342 kcal’dir.
 • Besin bileşimi şu şekildedir: 12.3 gr protein, 1.3 gr yağ ve 75.9 gr karbonhidrat .

Bulgur ‘ un Sağlık Faydaları :
 1. Kardiyovasküler sistem hastalıkları riskini azaltmak. Kalp problemlerinin ana nedenlerinden biri, amino asit homosisteininin kan seviyelerindeki artıştır. Bulgurun kimyasal bileşiminde bulunan B6 vitamini ve folik asit bu göstergeyi etkili bir şekilde azaltır. Sonuç olarak, kalp krizi olasılığı en aza indirilir.
 2. Kronik inflamatuar süreçlere karşı savaşın. 2008 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada bilim adamları, tahılların kimyasal bileşiminde bulunan betain’in artrit ve diğer iltihaplı eklem hastalıklarının gelişimini engellediğini bulmuşlardır.
 3. Onkolojik hastalıkların önlenmesi. Her şeyden önce, sindirim sisteminin onkolojisinden bahsediyoruz. Ürünün bileşiminde bulunan lifin toksinleri bağlayarak ve uzaklaştırarak kanser gelişimini önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.
 4. Safra yolu hastalıklarının önlenmesi. Tahıllarda bulunan diyet lifi, yiyeceklerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesine yardımcı olarak safra salgısını azaltır. Ayrıca vücut insülin rezervlerini daha verimli kullanmaya başlar ve kandaki kolesterol türevleri trigliseritlerin seviyesi de düşer. Sonuç olarak, safra kesesinde taş olasılığı önemli ölçüde azalır.
 5. “Tembel” bağırsak sorununa çözüm. Bulgur, kabızlık ve divertiküler bağırsak hastalığı için önerilir.
 6. Tip 2 diyabet geliştirme olasılığını azaltmak.
 7. Kilo kaybı ile yardım. Bulgurun kalori içeriği oldukça yüksek olduğu için bu bir paradoks gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu yulaf lapası çok hızlı bir şekilde doyma yeteneğine sahiptir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın