SebzelerŞifalı Bitkiler

Sarımsak ‘ ın Sağlık FaydalarıSarımsak yüzyıllardır mutfakların bir parçası olmuştur. Bu bitki antibakteriyel ve antiseptik özelliğinden dolayı iyileştirici ve tıbbi özelliklere sahiptir. Sarımsağın faydalı özellikleri Allisin bileşiğinden kaynaklanmaktadır. Fosfor, çinko, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. C, K, Folat, niasin ve tiamin vitaminleri de sarımsakta bol miktarda bulunur.

Sarımsak Beslenme Tablosu

İşte 100 gram çiğ sarımsağın beslenme tablosu. 1 orta ila büyük sarımsak karanfilinin her birinin 3-8 gram ağırlığında olduğunu unutmayın. 

100g çiğ sarımsak başına miktarÖnerilen günlük alım yüzdesi
Kalori1497%
Karbonhidratlar33,1 gr11%
Lif2,1 gr8%
Yağlar0.5g1%
Protein6.4g13%
B6 Vitamini1.2mg62%
C vitamini31.2mg52%
Tiamin0.2mg13%
Riboflavin0.1mg6%
Ayrıca A, E, K vitaminleri, Niasin, Folat, Pantotenik asit ve Kolin içerir.
Manganez1.7mg84%
Selenyum14.2mcg20%
Kalsiyum181mg18%
Bakır0.3mg15%
Fosfor153mg15%
Potasyum401mg11%
Ütü1.7mg9%
Ayrıca çinko, magnezyum ve sodyum içerir

Biliyor musun?

Sarımsak Yemenin Sağlığa Faydaları :

1. Öksürük ve Soğuk Algınlığını Önler

Çiğ sarımsak öksürük ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarını önleme potansiyeline sahiptir. Aç karnına iki diş ezilmiş sarımsak yemek maksimum fayda sağlar. Çocuklar ve bebekler için, boyunlarına bir iple sarımsak dişleri asmanın tıkanıklık semptomlarını hafiflettiği düşünülüyor.

2. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Sarımsakta bulunan bir bileşik olan allisin, LDL’nin (kötü kolesterol) oksitlenmesini durdurur. Bu,  kolesterol seviyelerini azaltır ve kalp sağlığını iyileştirir. Düzenli sarımsak tüketimi kan pıhtılaşması olasılığını azaltır ve böylece tromboembolizmin önlenmesine yardımcı olur. Sarımsak ayrıca kan basıncını düşürür, dolayısıyla hipertansiyonu olan hastalara iyi gelir. Yüksek tansiyon nasıl kontrol edilir hakkında daha fazlasını okuyun .

3. Beyin İşleyişini İyileştirir

Sarımsak, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle beyin sağlığını destekler. Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı etkilidir. Ayrıca diyetinize dahil edebileceğiniz en iyi beyin gıdaları hakkında daha fazla bilgi edinin .

4. Sindirimi İyileştirir

Çiğ sarımsağın diyete dahil edilmesiyle sindirim sorunları iyileşir. Bağırsaklara fayda sağlar ve iltihabı azaltır. Çiğ sarımsak yemek bağırsak kurtlarını temizlemeye yardımcı olur. İyi tarafı ise bağırsaktaki kötü bakterileri yok edip iyi bakterileri korumasıdır.

5. Kan Şekerini Dengeler

Diyabet hastası olanlar çiğ sarımsak tüketimini düzenleyerek kan şekeri seviyelerini gözlemliyorlar.

6. Bağışıklığı Güçlendirir

Sarımsak serbest radikallere karşı korur ve DNA’nın zarar görmesini önler. Sarımsaktaki çinko bağışıklığı destekler. C vitamini enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Antimikrobiyal özelliğe sahip olduğundan göz ve kulak enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır.

7. Cilt Sağlığını İyileştirir

Sarımsak sivilceleri önlemeye yardımcı olur ve sivilce izlerini hafifletir. Uçuklar, sedef hastalığı, döküntüler ve kabarcıkların tümü sarımsak suyunun uygulanmasından faydalanabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma sağlayarak yaşlanmayı da önler.

8. Kanseri ve Peptik Ülseri Önler

Sarımsak, yüksek miktardaki antioksidanlar nedeniyle vücudu akciğer, prostat, mesane, mide, karaciğer ve kolon kanserine karşı korur. Sarımsağın antibakteriyel etkisi, bağırsaktan bulaşmayı ortadan kaldırdığı için peptik ülserleri önler.

9. Kilo Vermeye İyi Gelir

Sarımsak, yağ depolayan yağ hücrelerinin oluşumundan sorumlu genlerin ifadesini azaltır. Aynı zamanda vücutta termojenezi arttırır ve daha fazla yağ yakılmasına ve LDL’nin (kötü kolesterol) düşmesine yol açar.

Kilo kaybına iyi gelmesinin yanı sıra sarımsak oldukça besleyicidir. Aslında yaklaşık 3 gram olan bir diş çiğ sarımsak şunları içerir:

  • Manganez
  • B6 Vitamini
  • C vitamini
  • Selenyum
  • Lif
  • Kalsiyum, bakır, potasyum, demir vb. miktarları. 

10. Atletik Performansı Artırabilir

Sarımsak, en iyi “performans artırıcı” maddelerden biri olarak kabul edilir. Eski zamanlarda bu madde yorgunluğu tedavi etmek ve işçilerin çalışma kapasitesini arttırmak için kullanılıyordu. Kemirgenler üzerinde yapılan araştırmalar, sarımsak tüketmenin egzersiz performansını artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kalp hastalığı olan kişilerin 6 hafta boyunca sarımsak tüketmesi, kalp atış hızlarında %12 oranında azalma ve egzersiz kapasitelerinde iyileşme ile sonuçlandı.

11. UTI ile Savaşır ve Böbrek Sağlığını İyileştirir

Taze sarımsak suyu, idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olan E. Coli bakterilerinin büyümesini azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca böbrek enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Sarımsak yaralardaki enfeksiyonları azaltır, saç büyümesini, kemik sağlığını ve karaciğer sağlığını destekler. Ev ilaçlarının çoğu yalnızca sarımsak çiğ tüketildiğinde etkilidir.

12. Egzersiz Yorgunluğunu Azaltır

Japonya’da yapılan araştırmalara göre çiğ sarımsak, su ve alkol karışımında bekletildiğinde egzersiz dayanıklılığı üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Sarımsağın egzersiz yorgunluğu semptomlarını gerçekten iyileştirebileceğini gösteren insan çalışmaları da yapılmıştır. 

13. Kan Toksisitesini Azaltır

Mesleki tehlikeler nedeniyle kurşun zehirlenmesine yatkın kişiler için sarımsak en iyi organik çözüm olabilir. 2012 yılında yapılan araştırmalar, sarımsağın kandaki kurşun zehirlenmesini azaltmada, aynı tedavide yaygın olarak kullanılan d-Penicillamine’den daha güvenli ve daha iyi olduğunu ortaya çıkardı.

14. Östrojen Eksikliğinin Üstesinden Gelmek

Yaşlı kadınlar için menopoz dönemi sıklıkla sitokin olarak bilinen bir proteinin düzensiz üretimi nedeniyle östrojen olarak bilinen kadınlık hormonunun eksikliği ile ilişkilendirilir. Sarımsak tüketiminin bunu bir dereceye kadar düzenlediği ve dolayısıyla menopoz sonrası östrojen eksikliğinin giderilmesinde etkili olabileceği görülmüştür.

15. Osteoartritin Etkilerini veya Başlangıcını Azaltın

Düzenli beslenmenizde sarımsak tüketmek aynı zamanda osteoartritin başlamasını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, sarımsağın, kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olan ve bu nedenle osteoartrit gibi kemikle ilgili rahatsızlıkların başlangıcını potansiyel olarak geciktirebilen, diyalil disülfit olarak bilinen bir bileşik içerdiğini göstermiştir.

16. Kalp Tıkanıklıklarını Önleyin

Sarımsağın kanınızdaki trombositlerin yapışkanlığını azaltmaya da yardımcı olduğuna inanılıyor. Bu trombositler kanın pıhtılaşmasından sorumludur. Sağlıklı dozda sarımsak tüketmek, trombositlerin kan üzerindeki aşırı pıhtılaşma etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle atardamarların içinde kalbe kadar ulaşarak kalp krizine yol açabilecek gereksiz kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın